Reklama
- galeria: 5
- poniedziałek, 6 lutego 2023 9:00
Powiat kościerski:
W Muzeum we Wdzydzach koło Kościerzyny udostępniono dla zwiedzających nowy obiekt (ROZMOWA, FOTO)
To chałupa z północnych Kaszub.
Od piątku (3.02.) w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach koło Kościerzyny można zwiedzać nowy obiekt. Chodzi o 19-wieczną chałupę sprowadzoną ze wsi Porąb. To przykład jednego z popularniejszych dworów mieszkalnych na Pomorzu, którego forma upowszechniała się w latach 20-tych 19. wieku.
- Obiekt został pozyskany przez muzeum od rodziny Hemplów - mówi Weekend FM Bartosz Stachowiak z muzeum we Wdzydzach. Jak dodaje, budynek ma bardzo ciekawą formę architektoniczną oraz interesujące wnętrze:
- We wnętrzu znajdziemy dwie izby, komorę, kuchnię i warsztat tkacki, w którym według przekazów rodzinnych rodzina Hemplów wykonywała tkaniny lniane i bawełniano-lniane ręczniki.
Bartosz Stachowiak
Dowiedz się więcej:
Ma ciekawą formę architektoniczną. Wewnątrz budynku są dwie izby, komora, kuchnia i warsztat tkacki. Mowa o 19-wiecznej chałupie sprowadzonej ze wsi Porąb z północy Kaszub.
W piątek (3.02.) budynek został oficjalnie udostępniony dla zwiedzających w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach koło Kościerzyny. W jaki sposób tu trafił i jaką ciekawą historię skrywa ten obiekt ? M.in. o tym z Bartoszem Stachowiakiem z wdzydzkiego muzeum rozmawia nasza reporterka Klaudia Cieplińska - Bednarek:
Rozmowa z Bartoszem Stachowiakiem
Z Bartoszem Stachowiakiem z wdzydzkiego muzeum rozmawiała Klaudia Cieplińska - Bednarek.

- piątek, 29 września 2023 7:42
REGION:
WOŚP ponownie wsparł Szpitale Specjalistyczne w Chojnicach i Kościerzynie
- czwartek, 28 września 2023 10:54
Powiat kościerski:
Kościerska policja zatrzymała dwie osoby poszukiwane listem gończym i nakazem doprowadzenia do aresztu
- środa, 27 września 2023 10:30
Powiat kościerski:
Specjalna komisja spotkała się w miejscu śmiertelnego wypadku koło Wysina w powiecie kościerskim
- środa, 27 września 2023 10:23
Kościerzyna:
Jest decyzja o dofinansowaniu. Dwa zabytki w Kościerzynie niebawem doczekają się renowacji
- środa, 27 września 2023 9:12
Kościerzyna:
Teren przy Jeziorze Gałęźnym w Kościerzynie będzie zagospodarowany (ROZMOWA)
- wtorek, 26 września 2023 10:30
Powiat kościerski:
Schował narkotyki w nocnej szafce. 39-latkowi z powiatu kościerskiego grozi do 10 lat więzienia
- poniedziałek, 25 września 2023 11:47
Powiat kościerski:
Pięć osób poszukiwanych listami gończymi i nakazami doprowadzenia do aresztu zatrzymała kościerska policja
- galeria: 20
- poniedziałek, 25 września 2023 9:13
Kościerzyna:
Wielkie święto strażaków w Kościerzynie. Tutejsze jednostki PSP i OSP otrzymały nowe wozy i sztandary (FOTO)
- sobota, 23 września 2023 10:04
Kościerzyna:
Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościerzynie
- piątek, 22 września 2023 9:06
Powiat kościerski:
Pół tysiąca porcji narkotyków w plecaku 36-latki. Kobietę zatrzymała kościerska policja
- czwartek, 21 września 2023 8:25
Powiat kościerski:
Ponad 20 mln zł dofinansowania trafi do gmin w powiecie kościerskim w ramach rządowego programu
- galeria: 2
- środa, 20 września 2023 19:09
POWIAT KOŚCIERSKI:
Nie żyje 2 – letnie dziecko. Tragiczny wypadek w gminie Liniewo w powiecie kościerskim
- galeria: 5
- środa, 20 września 2023 11:06
Kościerzyna:
W Kościerzynie oddano do użytku nową ścieżkę rowerową w kierunku Skorzewa (FOTO)
- środa, 20 września 2023 10:29
Powiat kościerski:
Pijany 53-latek bez uprawnień spowodował kolizję. Mężczyznę zatrzymała kościerska policja
- środa, 20 września 2023 8:14
Kościerzyna:
Od środy 20 września kolejne zmiany w organizacji ruchu w Kościerzynie
- wtorek, 19 września 2023 10:20
Kościerzyna:
Prokuratura prowadziła już wcześniej postępowania w sprawie rodziny w Czernikach
- wtorek, 19 września 2023 8:57
Kościerzyna:
Po dwóch latach straty, basen w Kościerzynie kończy poprzedni rok zyskiem (ROZMOWA)
- wtorek, 19 września 2023 8:38
Kościerzyna:
Znasz historię Kościerzyny? Zgłoś się do konkursu - zachęca Muzeum Ziemi Kościerskiej
- poniedziałek, 18 września 2023 14:29
Gmina Stara Kiszewa:
Władze gminy zabierają głos w sprawie makabrycznych wydarzeń w Czernikach w powiecie kościerskim (AKTUALIZACJA)
"Opowiem Ci historię"
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:

19:03Chojniczanka odpadła z Pucharu Polski. Pomimo dobrej drugiej połowy, przegrała z Resovią Rzeszów 2:3 (RELACJA, FOTO)
9:17W ten weekend Wieloboje Uniwersalne w Chojnicach. Konkurencje będą rozgrywane w Chojnicach i Brusach
8:03W Pucharze Polski z Resovią Rzeszów. Chojniczanka podejmie dziś (27.09.) pierwszoligowca
10:34Nasi zapaśnicy na razie bez kwalifikacji olimpijskiej. Arkadiusz Kułynycz i Patryk Bednarz odpadli w 1/8 finału Mistrzostw Świata w Belgradzie
10:31Zawodniczki Red Devils Ladies Chojnice zdobyły z kobiecą reprezentacją Polski brąz Europejskiej Ligi Beach Soccera
Reklama
Reklama
Polska i Świat:
Prezes NIK przekazał wyniki kontroli w sprawie pandemii do CBA. KPRM "nie wywiązała się należycie z obowiązków"
zobacz wideoMnożą się ataki na polityków opozycji. "Język nienawiści prowadzi do akceptacji dla przemocy"
zobacz wideoMinistrowie rolnictwa Polski i Ukrainy spotkali się wirtualnie w sprawie wznowienia rozmów o transferze zboża
zobacz wideoStudentów nie stać na wynajem mieszkań, więc szturmują akademiki
zobacz wideoWraca możliwość "skasowania" punktów karnych kursem. Eksperci krytykują, a piraci zacierają ręce
zobacz wideo
Ostatnio dodane artykuły
11:05W Chojnicach rozpoczynają się Dni Kultury Japonii. Cykl wydarzeń połączony jest z 30-leciem Chojnickiego Stowarzyszenia Aikido
10:38W sobotę (30.09) druga edycja Święta Bani i Pszczół w Złotowie w gminie Czersk
10:38W ten weekend XIV Chojnicki Turniej Dziewięciobojowy. W uniwersalnych zadaniach zmierzą się kobiety i mężczyźni
10:37Czersk: Otwarcie muszli koncertowej i boisk plażowych oraz sadzenie drzew Parku Borowiackim
10:28Kursy języka angielskiego dla młodzieży - zdaj maturę!
9:11Kolizja auta osobowego na DW 236 w okolicach Drzewicza w powiecie chojnickim. Jedna osoba została poszkodowana
9:08Prezes NIK przekazał wyniki kontroli w sprawie pandemii do CBA. KPRM "nie wywiązała się należycie z obowiązków"
8:37W Chojnicach powstała nieodpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (FOTO)
8:20Region: Społecznicy odebrali granty przyznane przez Fundację Enea. Uroczystość odbyła się w Konarzynach w powiecie chojnickim
7:42WOŚP ponownie wsparł Szpitale Specjalistyczne w Chojnicach i Kościerzynie