
- czwartek, 14 marca 2024 6:51
Artykuł sponsorowany
Jak działa szczoteczka soniczna? Czym się kierować podczas zakupu?
Szczoteczka soniczna zyskuje coraz większą popularność, ponieważ kompleksowo dba o higienę jamy ustnej. Jednak coraz większa ilość producentów i modeli może znacznie utrudnić nam wybór tej najodpowiedniejszej szczoteczki, która dostosuje się do potrzeb naszych zębów oraz dziąseł. W poniższym artykule podamy garść przydatnych informacji dotyczących nie tylko samej technologii sonicznej, ale też cech, jakie powinna mieć profesjonalna szczoteczka.
Szczoteczka soniczna powstała w 1987 roku, a stworzył ją amerykański naukowiec Robert Bock. Jest to nowoczesna wersja szczoteczki elektrycznej, ale jej działanie znacznie się różni, ponieważ oparte jest na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonej mocy. Sama jej nazwa wywodzi się z języka angielskiego, gdzie słowo "sonic" znaczy tyle, co "dźwiękowy". Dzięki emitowanym przez siebie falom dźwiękowym jej główka czyszcząca zostaje wprowadzona w drgania, które w sposób niezwykle efektywny pozwalają pozbyć się różnego typu zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni zębów. Jest znacznie dokładniejsza i szybsza od klasycznych modeli szczoteczek elektrycznych, dzięki czemu nadaje się ona także dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów lub noszących aparaty ortodontyczne.
Szczoteczka soniczna do zębów – co warto o niej wiedzieć?
Szczoteczka soniczna zapewnia dużo lepszy poziom czystości całej jamy ustnej, co ma kluczowe znaczenie w przypadku tendencji do odkładania się zbyt dużej ilości płytki nazębnej. Wspomniane już fale dźwiękowe wytwarza mały generator umieszczony w główce szczoteczki. Dzięki wysokim częstotliwościom (minimum 260 Hz), fale te posiadają właściwości antybakteryjne. Podłużna główka czyszcząca w szczoteczce sonicznej wykonuje około 30 tysięcy ruchów na minutę. Najnowocześniejsze wersje omawianego urządzenia potrafią osiągnąć zachwycające rezultaty, czyli ponad 60 tysięcy ruchów wymiatających w ciągu jednej minuty!
Dla porównania klasyczne modele wykonują w ciągu tego czasu zaledwie do około 9 tysięcy obrotów. Jednak to nie szybkość, z jaką porusza się szczoteczka soniczna podczas mycia zębów przesądza o jej doskonałej skuteczności. Fale dźwiękowe mają zdolność dotarcia na odległość 4 mm od włókna wprawiając w ruch cząsteczki śliny razem ze znajdującą się w nich pastą do zębów. W wyniku kawitacji, czyli przemiany cieczy w gaz, wytwarzane są mikrobąbelki posiadające zdolność usuwania płytki nazębnej, resztek jedzenia, osadów, a także przebarwień nawet z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Dzieje się tak za sprawą ruchów wymiatająco-pulsacyjnych, dzięki którym szkliwo nie jest nadmiernie ścierane, a dziąsła mają zapewnioną odpowiednią ochronę przed bolesnymi podrażnieniami mechanicznymi.
Jakie są największe zalety korzystania ze szczoteczki sonicznej do zębów?
Istnieje kilka najważniejszych korzyści wynikających z użytkowania ze szczoteczki sonicznej na co dzień. Oto one:
- znaczna redukcja ilości płytki nazębnej
- skuteczne usuwanie przebarwień z powierzchni szkliwa’
- widoczna poprawa ogólnej kondycji zębów oraz dziąseł w dość krótkim czasie
- docieranie do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, których nie jest się w stanie doczyścić zwykłą szczoteczką manualną (np. przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe)
- zwiększony poziom ochrony przed powstawaniem kamienia nazębnego
- zmniejszenie ryzyka pojawienia się groźnych chorób jamy ustnej
- gładsze i bardziej lśniące zęby, a co za tym idzie większa pewność siebie
- wyraźnie jaśniejszy koloryt uzębienia
- uelastycznienie oraz poprawa ukrwienia dziąseł, które dzięki funkcji masażu stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup szczoteczki sonicznej do zębów?
Najlepiej dobrana szczoteczka soniczna to taka, która spełni nasze indywidualne oczekiwania pod kątem kompleksowej higieny jamy ustnej. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na udogodnienia wybranego modelu lub porównać właściwości poszczególnych modeli w popularnych zestawieniach i rankingach jak np. https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych. Najważniejsze kryteria podczas wyboru szczoteczki to m.in.:
- Dostępne tryby pracy (zwane inaczej programami mycia) – pozwolą one na dostosowanie szczoteczki do indywidualnych preferencji użytkownika oraz konkretnych potrzeb jego jamy ustnej. Zazwyczaj jeden z programów jest przeznaczony do codziennego czyszczenia i jest on najważniejszy. Do wyboru jest również tryb sensitive dla osób, które mają problemy z nadwrażliwością zębów oraz dziąseł, tryb masujący czy wybielający.
- Prędkość działania – jest ściśle związana z efektywnością usuwania wszelkich zanieczyszczeń, osadów oraz zabrudzeń z powierzchni szkliwa, a także wpływa na jakość używania szczoteczki. Im więcej obrotów na minutę wykonuje urządzenie, tym lepsze rezultaty można osiągnąć i to w dość krótkim czasie.
- Czas pracy szczoteczki – szukając idealnego rozwiązania należy zastanowić się, jak często będzie się z niej korzystało. Zalecany czas to minimum dwa razy dziennie, ale jeśli po każdym posiłku lub podczas częstych podróży, to warto zaopatrzyć się w model, którego nie trzeba będzie ładować co chwilę. Niektóre modele szczoteczek wytrzymują na jednym ładowaniu nawet do 10 tygodni, podczas gdy standardowe modele zaledwie 14 dni. Przykładowo szczoteczka soniczna Smilesonic GO po naładowaniu (proces ten trwa jedynie od 4 do 6 godzin) jest w stanie pracować pełne dwa miesiące. Wszystko to za sprawą wytrzymałej, solidnej baterii litowej.
- Czasomierz (tzw. timer) – pilnuje czasu, jaki powinno się przeznaczyć na dokładne i każdorazowe umycie zębów, a także informuje, w jakim momencie najlepiej zmienić obszar szczotkowania. Najlepiej, jeśli szczoteczka będzie posiadać dwa czasomierze, z których pierwszy będzie odmierzał zalecany przez stomatologów 2-minutowy czas szczotkowania, a drugi będzie 30-sekundowym interwałem sygnalizującym konieczność rozpoczęcia mycia w innym obszarze. Znacznie zmniejsza to ryzyko, że któryś z nich zostanie oczyszczony w sposób niedokładny.
- Ilość wymiennych główek czyszczących – jest to znaczne ułatwienie dla osób, które poszukują szczoteczki do zadań specjalnych, a nie tylko do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Można wśród nich odnaleźć końcówki wybielające, bezinwazyjne dla nadwrażliwych zębów, a także te dedykowane osobom noszącym aparaty ortodontyczne, mosty, korony czy inne wypełnienia protetyczne.
- Czujnik nacisku – część modeli posiada tę przydatną funkcję, która chroni przed niewłaściwym myciem zębów. Jeśli zbyt mocno dociska się główkę szczoteczki do zębów czy dziąseł, to pielęgnacja jest nie tylko nieodpowiednia, ale też może doprowadzić do niebezpiecznych mikrouszkodzeń w jamie ustnej. Czujnik nacisku pomaga w unikaniu błędów podczas codziennej higieny.
- Rodzaj zasilania – na rynku dostępne są szczoteczki soniczne zasilane bateryjnie, akumulatorowo lub akumulatorowo-sieciowo, więc każdy użytkownik może wybrać ten najodpowiedniejszy dla siebie.
- Podróżne etui oraz ładowarka – to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy często znajdują się poza domem, a chcą zadbać o zdrowie swojego uśmiechu bez względu na miejsce, w jakim przebywają.
- Stacja dezynfekująca UV - ma za zadanie precyzyjnie oczyszczać końcówki urządzenia przy pomocy promieni ultrafioletowych. W znacznym stopniu zapobiega to namnażaniu się na ich powierzchni szkodliwych bakterii odpowiedzialnych za powstanie różnych groźnych chorób jamy ustnej.
- Atrakcyjny design – nie od dziś wiadomo, że to, co nowoczesne oraz ładne wizualnie przykuwa uwagę odbiorców. Przyjemna dla oka kolorystyka, ergonomiczny kształt oraz oryginalny wygląd to cechy, które na pewno będą miały znaczenie przy wyborze szczoteczki i będą tym samym zachęcać do systematycznego z niej korzystania.
- czwartek, 3 lipca 2025 21:10
Gmina Konarzyny
W Centrum Kukły Polskiej w Dzięglu, w gm. Konarzyny rusza nowy, wakacyjny projekt. Są to warsztaty, teatr lalek i inne formy sztuki (ROZMOWA)
- czwartek, 3 lipca 2025 17:25
Chojnice
W piątek (4.07.) rusza Festiwal Sztuki Ulicznej "Chojnicka Fiesta". To już 31. edycja tego wydarzenia (ROZMOWA)
- czwartek, 3 lipca 2025 12:56
Gmina Brusy
Podejrzanego m.in. o znęcanie się nad żoną zatrzymali policjanci z posterunku w Brusach
- czwartek, 3 lipca 2025 11:39
Powiat kościerski
31-latek z powiatu kościerskiego kierował pod wpływem narkotyków. W jego domu policja znalazła amfetaminę
- czwartek, 3 lipca 2025 11:31
Gmina Tuchola
Włamanie w okolicy Legbąda w gminie Tuchola. Zginęło 200 tys. zł. Policja apeluje
- czwartek, 3 lipca 2025 10:52
Powiat kościerski
Oszuści w regionie znów aktywni. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu kościerskiego
- czwartek, 3 lipca 2025 9:55
Kościerzyna
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych
- czwartek, 3 lipca 2025 9:25
Chojnice
Pierwsze dziecko w chojnickim oknie życia. W nocy siostry Franciszkanki znalazły w nim nowo narodzoną dziewczynkę
- czwartek, 3 lipca 2025 8:45
Chojnice
Nowa wystawa na chojnickim dworcu kolejowym. "Od kolei wschodniej do dzisiaj. Z dziejów kolei pomiędzy Wisłą a Niemnem"
- czwartek, 3 lipca 2025 8:21
Sępólno Krajeńskie
Martyna Stępień z Sępólna Krajeńskiego została uhonorowana medalem za ratowanie życia "Juvenis forti"
- czwartek, 3 lipca 2025 7:14
Kościerzyna
W piątek (4.07.) w Kościerzynie 25. Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina"
- czwartek, 3 lipca 2025 7:14
Gmina Stara Kiszewa
W najbliższą sobotę (5.07.) w Starej Kiszewie jubileuszowa,10. edycja Festiwalu Kiszewskie Samki
- czwartek, 3 lipca 2025 7:13
Gmina Chojnice
Wójt gminy Chojnice zapowiada walkę ze "stalozą". "To jest las reklam, banerów. Totalna szpetota"
- środa, 2 lipca 2025 15:54
Powiat bytowski
Zderzenia dwóch pojazdów w powiecie bytowskim. Do szpitala trafiła jedna osoba
- środa, 2 lipca 2025 15:00
Chojnice
Przerwa w dostawie wody przy ul. Zamieście, ul. Bieszka i ul. Baczyńskiego w Chojnicach
- środa, 2 lipca 2025 13:39
Chojnice Rozmowa w Weekend FM
"To będzie dzień pełen radości, śmiechu i niezapomnianych wrażeń dla całych rodzin!" W sobotę 10-te urodziny chojnickiego Eksperymentarium
- środa, 2 lipca 2025 13:12
Artykuł sponsorowany
Jedwab do stóp vs. tradycyjne kremy – co naprawdę działa lepiej?
- środa, 2 lipca 2025 11:49
Bytów
Mieszkaniec Bytowa pędził hulajnogą niemal 40 km/h. 33-latka ukarali bytowscy policjanci (WIDEO)
- środa, 2 lipca 2025 11:45
Powiat kościerski
Pobił swoją siostrę i groził jej śmiercią. Policja w Kościerzynie zatrzymała agresywnego 57-latka
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
10:32Oleksii Bytkov przychodzi, Jakub Romanik odchodzi z Chojniczanki.
19:26Pięć dekad temu wygrali Puchar "Świata Młodych". Piłkarze Tęczy Rytel spotkali się po 50 latach. Było też o lidze koszykówki w Człuchowie (FOTO)
9:24Cztery medale Boxing Team Chojnice na Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Boksie
9:15Siedmiu piłkarzy żegna się z Chojniczanką. Czterech nie dostało nowych kontraktów
18:22Chojniczanka rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. W sparingach jej rywalami będą trzy zespoły z Ekstraklasy (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
21:10W Centrum Kukły Polskiej w Dzięglu, w gm. Konarzyny rusza nowy, wakacyjny projekt. Są to warsztaty, teatr lalek i inne formy sztuki (ROZMOWA)
17:25W piątek (4.07.) rusza Festiwal Sztuki Ulicznej "Chojnicka Fiesta". To już 31. edycja tego wydarzenia (ROZMOWA)
12:56Podejrzanego m.in. o znęcanie się nad żoną zatrzymali policjanci z posterunku w Brusach
11:3931-latek z powiatu kościerskiego kierował pod wpływem narkotyków. W jego domu policja znalazła amfetaminę
11:31Włamanie w okolicy Legbąda w gminie Tuchola. Zginęło 200 tys. zł. Policja apeluje
10:52Oszuści w regionie znów aktywni. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu kościerskiego
9:55Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych
9:25Pierwsze dziecko w chojnickim oknie życia. W nocy siostry Franciszkanki znalazły w nim nowo narodzoną dziewczynkę
8:45Nowa wystawa na chojnickim dworcu kolejowym. "Od kolei wschodniej do dzisiaj. Z dziejów kolei pomiędzy Wisłą a Niemnem"
8:21Martyna Stępień z Sępólna Krajeńskiego została uhonorowana medalem za ratowanie życia "Juvenis forti"