
- 8
- czwartek, 5 września 2024 8:11
Człuchów
Archeolodzy z Warszawy zeszli na dno studni na dziedzińcu człuchowskiego zamku. To cenne źródło informacji (FOTO, ROZMOWA)
Znaleziono w niej sporo przedmiotów.
Zaczęli ją badać w 2014 roku. Na poważnie zajęli się nią dwa lata temu, a w tym roku skończyli jej eksplorację. Zakończyły się prace archeologiczne w studni na dziedzińcu człuchowskiego zamku. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego badali ją przez tydzień w czerwcu i cztery w sierpniu. Udało im się zejść poniżej 11go metra. Kolejne warstwy dawały nowe informacje o studni, która została zasypana na przełomie 17go i 18go wieku, bo wydobywana z niej woda nie nadawała się do picia.
Poza tym nasze prace pozwalają też ustalić, że studnia ulegała w jakimś stopniu niszczeniu. Ona była naprawiana kilkukrotnie i najprawdopodobniej w pewnym momencie zniszczenia były na tyle duże, że nie mogła ona dalej funkcjonować i została ona zasypana. I ten zasyp właśnie studni dla nas jest ciekawy, ponieważ znajduje się tam bardzo dużo zabytków. Z punktu widzenia ówczesnych ludzi, którzy zasypywali były to śmieci, natomiast dla nas jest to bardzo cenne źródło informacji na temat życia ówczesnych ludzi na zamku.
Marek Truszkowski
Mówi Weekend FM kierownik badań Marek Truszkowski z Wydziału Archeologii UW.
W studni archeolodzy znaleźli w tym roku kilka monet, fragment topora, przedmioty codziennego użytku, kafle piecowe, nosidło z wapienną zaprawą czy potłuczone gliniane naczynia. Większość zabytków datowanych jest na 17ty wiek, ale są też starsze znaleziska, jak 15-wieczne monety.
Dowiedz się więcej:
To był trzeci i ostatni rok badań archeologicznych w studni na dziedzińcu człuchowskiego zamku. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zeszli tak głęboko, że pojawiła się już woda. Wcześniej przebadali jednak kolejne cztery z 11 metrów zasypu. Co kryła ziemia? Co zaskoczyło archeologów? Jak dbali o bezpieczeństwo podczas prac? Jak wiele tajemnic kryje jeszcze warownia w Człuchowie? Te i inne pytania ostatniego dnia tegorocznych badań zadał ich kierownikowi Markowi Truszkowskiemu reporter Weekend FM Wojciech Piepiorka.
rozmowa
Z Markiem Truszkowskim rozmawiał Wojciech Piepiorka.
- poniedziałek, 14 lipca 2025 9:37
Gmina Człuchów
Bus przeładowany nielegalnymi papierosami zatrzymany pod Człuchowem
- sobota, 12 lipca 2025 19:55
Gmina Człuchów
Zdarzenie drogowe na drodze krajowej 22 w Rychnowach. Ucierpiała jedna osoba (AKTUALIZACJA)
- sobota, 12 lipca 2025 8:16
Człuchów
Prace Salvadora Dali do obejrzenia w Muzeum Regionalnym Człuchowie. Wystawa potrwa do końca lipca
- 4
- piątek, 11 lipca 2025 15:47
Gmina Człuchów
Zderzenie osobówki i busa na drodze krajowej 22 w Barkowie. Jedna osoba jest poszkodowana (FOTO)
- czwartek, 10 lipca 2025 16:07
Gmina Przechlewo
Jutro (11.07) rozpoczynają się Dni Przechlewa. W sobotę muzyczną gwiazdą będzie Gosia Andrzejewicz
- czwartek, 10 lipca 2025 12:51
Powiat człuchowski
159 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Wideorejestrator nagrał pirata drogowego w Nowosiółkach
- niedziela, 6 lipca 2025 18:31
Gmina Człuchów
Zdarzenie z udziałem ciężarówki i auta osobowego w Mosinach w gminie Człuchów
- 2
- niedziela, 6 lipca 2025 8:27
Powiat człuchowski
Do człuchowskiej policji dołączył kolejny pies tropiący
- 5
- sobota, 5 lipca 2025 8:20
Gmina Rzeczenica
Zakończyła się modernizacja oczyszczalni ścieków w Rzeczenicy. Inwestycja kosztowała blisko 10 mln zł (FOTO)
- piątek, 4 lipca 2025 12:32
Powiat człuchowski
Udaremniona próba oszustwa "na analityka giełdowego" w Człuchowie. Pracownik banku powiadomił policję
- piątek, 4 lipca 2025 6:56
Powiat człuchowski
W piątek 4 lipca rusza pełen sportowych atrakcji Festiwal Jezior Człuchowskich
- wtorek, 1 lipca 2025 7:10
Gmina Koczała
Ciepło w Koczale będzie droższe. Cena ogrzewania dla części mieszkańców wzrośnie o połowę
- poniedziałek, 30 czerwca 2025 7:06
Gmina Człuchów
Będą kontrole hydrantów w gminie Człuchów. Po pożarze w Kiełpinku zawnioskował o to radny
- niedziela, 29 czerwca 2025 8:11
Człuchów
Rusza cykl spacerów po Człuchowie. W każdy wakacyjny wtorek chętnych po mieście będą oprowadzali przewodnicy
- sobota, 28 czerwca 2025 8:51
Gmina Przechlewo
Radni z Przechlewa chcą edukować i kontrolować mieszkańców w kwestii segregacji odpadów
- sobota, 28 czerwca 2025 8:51
Człuchów
Będzie winda dla niepełnosprawnych w człuchowskim ratuszu. Ma kosztować blisko pół miliona złotych
- piątek, 27 czerwca 2025 12:42
Człuchów
Jest umowa na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Człuchowie. Ma być gotowe za 10 miesięcy
- 8
- piątek, 27 czerwca 2025 7:48
Gmina Koczała
Wójt gminy Koczała Grzegorz Pietrzak z jednogłośnym wotum zaufania i absolutorium
- 4
- czwartek, 26 czerwca 2025 9:43
Gmina Człuchów
Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania dla wójta gminy Człuchów Pawła Gibczyńskiego (FOTO)
- 12
- czwartek, 26 czerwca 2025 8:34
Człuchów
Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło z wotum zaufania i absolutorium. Ubiegłoroczny budżet był rekordowy (FOTO)
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
15:10Człuchowscy kajakarze mają pierwszy medal na Mistrzostwach Świata w Wyścigach Smoczych Łodzi
13:29Regaty o Puchar Wójta Gminy Chojnice zgromadziły 40 optimiściarzy. Wygrywali miejscowi i goście z Trójmiasta (FOTO)
9:33Zespół z Ekstraklasy ponownie lepszy od Chojniczanki w sparingu. Lechia Gdańsk pokonała naszego drugoligowca 3:0
9:50Lech Stoltman po raz 12. mistrzem Polski w pchnięciu kulą. Chojniczanin przygotowuje się już do mistrzostw świata
9:57Sukces zawodniczki Chojnickiego Klubu Żeglarskiego na jeziorze Garda. Alicja Dampc mistrzynią Europy w żeglarstwie
Ostatnio dodane artykuły:
15:57Sępoleńska policja ma wstępne ustalenia okoliczności wypadku w Zamartem. Doszło do niego w piątek (11.07.) przed południem
14:26Wakacje w muzeum odc. 3. Gospodarka Chojnic w średniowieczu i w późniejszym czasie (FOTO)
14:13Akcja poszukiwawcza w powiecie kościerskim. Zaginioną 16-latkę odnaleziono w lesie
13:29Regaty o Puchar Wójta Gminy Chojnice zgromadziły 40 optimiściarzy. Wygrywali miejscowi i goście z Trójmiasta (FOTO)
11:26Wypadek w zakładzie produkcyjnym w powiecie chojnickim. Nie żyje 55-letni mężczyzna
10:54Kolizja w gminie Stara Kiszewa. BMW uderzyło w drzewo i dachowało
9:39Urzędnicy z Parchowa już po przeprowadzce. Nowy urząd gminy znajduje się teraz przy ulicy Strażackiej
9:37Bus przeładowany nielegalnymi papierosami zatrzymany pod Człuchowem
9:33Zespół z Ekstraklasy ponownie lepszy od Chojniczanki w sparingu. Lechia Gdańsk pokonała naszego drugoligowca 3:0
8:47Na początku sierpnia ruszy przebudowa ul. Drzymały w Chojnicach