
- wtorek, 22 stycznia 2019 11:55
Chojnice
"Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chojnicach działało i to już przed nawałnicą"
Były starosta Stanisław Skaja odnosi się do raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chojnicach było i działało - mówi były chojnicki starosta Stanisław Skaja. To jego odpowiedź na wnioski zawarte w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, która badała działanie służb różnych szczebli po nawałnicy z sierpnia 2017 roku.
Według Skai, centrum funkcjonowało w siedzibie straży pożarnej w Chojnicach i to tam, w razie potrzeby, zbierał się zespół kryzysowy i podejmowano decyzje.
- Jeżeli mógłbym powiedzieć, to naszą winą, czy tam może i moją winą było to, że nie przygotowaliśmy odpowiedniego dokumentu mówiącego o tym, że starosta powołuje zespół zarządzania kryzysowego, bo taki zespół funkcjonował, tylko myśmy cały czas się opierali na starszym zarządzeniu i to zarządzenie po prostu nie zostało zmienione.
Stanisław Skaja
Tłumaczy w Weekend FM były chojnicki starosta Stanisław Skaja.
Kontrolerzy NIK nie przyjęli takiej argumentacji. W raporcie jest uwaga, że starosta powołał Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dopiero we wrześniu 2017 roku, podczas gdy taki obowiązek istniał od 2007 roku.
Raport NIK nie nastraja optymistycznie
Po prawie dwóch latach od nawałnicy wciąż brakuje jednolitych i jasnych przepisów w kwestii zarządzania kryzysowego - uważa chojnicki starosta Marek Szczepański.
Smutną prawdę, jego zdaniem, ilustruje raport NIK. Klęska obnażyła słabość centrów zarządzania kryzysowego i brak łączności między gminami, powiatami i województwami.
- Obawiam się, że jeśli coś takiego się powtórzy, będą te same kłopoty - mówi Weekend FM Marek Szczepański:
- Po prawie dwóch latach nadal nie mamy spójnego systemu zarządzania kryzysowego, nadal nie ma jednolitego systemu łączności poszczególnych jednostek. Jeżeli znowu coś się wydarzy ponadlokalnie, obejmie 2 czy 3 powiaty, to nastąpi problem z wymianą informacji, bo system TUR na terenie powiatu człuchowskiego, tucholskiego, sępoleńskiego już nie działa.
Marek Szczepański
Marek Szczepański dodaje, że powiat sam szuka odpowiedzi na pytanie, jak powinno wyglądać modelowe centrum zarządzania kryzysowego. Podjął w tym celu współpracę z Akademią Pomorską. Wspólne wnioski mają być gotowe w tym roku.
Rozmowa z byłym starostą chojnickim Stanisławem Skają:
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego działało w straży pożarnej. Zabrakło tylko mojej decyzji na piśmie - mówi reporterce Weekend FM były starosta chojnicki Stanisław Skaja. Odnosi się też do innych uchybień wytkniętych powiatowi po nawałnicy przez kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli.
Ze Stanisławem Skają rozmawia Aneta Czupryniak:
rozmowa
Więcej na ten temat:
- wtorek, 22 stycznia 2019 7:14
Chojnice
Starosta chojnicki spóźnił się z powołaniem Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego o... 10 lat
- poniedziałek, 21 stycznia 2019 12:12
Chojnice
Polska nie ma skutecznego systemu ochrony ludności przed katastrofami naturalnymi

- wtorek, 1 lipca 2025 13:34
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
IMGW ostrzega przed upałem. W środę w regionie temperatura może wynieść od 29 do 32 stopni Celsjusza
- wtorek, 1 lipca 2025 13:15
Gmina Chojnice
Dąb Aleksander z Jarcewa koło Chojnic nie został Drzewem Roku 2025. Zabrakło 371 głosów
- wtorek, 1 lipca 2025 11:52
Gmina Czersk
Burmistrz Czerska bez absolutorium i wotum zaufania. Radni zatwierdzili tylko rozliczenie budżetu za 2024 rok
- wtorek, 1 lipca 2025 11:09
Woj. pomorskie
Sprawa pożaru w chojnickim hospicjum wraca na wokandę. Strony odwołały się od wyroku
- wtorek, 1 lipca 2025 9:24
Chojnice
Czym zajmują się pracownicy chojnickiego oddziału Urzędu Statystycznego? Zakres badań jest szeroki (ROZMOWA)
- wtorek, 1 lipca 2025 7:10
Chojnice
Urzędnicy w Chojnicach przymierzają się do porządkowania systemu deszczówek. Będzie wymiana rur odbierających wodę
- 4
- poniedziałek, 30 czerwca 2025 14:43
Chojnice
Wakacje w Muzeum, odcinek 1. O badaniach archeologicznych w Chojnicach
- poniedziałek, 30 czerwca 2025 12:34
Powiat chojnicki
31-latek miał do odbycia karę więzienia za przestępstwa narkotykowe. Wpadł z amfetaminą
- poniedziałek, 30 czerwca 2025 10:50
Gmina Chojnice
Czy dąb Aleksander z Jarcewa k. Chojnic zostanie Drzewem Roku? To już ostatnia szansa na głosowanie
- poniedziałek, 30 czerwca 2025 10:21
Gmina Chojnice
Mieszkańcy Kłodawy w jeden dzień wybudowali spory szutrowy parking przy tutejszej szkole
- poniedziałek, 30 czerwca 2025 9:51
Woj. pomorskie
Rewolucja kolejowa na Kaszubach. Zmiany wchodzą w życie 30 czerwca. "Otwieramy nowy front robót"
- poniedziałek, 30 czerwca 2025 7:07
Chojnice
Urzędnicy z Chojnic szukają pieniędzy na budowę nowego Warsztatu Terapii Zajęciowej
- 20
- niedziela, 29 czerwca 2025 17:08
Gmina Chojnice
Pierwsze mistrzostwa w SUP w Charzykowach za nami. "Frekwencja nam dopisała"
- niedziela, 29 czerwca 2025 10:55
Chojnice
Opowiem Ci historię, odcinek 181, specjalny. 750-lecie Chojnic, wieki XX i XXI
- niedziela, 29 czerwca 2025 9:40
Chojnice
W niedzielę (29.06.) zakończenie Dni Chojnic. W Fosie Miejskiej zagrają Ex-Trema i Dawid Janiak z zespołem
- 88
- niedziela, 29 czerwca 2025 8:44
Chojnice
Vix.N, Natalia Nykiel, IRA. Sobotnie koncerty z okazji Dni Chojnic za nami (FOTO, ROZMOWY)
- niedziela, 29 czerwca 2025 8:10
Chojnice
Jest nowe stowarzyszenie na mapie Chojnic. Chce być "ukochanym miejscem" dla rodzin
- sobota, 28 czerwca 2025 14:01
Woj. pomorskie
Weekend na polu, odcinek 3. W laboratoriach praca wre. Badania i nowości w uprawie kukurydzy
- sobota, 28 czerwca 2025 10:11
Chojnice
Vix.N, Natalia Nykiel i IRA na Dniach Chojnic. W sobotę (28.06.) koncerty w Parku Tysiąclecia
- 60
- piątek, 27 czerwca 2025 22:09
Chojnice
Alicja Janosz wystąpiła w Fosie Miejskiej. Ruszyły Dni Chojnic (FOTO)
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
10:32Oleksii Bytkov przychodzi, Jakub Romanik odchodzi z Chojniczanki.
19:26Pięć dekad temu wygrali Puchar "Świata Młodych". Piłkarze Tęczy Rytel spotkali się po 50 latach. Było też o lidze koszykówki w Człuchowie (FOTO)
9:24Cztery medale Boxing Team Chojnice na Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Boksie
9:15Siedmiu piłkarzy żegna się z Chojniczanką. Czterech nie dostało nowych kontraktów
18:22Chojniczanka rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. W sparingach jej rywalami będą trzy zespoły z Ekstraklasy (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
13:34IMGW ostrzega przed upałem. W środę w regionie temperatura może wynieść od 29 do 32 stopni Celsjusza
13:34IMGW ostrzega przed upałem. W środę w regionie temperatura może wynieść od 29 do 32 stopni Celsjusza
13:15Dąb Aleksander z Jarcewa koło Chojnic nie został Drzewem Roku 2025. Zabrakło 371 głosów
13:12Mimo zakazu wsiadł za kółko i spowodował kolizję. 29-latek z powiatu kościerskiego usłyszał już wyrok
12:50Sąsiedzka czujność uratowała 87-latkę z Kościerzyny. Kobieta wpadła do wanny, z której nie mogła się wydostać
11:52Burmistrz Czerska bez absolutorium i wotum zaufania. Radni zatwierdzili tylko rozliczenie budżetu za 2024 rok
11:09Sprawa pożaru w chojnickim hospicjum wraca na wokandę. Strony odwołały się od wyroku
9:38Do 7 lipca można składać wnioski o stypendia sportowe burmistrza Kościerzyny
9:24Czym zajmują się pracownicy chojnickiego oddziału Urzędu Statystycznego? Zakres badań jest szeroki (ROZMOWA)
7:52W kościerskim muzeum otwarto wystawę "Porcelana w kolorach Kaszub". "Ta porcelana jest niesamowicie oryginalna" (FOTO)