
- wtorek, 18 kwietnia 2023 16:05
Chojnice
Tylko dwie mieszkanki Osiedla nr 4 przyszły na rozmowę o planach zagospodarowania terenu przy ul. Derdowskiego w Chojnicach
Co do planu było sporo wątpliwości.
Tylko dwie mieszkanki Osiedla nr 4 wzięły udział we wczorajszym (17.04.) posiedzeniu ratuszowej komisji, w trakcie którego omawiano plan zagospodarowania przestrzennego przy ulicy Derdowskiego w Chojnicach.
Plan, co do którego wątpliwości zgłaszali wcześniej Zarząd Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 4 oraz Inicjatywa Mieszkańców "Chojnice 2025/2075 dla Ochrony Lasu Lasku Miejskiego, Doliny Strugi Jarcewskiej i Jarcewskiej Alei Drzew". Tymczasem udział we wczorajszej komisji - ze strony mieszkańców - wzięły tylko Monika Szczukowska oraz Marzenna Osowicka:
- Kominy o wysokości 20 metrów, potężne zbiorniki na gaz w sercu miasta i w dzielnicy mieszkaniowej? Czy inwestor planuje wysadzić miasto? A może biogazownię fermentującą, przywożone resztki i odpady zwierzęce? Przemysł z hałasem, z odorami, dla których ten projekt planu nie ma zapisów, obostrzeń, nieustanny ruch samochodowy, łuna światła zanieczyszczająca środowisko natury i mieszkańców.
Marzenna Osowicka
Mówiła do zebranych Marzenna Osowicka z Zarządu Osiedla nr 4. Zaznaczała, także, że w sąsiedztwie osiedli Bursztynowego, Hallera i Pogodnego jest już wystarczająco dużo uciążliwego przemysłu i apelowała by "go więcej nie dokładać". Z kolei reprezentująca Inicjatywę Mieszkańców "Chojnice 2025/2075 dla Ochrony Lasu Lasku Miejskiego, Doliny Strugi Jarcewskiej i Jarcewskiej Alei Drzew" Monika Szczukowska zwracała uwagę na to, jak cenne przyrodniczo są tereny w okolicach ulicy Derdowskiego w Chojnicach:
- Projekt planu jest niezgodny z ustawą o ochronie środowiska. Powoduje zniszczenie funkcji usług ekosystemowych i zabudowanie terenów zielonych oraz antropopresję. Ta decyzja poważnie zaważy o losie mieszkańców na pokolenia i o jakości ich życia. Liczy się tylko merytoryka, a tą merytoryką jest opracowanie ekofizjograficzne tego terenu.
Monika Szczukowska
Do niektórych uwag odniósł się dyrektor Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego w chojnickim ratuszu Waldemar Gregus:
- Żeby zlokalizować gdziekolwiek biogazownię na terenie miasta, do tego są określone przepisy i rzeczywiście lokalizacja takiej biogazowni jest w terenie północnym przy ulicy Igielskiej. Na to składało się wiele czynników: zmiana studium, odpowiednio opracowany plan miejscowy i tam rzeczywiście jest możliwość lokalizacji biogazowni, bodajże 1-megawatowej. Absolutnie tu nie ma możliwości zlokalizowania, nie ma wyznaczonej strefy w studium, nie ma lokalizacji w planie miejscowym i chyba ten temat powinniśmy uciąć raz na zawsze.
Waldemar Gregus
Waldemar Gregus ponownie wyjaśnił także, że w sprawie powstającego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ul. Derdowskiego miasto dysponuje wszystkimi potrzebnymi dokumentami, w tym także opinią Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Przypomnijmy, przy ulicy Derdowskiego w Chojnicach powstaje obiekt z przeznaczeniem na kartoniarnię oraz punkt pakowania mięsa. Mają zostać tu też zamontowane panele fotowoltaiczne, ale tylko na dachach budynków. W przyszłości być może też na działce należącej do chojnickiego przedsiębiorcy Andrzeja Skiby stanie instalacja składająca się ze zbiorników z zapasowym gazem. Jak mówi sam zainteresowany, by zapewnić ciągłość produkcji na wypadek przerwy w dostawach gazu ziemnego.
Poniżej oświadczenia wygłoszone wczoraj (17.04) przez Marzennę Osowicką oraz Monikę Szczukowską w trakcie obrad Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej:
Szanowny burmistrzu, Szanowna komisjo, Szanowni radni, Szanowni mieszkańcy miasta,
Nazywam się Marzenna Osowicka, jestem w Zarządzie Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 4, jestem emerytowaną nauczycielką i działaczką społeczną, byłą radną miasta.
Nazywam się Monika Szczukowska, jestem z Inicjatywy Mieszkańców „Chojnice 2025/2075 dla Ochrony Lasku Miejskiego, Doliny Strugi Jarcewskiej i Jarcewskiej Alei Drzew”, od kilku lat angażuję się aktywistycznie na rzecz zachowania dobra i własności mieszkańców miasta, w tym na rzecz ochrony dóbr kulturowych miasta i ochrony miejskich terenów leśnych i rekreacyjnych Lasku Miejskiego przed sprzedażą przez Miasto. Z zawodu jestem historyczką sztuki.
Jesteśmy tu by mówić o niebezpiecznej, niezgodnej z podstawowymi zasadami planowania przestrzennego miast, nie przemyślanej decyzji. Nie zgadzamy się na tą decyzję i nie zgadzamy się na zmianę miejscowego planu według przedłożonego projektu.
Nieodwracalny i natychmiastowy skutek tej zmiany dotychczas obowiązującego miejscowego planu dla terenu przy ulicy Derdowskiego dla 7-8 tysięcy mieszkańców miasta to obniżenie wartości ich mieszkań i domów oraz dobrostanu, a dla 38 tysięcy mieszkańców zanik funkcji Lasku Miejskiego i Doliny Strugi Jarcewskiej. Szanowni radni, otwórzcie Wasze oczy. A kiedy się w końcu obudzicie, co zobaczycie? Kominy o wysokości 20 metrów emitujące na terenie położonym o wiele niżej niż osiedla mieszkańców? Potężne zbiorniki na gaz w sercu miasta i w dzielnicy mieszkaniowej? - czy inwestor planuje wysadzić miasto? A może biogazownię fermentującą przywożone resztki i odpady zwierzęce? Przemysł z hałasem?
Z odorami? Dla których ten projekt planu nie ma zapisów obostrzeń? Nieustanny ruch samochodowy? Łuna światła zanieczyszczająca środowisko natury i mieszkańców? Już teraz istniejące zakłady mięsne i ich wentylacja są źródłem hałasu dla mieszkańców oraz emitują odory o zapachu „octowym”, tak że mieszkańcy zaprzestali używania tarasów i balkonów.
Otóż w sercu miasta, w bardzo gęsto zamieszkanej dzielnicy osiedli mieszkaniowych, tereny zieleni i usług zmienią się w teren przemysłu. Zapis projektu mówi, że będzie to przemysł o znaczącym oddziaływaniu na środowisko. Wysoce niekorzystne oddziaływanie na środowisko to też oddziaływanie na nas, na mieszkańców, na nasze zdrowie i nasze enklawy życia i spokoju - mieszkań i domów w które mieszkańcy zainwestowali ciężką pracę i oprocentowane pożyczki. Mieszkańców dzieli od tego terenu przemysłu tylko 15 metrów szerokości ulicy Derdowskiego.
Dla burmistrza i planowania przestrzennego w ratuszu to 7-8 tysięcy mieszkańców wyparowało, zniknęło im z tego projektu zmiany planu. Przedstawiono wam, radnym, plan bez kontekstu i okrojoną mapę. Zniknął im też uciążliwy w tej dzielnicy mieszkaniowej już istniejący przemysł, do którego według podstawowych zasad zrównoważonego planowania miast nie wolno dokładać. Na przykład dziwnym trafem zniknęła ciepłownia ZEC, zakłady mięsne, zakłady mleczarskie, oczyszczalnia ścieków, ubojnia i zakład przemysłu budowlanego. Mimo że Studium Uwarunkowań i rozwoju przestrzennego miasta, które razem z tym planem będziecie za tydzień uchwalać, wymienia jasno: na pierwszym miejscu Punktu 16.1 konflikt bliskości terenów o sprzecznych funkcjach dla przetwórni mięsa przy ul. Derdowskiego i osiedla domów jednorodzinnych. Dodam jeszcze - do tego wybrakowanego punktu - osiedle Hallera i dymiącą ciepłowniȩ zasilającą dużą czȩść miasta.
Jest jasne, że w Chojnicach żadne obostrzenia urbanistyczne nie obowiązują w kontekście tworzenia planów i wydawania pozwoleń. Zmiana przeznaczenia tego terenu na przemysłowy spowoduje zablokowanie korytarza napowietrzającego miasto doliny Strugi Jarcewskiej. Równolegle jest ona pełzającym wprowadzaniem przemysłu w strefę doliny Strugi Jarcewskiej do ulicy Strzeleckiej. Daje furtkę dla właścicieli terenów do rozlania się przemysłu w tym miejscu, w serce miasta, w tereny mieszkaniowe.
Projekt tego planu jest tak zagmatwany i sprzeczny sobie oraz istniejącym warunkom sąsiedztwa wielorodzinnych osiedli mieszkaniowych, krajobrazowej doliny Strugi Jarcewskiej i Lasku Miejskiego, że żaden z radnych się w tym nie zorientuje. Czy radni zadali sobie kluczowe podstawowe pytanie czego jest brak na przedstawionej im mapie terenu? Czy radni mają tą świadomość i podstawową wiedzę z zakresu zasad urbanistyki, że tam gdzie istnieje największy moment przeciwieństwa należy wygaszać przemysł, a już ze 100% pewnością go nie poszerzać? Co najważniejsze, ten grunt nie nadaje się na przeznaczenie przemysłowe.
Projekt planu jest niezgodny z ustawą o ochronie środowiska. Powoduje zniszczenie funkcji usług ekosystemowych i zabudowanie terenów zielonych oraz antropopresję. Nie żyjemy już w latach 90-tych, kiedy to przede wszystkim głównym priorytetem powinno być szukanie przede wszystkim i za wszelką cenę inwestora, a żyjemy w czasach dwóch potężnych wyzwań czyli jednego to są zmiany klimatu i niszczenie środowiska przyrodniczego. A drugim ważnym wyzwaniem jest to, że powinniśmy projektować przede wszystkim miasta, które są przyjazne dla mieszkańców.
Apelujemy do burmistrza i radnych o odpowiedzialność planistyczną i wyobraźnię. Wy jesteście teraz i na krótko. A ta decyzja poważnie zaważy o losie mieszkańców na pokolenia i o jakości ich życia. Zaważy na losie miasta; spowoduje, że Chojnice nie będą takim miejscem do życia, które ściągałoby i zatrzymywało mieszkańców w przyszłości.
W tym procesie liczy się tylko merytoryka. A jest nią opracowanie ekofizjograficzne tego terenu. Prosimy o udostępnienie nam tego opracowania. Radnym radzimy, by z nim natychmiast się zapoznali i wyciągnęli należne wnioski zanim zagłosują.

- czwartek, 24 kwietnia 2025 16:06
Chojnice
"Ja też bym zawetował taką ustawę". Karol Nawrocki o obniżeniu składki zdrowotnej (ROZMOWA WEEKEND FM)
- 20
- czwartek, 24 kwietnia 2025 14:12
Chojnice
Chojniczanie bili rekord we wspólnym czytaniu. "Udowadniamy, że czytanie to nie tylko indywidualna przyjemność" (FOTO)
- czwartek, 24 kwietnia 2025 10:54
Chojnice
Czy będzie rewolucja w głosowaniach Rady Miejskiej Chojnic? Część radnych chce oddzielnie decydować o zmianach w budżecie
- czwartek, 24 kwietnia 2025 9:25
Gmina Chojnice
Najwyższa Izba Kontroli w Urzędzie Gminy Chojnice. "Kontrola jest zaplanowana na 2-3 miesiące" (ROZMOWA)
- środa, 23 kwietnia 2025 12:21
Chojnice
W czwartek w Chojnicach kolejne bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu na Starym Rynku (ROZMOWA)
- 8
- środa, 23 kwietnia 2025 8:38
Chojnice
IPN wydał pierwszy tom materiałów źródłowych o niemieckich zbrodniach na Pomorzu w 1939 r. Są tu także dokumenty z naszego regionu (ROZMOWA)
- środa, 23 kwietnia 2025 8:06
Chojnice ◆ Człuchów ◆ Bytów
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedzi region. Jutro (24.04) spotka się z mieszkańcami Chojnic, Bytowa i Człuchowa
- środa, 23 kwietnia 2025 7:51
Powiat chojnicki
Rusza remont mostu w Męcikale w gminie Brusy. Od 24 kwietnia obowiązywać tu ma ruch wahadłowy
- środa, 23 kwietnia 2025 7:06
Gmina Chojnice
Będzie ścieżka rowerowa na odcinku od Zamartego do Kamionki w gminie Chojnice
- środa, 23 kwietnia 2025 7:06
Chojnice
Fontanna na chojnickim rynku będzie remontowana. Piaskowiec po ponad 20 latach wymaga napraw
- środa, 23 kwietnia 2025 6:36
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Ostrzeżeń przed burzami ciąg dalszy. IMGW wydał ostrzeżenie 1. stopnia. Może intensywnie padać
- wtorek, 22 kwietnia 2025 13:04
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
IMGW ostrzega przed burzami. Może wiać w porywach do 75 km/h, możliwe są też lokalne opady gradu do około 3 cm średnicy
- wtorek, 22 kwietnia 2025 12:14
Chojnice
W Chojnicach odbędzie się dyskusja na temat ożywienia tutejszej starówki. "Chcę zapytać społeczność"
- wtorek, 22 kwietnia 2025 11:52
Powiat chojnicki
Policyjny pościg i poszukiwania motocyklisty z Chojnic. Funkcjonariusze ustalili miejsce pobytu mężczyzny i zatrzymali uciekiniera
- wtorek, 22 kwietnia 2025 9:07
Chojnice
Dziś (22.04.) w chojnickiej bibliotece spotkanie z współautorem książki "Zbrodnia Pomorska 1939"
- wtorek, 22 kwietnia 2025 7:44
Chojnice
Chojniccy radni spierali się o koszt zakupu boksów na stadion Chojniczanki. "Kwota 200 tysięcy jest kwotą szacunkową"
- wtorek, 22 kwietnia 2025 7:06
Gmina Brusy
Urzędy w Brusach przygotowują się do wdrożenia projektu "Cyberbezpieczna Gmina Brusy"
- 2
- poniedziałek, 21 kwietnia 2025 21:28
Woj. pomorskie
Strażacy z naszego regionu pomogą gasić pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym (AKTUALIZACJA)
- 18
- poniedziałek, 21 kwietnia 2025 21:24
Chojnice
Znany jest już wynik zbiórki podczas Wielkanocnego Festynu Charytatywnego w Chojnicach (FOTO)
- 30
- poniedziałek, 21 kwietnia 2025 13:12
Chojnice
I to się nazywa lany poniedziałek! Śmigus-dyngus na chojnickim Starym Rynku ze strażakami z OSP Chojnice (FOTO, WIDEO)
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
23:53Region nie ma już drużyn w Pucharze Polski. Bytovia Bytów odpadła po starciu z Gryfem Słupsk. "Nie płaczę, nie narzekam" (FOTO)
9:56Hanna Rogowska z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego piąta w Mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6
22:36Kolejny mecz bez bramkarza i najwyższa w historii porażka Red Devils Chojnice. Piast Gliwice rozgromił "Czerwone Diabły" 15:1
16:24Piękna bramka Jakuba Braneckiego dała zwycięstwo. Chojniczanka pokonała GKS Jastrzębie 1:0 (RELACJA, FOTO)
9:38Siatkarki PTPS-u Człuchów nie awansują do II ligi. W barażowym turnieju półfinałowym zajęły trzecie miejsce
Ostatnio dodane artykuły:
16:06"Ja też bym zawetował taką ustawę". Karol Nawrocki o obniżeniu składki zdrowotnej (ROZMOWA WEEKEND FM)
14:12Chojniczanie bili rekord we wspólnym czytaniu. "Udowadniamy, że czytanie to nie tylko indywidualna przyjemność" (FOTO)
14:07Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się z mieszkańcami Bytowa, Człuchowa i Chojnic (FOTO)
14:07Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się z mieszkańcami Bytowa, Człuchowa i Chojnic (FOTO)
11:28Jeden wszedł na latarnię, drugi ukradł perfumy. Kościerscy policjanci poszukują sprawców przestępstw
10:54Czy będzie rewolucja w głosowaniach Rady Miejskiej Chojnic? Część radnych chce oddzielnie decydować o zmianach w budżecie
9:38Już w ten weekend odbędą się Wiosenne Targi Ogrodnicze – Przechlewo 2025
9:34Jest szansa na oszczędności przy człuchowskim Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym. "Będzie to ośrodek sprawujący pomoc wytchnieniową"
9:25Najwyższa Izba Kontroli w Urzędzie Gminy Chojnice. "Kontrola jest zaplanowana na 2-3 miesiące" (ROZMOWA)
9:21Centrum Kościerzyny ma być bardziej dostępne dla ruchu samochodowego. "Ruch się po tych pierzejach i tak odbywał"