
- środa, 4 stycznia 2023 8:45
Polska i Świat
Krajowa Sieć Onkologiczna. Rząd przyjął projekt ustawy
Warszawa. Minister zdrowia poinformował we wtorek, że rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przewiduje między innymi, że poszczególne etapy leczenia onkologicznego będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin.
O przyjęciu projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej Adam Niedzielski poinformował na wtorkowej konferencji prasowej.
Projekt przewiduje, że podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Onkologiczną.
Minister zdrowia przekazał, że wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej zostało poprzedzone trwającym około trzech lat programem pilotażowym, realizowanym w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym i w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym.
- Projekt ustawy, który dzisiaj przyjęliśmy, zupełnie zmieni zarówno organizację opieki nad pacjentem, ale też sam model prowadzenia pacjenta onkologicznego – ocenił.
Niedzielski zapowiedział, że ośrodki onkologiczne zostaną podzielone na trzy kategorie: od najbardziej do najmniej specjalistycznych. - Ten podział oznacza, że tylko ośrodki najbardziej wyspecjalizowane będą mogły realizować procedury, które wymagają największego zaangażowania - stwierdził. Według ministra zdrowia oznacza to, że trudne przypadki będą leczone w ośrodkach właściwie do tego przygotowanych.
Minister poinformował, że jednym z rozwiązań przetestowanych w czasie pilotażu jest to, że każdy pacjent w Polsce będzie miał przypisanego koordynatora. - Rolą koordynatora będzie zapewnienie tego, że pacjent jest prawidłowo prowadzony na ścieżce pacjenta - mówił.
Niedzielski dodał, że ścieżka pacjenta będzie oparta na najwyższych międzynarodowych standardach leczenia pacjenta onkologicznego.
Premier Mateusz Morawiecki mówił, że "nowotwory to seryjny zabójca w Polsce, który zbiera śmiertelne żniwo". Jak wskazał, rocznie około 180 tysięcy Polaków otrzymuje diagnozę o nowotworze złośliwym. Szef rządu zwracał uwagę, że w leczeniu najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby.
- Musimy jeszcze więcej wysiłków włożyć w profilaktykę, w jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów. Tak jak rolą naukowców i lekarzy jest opracowywanie skutecznych metod leczenia, tak rolą państwa i rządu jest zbudowanie systemu, aby ta wiedza i lekarstwa mogły być we właściwy sposób, na najwłaściwszym etapie zastosowane - powiedział premier Morawiecki.
- poniedziałek, 2 czerwca 2025 8:47
Polska i Świat
Poseł PiS Aleksander Mrówczyński i wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Bonna z PO komentują dla Weekend FM wyniki II tury wyborów prezydenckich
- poniedziałek, 2 czerwca 2025 5:52
Polska i Świat
Są wyniki ze wszystkich obwodów głosowania. Karol Nawrocki prezydentem Polski
- niedziela, 1 czerwca 2025 7:00
Chojnice ◆ Polska i Świat
Dzisiaj (1.06) druga tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21.00
- poniedziałek, 1 kwietnia 2024 8:07
Sępólno Krajeńskie ◆ Polska i Świat
"Gdyby te przepisy obowiązywały od początku, nie musielibyśmy zbierać pieniędzy dla Zosi z Wałdowa czy Aleksa z Chojnic". Dziś wchodzą zmiany dotyczące refundacji leczenia SMA
- poniedziałek, 11 marca 2024 6:53
Polska i Świat
W poniedziałek w całym kraju możliwe niewielkie opady deszczu
- czwartek, 7 marca 2024 7:19
Polska i Świat
Jeden żołnierz zginął, drugi jest w ciężkim stanie. Śledztwo po tragedii na poligonie
- czwartek, 7 marca 2024 7:15
Polska i Świat
Starcia rolników z policją przed Sejmem. Kilkunastu zatrzymanych
- środa, 6 marca 2024 7:06
Polska i Świat
Znaleźli trzy nieznane obiekty. Szef MON: sprawą zajmują się odpowiednie służby
- wtorek, 5 marca 2024 7:06
Polska i Świat
Manewry DRAGON 24 w Polsce. "Jasny sygnał gotowości NATO do obrony państw Sojuszu"
- wtorek, 5 marca 2024 7:04
Polska i Świat
Pożar hal produkcyjnych na Pomorzu. Wójt: pracownicy bez środków do życia
- poniedziałek, 4 marca 2024 8:07
Polska i Świat
Rząd ma plan na ratowanie rolnictwa: Zielony Ład do kosza, ochrona rynku i wsparcie polskich producentów żywności
- poniedziałek, 4 marca 2024 8:03
Polska i Świat
Na co przeznaczyć środki z KPO? Dla samorządowców priorytetem jest edukacja i energetyka
- piątek, 1 marca 2024 6:51
Polska i Świat
Putin wygłosił orędzie. Tusk: jego słowa trzeba traktować śmiertelnie serio
- piątek, 1 marca 2024 6:51
Polska i Świat
Donald Tusk rozmawiał z rolnikami. "Usłyszeliśmy deklarację ze strony premiera"
- czwartek, 29 lutego 2024 6:52
Polska i Świat
Kołodziejczak: "Zielony ład" w obecnej formule jest nie do przyjęcia
- środa, 28 lutego 2024 7:07
Polska i Świat
Rolnicy protestowali w Warszawie przeciwko "Zielonemu Ładowi" UE i wolnemu handlowi z Ukrainą
- środa, 28 lutego 2024 7:05
Polska i Świat
Były konsul generalny w Mumbaju zeznawał przed komisją śledczą ds. afery wizowej
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
10:32Oleksii Bytkov przychodzi, Jakub Romanik odchodzi z Chojniczanki.
19:26Pięć dekad temu wygrali Puchar "Świata Młodych". Piłkarze Tęczy Rytel spotkali się po 50 latach. Było też o lidze koszykówki w Człuchowie (FOTO)
9:24Cztery medale Boxing Team Chojnice na Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Boksie
9:15Siedmiu piłkarzy żegna się z Chojniczanką. Czterech nie dostało nowych kontraktów
18:22Chojniczanka rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. W sparingach jej rywalami będą trzy zespoły z Ekstraklasy (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
7:07Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach ma pieniądze na Kulturalne Inicjatywy Młodzieżowe. Nabór trwa
7:07W Chojnicach podsumowano dwudniową zbiórkę tekstyliów. Z akcji skorzystało ponad 200 mieszkańców
13:34IMGW ostrzega przed upałem. W środę w regionie temperatura może wynieść od 29 do 32 stopni Celsjusza
13:34IMGW ostrzega przed upałem. W środę w regionie temperatura może wynieść od 29 do 32 stopni Celsjusza
13:15Dąb Aleksander z Jarcewa koło Chojnic nie został Drzewem Roku 2025. Zabrakło 371 głosów
13:12Mimo zakazu wsiadł za kółko i spowodował kolizję. 29-latek z powiatu kościerskiego usłyszał już wyrok
12:50Sąsiedzka czujność uratowała 87-latkę z Kościerzyny. Kobieta wpadła do wanny, z której nie mogła się wydostać
11:52Burmistrz Czerska bez absolutorium i wotum zaufania. Radni zatwierdzili tylko rozliczenie budżetu za 2024 rok
11:09Sprawa pożaru w chojnickim hospicjum wraca na wokandę. Strony odwołały się od wyroku
9:38Do 7 lipca można składać wnioski o stypendia sportowe burmistrza Kościerzyny