
- wtorek, 18 kwietnia 2023 16:05
Chojnice
Tylko dwie mieszkanki Osiedla nr 4 przyszły na rozmowę o planach zagospodarowania terenu przy ul. Derdowskiego w Chojnicach
Co do planu było sporo wątpliwości.
Tylko dwie mieszkanki Osiedla nr 4 wzięły udział we wczorajszym (17.04.) posiedzeniu ratuszowej komisji, w trakcie którego omawiano plan zagospodarowania przestrzennego przy ulicy Derdowskiego w Chojnicach.
Plan, co do którego wątpliwości zgłaszali wcześniej Zarząd Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 4 oraz Inicjatywa Mieszkańców "Chojnice 2025/2075 dla Ochrony Lasu Lasku Miejskiego, Doliny Strugi Jarcewskiej i Jarcewskiej Alei Drzew". Tymczasem udział we wczorajszej komisji - ze strony mieszkańców - wzięły tylko Monika Szczukowska oraz Marzenna Osowicka:
- Kominy o wysokości 20 metrów, potężne zbiorniki na gaz w sercu miasta i w dzielnicy mieszkaniowej? Czy inwestor planuje wysadzić miasto? A może biogazownię fermentującą, przywożone resztki i odpady zwierzęce? Przemysł z hałasem, z odorami, dla których ten projekt planu nie ma zapisów, obostrzeń, nieustanny ruch samochodowy, łuna światła zanieczyszczająca środowisko natury i mieszkańców.
Marzenna Osowicka
Mówiła do zebranych Marzenna Osowicka z Zarządu Osiedla nr 4. Zaznaczała, także, że w sąsiedztwie osiedli Bursztynowego, Hallera i Pogodnego jest już wystarczająco dużo uciążliwego przemysłu i apelowała by "go więcej nie dokładać". Z kolei reprezentująca Inicjatywę Mieszkańców "Chojnice 2025/2075 dla Ochrony Lasu Lasku Miejskiego, Doliny Strugi Jarcewskiej i Jarcewskiej Alei Drzew" Monika Szczukowska zwracała uwagę na to, jak cenne przyrodniczo są tereny w okolicach ulicy Derdowskiego w Chojnicach:
- Projekt planu jest niezgodny z ustawą o ochronie środowiska. Powoduje zniszczenie funkcji usług ekosystemowych i zabudowanie terenów zielonych oraz antropopresję. Ta decyzja poważnie zaważy o losie mieszkańców na pokolenia i o jakości ich życia. Liczy się tylko merytoryka, a tą merytoryką jest opracowanie ekofizjograficzne tego terenu.
Monika Szczukowska
Do niektórych uwag odniósł się dyrektor Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego w chojnickim ratuszu Waldemar Gregus:
- Żeby zlokalizować gdziekolwiek biogazownię na terenie miasta, do tego są określone przepisy i rzeczywiście lokalizacja takiej biogazowni jest w terenie północnym przy ulicy Igielskiej. Na to składało się wiele czynników: zmiana studium, odpowiednio opracowany plan miejscowy i tam rzeczywiście jest możliwość lokalizacji biogazowni, bodajże 1-megawatowej. Absolutnie tu nie ma możliwości zlokalizowania, nie ma wyznaczonej strefy w studium, nie ma lokalizacji w planie miejscowym i chyba ten temat powinniśmy uciąć raz na zawsze.
Waldemar Gregus
Waldemar Gregus ponownie wyjaśnił także, że w sprawie powstającego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ul. Derdowskiego miasto dysponuje wszystkimi potrzebnymi dokumentami, w tym także opinią Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Przypomnijmy, przy ulicy Derdowskiego w Chojnicach powstaje obiekt z przeznaczeniem na kartoniarnię oraz punkt pakowania mięsa. Mają zostać tu też zamontowane panele fotowoltaiczne, ale tylko na dachach budynków. W przyszłości być może też na działce należącej do chojnickiego przedsiębiorcy Andrzeja Skiby stanie instalacja składająca się ze zbiorników z zapasowym gazem. Jak mówi sam zainteresowany, by zapewnić ciągłość produkcji na wypadek przerwy w dostawach gazu ziemnego.
Poniżej oświadczenia wygłoszone wczoraj (17.04) przez Marzennę Osowicką oraz Monikę Szczukowską w trakcie obrad Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej:
Szanowny burmistrzu, Szanowna komisjo, Szanowni radni, Szanowni mieszkańcy miasta,
Nazywam się Marzenna Osowicka, jestem w Zarządzie Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 4, jestem emerytowaną nauczycielką i działaczką społeczną, byłą radną miasta.
Nazywam się Monika Szczukowska, jestem z Inicjatywy Mieszkańców „Chojnice 2025/2075 dla Ochrony Lasku Miejskiego, Doliny Strugi Jarcewskiej i Jarcewskiej Alei Drzew”, od kilku lat angażuję się aktywistycznie na rzecz zachowania dobra i własności mieszkańców miasta, w tym na rzecz ochrony dóbr kulturowych miasta i ochrony miejskich terenów leśnych i rekreacyjnych Lasku Miejskiego przed sprzedażą przez Miasto. Z zawodu jestem historyczką sztuki.
Jesteśmy tu by mówić o niebezpiecznej, niezgodnej z podstawowymi zasadami planowania przestrzennego miast, nie przemyślanej decyzji. Nie zgadzamy się na tą decyzję i nie zgadzamy się na zmianę miejscowego planu według przedłożonego projektu.
Nieodwracalny i natychmiastowy skutek tej zmiany dotychczas obowiązującego miejscowego planu dla terenu przy ulicy Derdowskiego dla 7-8 tysięcy mieszkańców miasta to obniżenie wartości ich mieszkań i domów oraz dobrostanu, a dla 38 tysięcy mieszkańców zanik funkcji Lasku Miejskiego i Doliny Strugi Jarcewskiej. Szanowni radni, otwórzcie Wasze oczy. A kiedy się w końcu obudzicie, co zobaczycie? Kominy o wysokości 20 metrów emitujące na terenie położonym o wiele niżej niż osiedla mieszkańców? Potężne zbiorniki na gaz w sercu miasta i w dzielnicy mieszkaniowej? - czy inwestor planuje wysadzić miasto? A może biogazownię fermentującą przywożone resztki i odpady zwierzęce? Przemysł z hałasem?
Z odorami? Dla których ten projekt planu nie ma zapisów obostrzeń? Nieustanny ruch samochodowy? Łuna światła zanieczyszczająca środowisko natury i mieszkańców? Już teraz istniejące zakłady mięsne i ich wentylacja są źródłem hałasu dla mieszkańców oraz emitują odory o zapachu „octowym”, tak że mieszkańcy zaprzestali używania tarasów i balkonów.
Otóż w sercu miasta, w bardzo gęsto zamieszkanej dzielnicy osiedli mieszkaniowych, tereny zieleni i usług zmienią się w teren przemysłu. Zapis projektu mówi, że będzie to przemysł o znaczącym oddziaływaniu na środowisko. Wysoce niekorzystne oddziaływanie na środowisko to też oddziaływanie na nas, na mieszkańców, na nasze zdrowie i nasze enklawy życia i spokoju - mieszkań i domów w które mieszkańcy zainwestowali ciężką pracę i oprocentowane pożyczki. Mieszkańców dzieli od tego terenu przemysłu tylko 15 metrów szerokości ulicy Derdowskiego.
Dla burmistrza i planowania przestrzennego w ratuszu to 7-8 tysięcy mieszkańców wyparowało, zniknęło im z tego projektu zmiany planu. Przedstawiono wam, radnym, plan bez kontekstu i okrojoną mapę. Zniknął im też uciążliwy w tej dzielnicy mieszkaniowej już istniejący przemysł, do którego według podstawowych zasad zrównoważonego planowania miast nie wolno dokładać. Na przykład dziwnym trafem zniknęła ciepłownia ZEC, zakłady mięsne, zakłady mleczarskie, oczyszczalnia ścieków, ubojnia i zakład przemysłu budowlanego. Mimo że Studium Uwarunkowań i rozwoju przestrzennego miasta, które razem z tym planem będziecie za tydzień uchwalać, wymienia jasno: na pierwszym miejscu Punktu 16.1 konflikt bliskości terenów o sprzecznych funkcjach dla przetwórni mięsa przy ul. Derdowskiego i osiedla domów jednorodzinnych. Dodam jeszcze - do tego wybrakowanego punktu - osiedle Hallera i dymiącą ciepłowniȩ zasilającą dużą czȩść miasta.
Jest jasne, że w Chojnicach żadne obostrzenia urbanistyczne nie obowiązują w kontekście tworzenia planów i wydawania pozwoleń. Zmiana przeznaczenia tego terenu na przemysłowy spowoduje zablokowanie korytarza napowietrzającego miasto doliny Strugi Jarcewskiej. Równolegle jest ona pełzającym wprowadzaniem przemysłu w strefę doliny Strugi Jarcewskiej do ulicy Strzeleckiej. Daje furtkę dla właścicieli terenów do rozlania się przemysłu w tym miejscu, w serce miasta, w tereny mieszkaniowe.
Projekt tego planu jest tak zagmatwany i sprzeczny sobie oraz istniejącym warunkom sąsiedztwa wielorodzinnych osiedli mieszkaniowych, krajobrazowej doliny Strugi Jarcewskiej i Lasku Miejskiego, że żaden z radnych się w tym nie zorientuje. Czy radni zadali sobie kluczowe podstawowe pytanie czego jest brak na przedstawionej im mapie terenu? Czy radni mają tą świadomość i podstawową wiedzę z zakresu zasad urbanistyki, że tam gdzie istnieje największy moment przeciwieństwa należy wygaszać przemysł, a już ze 100% pewnością go nie poszerzać? Co najważniejsze, ten grunt nie nadaje się na przeznaczenie przemysłowe.
Projekt planu jest niezgodny z ustawą o ochronie środowiska. Powoduje zniszczenie funkcji usług ekosystemowych i zabudowanie terenów zielonych oraz antropopresję. Nie żyjemy już w latach 90-tych, kiedy to przede wszystkim głównym priorytetem powinno być szukanie przede wszystkim i za wszelką cenę inwestora, a żyjemy w czasach dwóch potężnych wyzwań czyli jednego to są zmiany klimatu i niszczenie środowiska przyrodniczego. A drugim ważnym wyzwaniem jest to, że powinniśmy projektować przede wszystkim miasta, które są przyjazne dla mieszkańców.
Apelujemy do burmistrza i radnych o odpowiedzialność planistyczną i wyobraźnię. Wy jesteście teraz i na krótko. A ta decyzja poważnie zaważy o losie mieszkańców na pokolenia i o jakości ich życia. Zaważy na losie miasta; spowoduje, że Chojnice nie będą takim miejscem do życia, które ściągałoby i zatrzymywało mieszkańców w przyszłości.
W tym procesie liczy się tylko merytoryka. A jest nią opracowanie ekofizjograficzne tego terenu. Prosimy o udostępnienie nam tego opracowania. Radnym radzimy, by z nim natychmiast się zapoznali i wyciągnęli należne wnioski zanim zagłosują.

- 10
- piątek, 9 maja 2025 7:53
Chojnice
W chojnickim ratuszu zorganizowano spotkanie z okazji 80 rocznicy zakończenia II wojny światowej (FOTO)
- piątek, 9 maja 2025 7:52
Sport ◆ Chojnice
Ponad 300 zawodników wystartuje w Chojnickich Biegach Strażackich. W sobotę 41. edycja biegu na 10 km
- piątek, 9 maja 2025 7:08
Chojnice
Trwa renowacja fontanny na chojnickim rynku. To najbardziej kompleksowy remont od 24 lat
- piątek, 9 maja 2025 6:53
Gmina Chojnice
Jest zarząd, rada nadzorcza i statut. Odbyło się walne zgromadzenie założycieli Spółdzielni Energetycznej gminy Chojnice
- czwartek, 8 maja 2025 11:44
Powiat chojnicki
Aż sześciu poszukiwanych mężczyzn zatrzymali wczoraj (07.05) policjanci w powiecie chojnickim
- czwartek, 8 maja 2025 10:53
Chojnice
W chojnickim ratuszu dziś (8.05) dwa wydarzenia: w 80. rocznicę zakończenia wojny i z okazji promocji książki o zabójstwie Ernsta Wintera
- czwartek, 8 maja 2025 10:29
Gmina Czersk
Przedszkole w Łęgu w gminie Czersk ma być uruchomione jeszcze w maju. "Ja mam wielką nadzieję i wiem, że tak będzie"
- czwartek, 8 maja 2025 10:22
Gmina Chojnice
Gmina Chojnice chce, żeby jezioro w Ostrowitem przeszło na jej własność. Samorząd ma plany związane z tym akwenem
- czwartek, 8 maja 2025 8:41
Chojnice
Przedstawiciel dawnej opozycji Andrzej Dolny został prezesem Chojnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (ROZMOWA)
- czwartek, 8 maja 2025 6:55
Chojnice
Wernisaż w Chojnickim Centrum Kultury. Swoje rzeźby pokaże tu Bolesław Mielewczyk
- czwartek, 8 maja 2025 6:54
Sport ◆ Chojnice
W sobotę odbędzie się 41. edycja Chojnickich Biegów Strażackich. Organizatorzy uprzedzają kierowców o utrudnieniach
- środa, 7 maja 2025 11:26
Gmina Chojnice
Upływa termin zgłoszeń do loterii meldunkowej gminy Chojnice. "Prawie setka zgłoszeń już wpłynęła do urzędu gminy"
- środa, 7 maja 2025 8:11
Chojnice
Mieszkańcy proszą o dodatkowe oznakowanie na zachodnim obejściu Chojnic. Chodzi o znaki ograniczenia prędkości
- środa, 7 maja 2025 7:43
Chojnice
Festiwal Piosenki Obcojęzycznej "EURO-SONG" dziś (7.05) w Chojnicach
- wtorek, 6 maja 2025 13:47
Gmina Chojnice
Rusza naprawa torowiska w Silnie. Przejazd od 7 maja będzie przez tydzień zamknięty. Wyznaczono objazdy
- wtorek, 6 maja 2025 11:30
Gmina Czersk
Postępuje budowa zadaszonego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Gotelpiu
- wtorek, 6 maja 2025 10:31
Chojnice
19-latek z Chojnic zatrzymany po pościgu ulicami miasta. Stwarzał realne zagrożenie dla bezpieczeństwa
- wtorek, 6 maja 2025 9:03
Powiat chojnicki
Maturzyści zmierzą się z "królową nauk". Rozpoczął się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (ROZMOWA)
- wtorek, 6 maja 2025 7:03
Chojnice
Trzy lokale zostaną wyremontowane w ramach tegorocznego programu "Mieszkanie za remont" w Chojnicach
- poniedziałek, 5 maja 2025 13:08
Chojnice
W Chojnicach będą zbiórki odpadów tekstylnych. W ratuszu rozważają także dodatkowe kontenery przy szkołach
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
7:52Ponad 300 zawodników wystartuje w Chojnickich Biegach Strażackich. W sobotę 41. edycja biegu na 10 km
7:52Człuchów będzie gospodarzem Rozpoczęcia Sezonu Lekkoatletycznego 2025
6:54W sobotę odbędzie się 41. edycja Chojnickich Biegów Strażackich. Organizatorzy uprzedzają kierowców o utrudnieniach
7:39Dwa krążki Boxing Team Chojnice na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (FOTO)
10:21300 zawodników rywalizowało w majowy weekend w Mistrzostwach Strefy Północnej w motocrossie w Więcborku (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
9:29Będą "robocze" konsultacje z projektantami obwodnic Kamienia i Sępólna Krajeńskiego (ROZMOWA)
7:53W chojnickim ratuszu zorganizowano spotkanie z okazji 80 rocznicy zakończenia II wojny światowej (FOTO)
7:52Ponad 300 zawodników wystartuje w Chojnickich Biegach Strażackich. W sobotę 41. edycja biegu na 10 km
7:52Jest nowa impreza dla miłośników ciężkich brzmień w Człuchowie. Dziś (9.05.) Metal May Attack
7:52Człuchów będzie gospodarzem Rozpoczęcia Sezonu Lekkoatletycznego 2025
7:08Trwa renowacja fontanny na chojnickim rynku. To najbardziej kompleksowy remont od 24 lat
6:53Jest zarząd, rada nadzorcza i statut. Odbyło się walne zgromadzenie założycieli Spółdzielni Energetycznej gminy Chojnice
6:53Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło rozważa pozwy za wpisy w Internecie po pożarze baraku w Człuchowie
12:17Kolizja na drodze wojewódzkiej 214 w powiecie kościerskim. Policja ma już wstępne ustalenia
11:54Będzie wizja lokalna, aby ocenić drzewa rosnące przy drodze Trzebielino - Poborowo w powiecie bytowskim