Artykuł sponsorowany
- czwartek, 14 marca 2024 6:51
Artykuł sponsorowany
Jak działa szczoteczka soniczna? Czym się kierować podczas zakupu?
Szczoteczka soniczna zyskuje coraz większą popularność, ponieważ kompleksowo dba o higienę jamy ustnej. Jednak coraz większa ilość producentów i modeli może znacznie utrudnić nam wybór tej najodpowiedniejszej szczoteczki, która dostosuje się do potrzeb naszych zębów oraz dziąseł. W poniższym artykule podamy garść przydatnych informacji dotyczących nie tylko samej technologii sonicznej, ale też cech, jakie powinna mieć profesjonalna szczoteczka.
Szczoteczka soniczna powstała w 1987 roku, a stworzył ją amerykański naukowiec Robert Bock. Jest to nowoczesna wersja szczoteczki elektrycznej, ale jej działanie znacznie się różni, ponieważ oparte jest na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonej mocy. Sama jej nazwa wywodzi się z języka angielskiego, gdzie słowo "sonic" znaczy tyle, co "dźwiękowy". Dzięki emitowanym przez siebie falom dźwiękowym jej główka czyszcząca zostaje wprowadzona w drgania, które w sposób niezwykle efektywny pozwalają pozbyć się różnego typu zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni zębów. Jest znacznie dokładniejsza i szybsza od klasycznych modeli szczoteczek elektrycznych, dzięki czemu nadaje się ona także dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów lub noszących aparaty ortodontyczne.
Szczoteczka soniczna do zębów – co warto o niej wiedzieć?
Szczoteczka soniczna zapewnia dużo lepszy poziom czystości całej jamy ustnej, co ma kluczowe znaczenie w przypadku tendencji do odkładania się zbyt dużej ilości płytki nazębnej. Wspomniane już fale dźwiękowe wytwarza mały generator umieszczony w główce szczoteczki. Dzięki wysokim częstotliwościom (minimum 260 Hz), fale te posiadają właściwości antybakteryjne. Podłużna główka czyszcząca w szczoteczce sonicznej wykonuje około 30 tysięcy ruchów na minutę. Najnowocześniejsze wersje omawianego urządzenia potrafią osiągnąć zachwycające rezultaty, czyli ponad 60 tysięcy ruchów wymiatających w ciągu jednej minuty!
Dla porównania klasyczne modele wykonują w ciągu tego czasu zaledwie do około 9 tysięcy obrotów. Jednak to nie szybkość, z jaką porusza się szczoteczka soniczna podczas mycia zębów przesądza o jej doskonałej skuteczności. Fale dźwiękowe mają zdolność dotarcia na odległość 4 mm od włókna wprawiając w ruch cząsteczki śliny razem ze znajdującą się w nich pastą do zębów. W wyniku kawitacji, czyli przemiany cieczy w gaz, wytwarzane są mikrobąbelki posiadające zdolność usuwania płytki nazębnej, resztek jedzenia, osadów, a także przebarwień nawet z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Dzieje się tak za sprawą ruchów wymiatająco-pulsacyjnych, dzięki którym szkliwo nie jest nadmiernie ścierane, a dziąsła mają zapewnioną odpowiednią ochronę przed bolesnymi podrażnieniami mechanicznymi.
Jakie są największe zalety korzystania ze szczoteczki sonicznej do zębów?
Istnieje kilka najważniejszych korzyści wynikających z użytkowania ze szczoteczki sonicznej na co dzień. Oto one:
- znaczna redukcja ilości płytki nazębnej
- skuteczne usuwanie przebarwień z powierzchni szkliwa’
- widoczna poprawa ogólnej kondycji zębów oraz dziąseł w dość krótkim czasie
- docieranie do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, których nie jest się w stanie doczyścić zwykłą szczoteczką manualną (np. przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe)
- zwiększony poziom ochrony przed powstawaniem kamienia nazębnego
- zmniejszenie ryzyka pojawienia się groźnych chorób jamy ustnej
- gładsze i bardziej lśniące zęby, a co za tym idzie większa pewność siebie
- wyraźnie jaśniejszy koloryt uzębienia
- uelastycznienie oraz poprawa ukrwienia dziąseł, które dzięki funkcji masażu stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup szczoteczki sonicznej do zębów?
Najlepiej dobrana szczoteczka soniczna to taka, która spełni nasze indywidualne oczekiwania pod kątem kompleksowej higieny jamy ustnej. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na udogodnienia wybranego modelu lub porównać właściwości poszczególnych modeli w popularnych zestawieniach i rankingach jak np. https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych. Najważniejsze kryteria podczas wyboru szczoteczki to m.in.:
- Dostępne tryby pracy (zwane inaczej programami mycia) – pozwolą one na dostosowanie szczoteczki do indywidualnych preferencji użytkownika oraz konkretnych potrzeb jego jamy ustnej. Zazwyczaj jeden z programów jest przeznaczony do codziennego czyszczenia i jest on najważniejszy. Do wyboru jest również tryb sensitive dla osób, które mają problemy z nadwrażliwością zębów oraz dziąseł, tryb masujący czy wybielający.
- Prędkość działania – jest ściśle związana z efektywnością usuwania wszelkich zanieczyszczeń, osadów oraz zabrudzeń z powierzchni szkliwa, a także wpływa na jakość używania szczoteczki. Im więcej obrotów na minutę wykonuje urządzenie, tym lepsze rezultaty można osiągnąć i to w dość krótkim czasie.
- Czas pracy szczoteczki – szukając idealnego rozwiązania należy zastanowić się, jak często będzie się z niej korzystało. Zalecany czas to minimum dwa razy dziennie, ale jeśli po każdym posiłku lub podczas częstych podróży, to warto zaopatrzyć się w model, którego nie trzeba będzie ładować co chwilę. Niektóre modele szczoteczek wytrzymują na jednym ładowaniu nawet do 10 tygodni, podczas gdy standardowe modele zaledwie 14 dni. Przykładowo szczoteczka soniczna Smilesonic GO po naładowaniu (proces ten trwa jedynie od 4 do 6 godzin) jest w stanie pracować pełne dwa miesiące. Wszystko to za sprawą wytrzymałej, solidnej baterii litowej.
- Czasomierz (tzw. timer) – pilnuje czasu, jaki powinno się przeznaczyć na dokładne i każdorazowe umycie zębów, a także informuje, w jakim momencie najlepiej zmienić obszar szczotkowania. Najlepiej, jeśli szczoteczka będzie posiadać dwa czasomierze, z których pierwszy będzie odmierzał zalecany przez stomatologów 2-minutowy czas szczotkowania, a drugi będzie 30-sekundowym interwałem sygnalizującym konieczność rozpoczęcia mycia w innym obszarze. Znacznie zmniejsza to ryzyko, że któryś z nich zostanie oczyszczony w sposób niedokładny.
- Ilość wymiennych główek czyszczących – jest to znaczne ułatwienie dla osób, które poszukują szczoteczki do zadań specjalnych, a nie tylko do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Można wśród nich odnaleźć końcówki wybielające, bezinwazyjne dla nadwrażliwych zębów, a także te dedykowane osobom noszącym aparaty ortodontyczne, mosty, korony czy inne wypełnienia protetyczne.
- Czujnik nacisku – część modeli posiada tę przydatną funkcję, która chroni przed niewłaściwym myciem zębów. Jeśli zbyt mocno dociska się główkę szczoteczki do zębów czy dziąseł, to pielęgnacja jest nie tylko nieodpowiednia, ale też może doprowadzić do niebezpiecznych mikrouszkodzeń w jamie ustnej. Czujnik nacisku pomaga w unikaniu błędów podczas codziennej higieny.
- Rodzaj zasilania – na rynku dostępne są szczoteczki soniczne zasilane bateryjnie, akumulatorowo lub akumulatorowo-sieciowo, więc każdy użytkownik może wybrać ten najodpowiedniejszy dla siebie.
- Podróżne etui oraz ładowarka – to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy często znajdują się poza domem, a chcą zadbać o zdrowie swojego uśmiechu bez względu na miejsce, w jakim przebywają.
- Stacja dezynfekująca UV - ma za zadanie precyzyjnie oczyszczać końcówki urządzenia przy pomocy promieni ultrafioletowych. W znacznym stopniu zapobiega to namnażaniu się na ich powierzchni szkodliwych bakterii odpowiedzialnych za powstanie różnych groźnych chorób jamy ustnej.
- Atrakcyjny design – nie od dziś wiadomo, że to, co nowoczesne oraz ładne wizualnie przykuwa uwagę odbiorców. Przyjemna dla oka kolorystyka, ergonomiczny kształt oraz oryginalny wygląd to cechy, które na pewno będą miały znaczenie przy wyborze szczoteczki i będą tym samym zachęcać do systematycznego z niej korzystania.
- 5
- środa, 11 września 2024 14:55
Chojnice
Proces w sprawie pożaru w hospicjum w Chojnicach na finiszu. Strony wygłosiły mowy końcowe
- środa, 11 września 2024 13:49
Gmina Czersk
Dyrektorka Centrum Usług Społecznych w Czersku zrezygnowała z pracy. Anna Bielawska-Jutrzenka odchodzi powodów osobistych
- środa, 11 września 2024 11:41
Powiat kościerski
Kryminalni z Kościerzyny zatrzymali poszukiwanego 39-latka
- 6
- środa, 11 września 2024 11:41
Kościerzyna
Władze Kościerzyny podpisały umowę z wykonawcą modernizacji parku miejskiego (FOTO)
- środa, 11 września 2024 10:04
Chojnice
Wypadek na skrzyżowaniu ulicy Gdańskiej z Kościerską i Świętopełka w centrum Chojnic. Są wstępne ustalenia (AKTUALIZACJA)
- środa, 11 września 2024 9:45
Gmina Czersk
Czerska parafia zrealizuje renowację muru cmentarnego w centrum miasta. Zabytkowe ogrodzenie już się rozsypuje
- środa, 11 września 2024 9:45
Kościerzyna
Kościerzyna ubiega się o rządowe dofinansowanie na remonty kolejnych ulic
- środa, 11 września 2024 9:37
Człuchów
Nie będzie wycinki drzew przy ulicach Średniej i Traugutta w Człuchowie - uspokajają władze
- środa, 11 września 2024 9:30
Sępólno Krajeńskie
Zakład Gospodarki Komunalnej w Sępólnie Krajeńskim przymierza się do budowy zupełnie nowej kotłowni miejskiej (ROZMOWA)
- środa, 11 września 2024 8:47
Gmina Tuchola
Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej w Raciążu i ten sam, co wcześniej w tucholskim Zespole Szkół Licealnych i Agrotechnicznych
- środa, 11 września 2024 8:16
Gmina Chojnice
To będzie drugi charytatywny festyn pełen atrakcji. W sobotę (14.09) w Charzykowach II edycja Redotaliów
- środa, 11 września 2024 7:08
Chojnice
Kolejne ulice w Chojnicach będą miały kanalizację deszczową. Jest decyzja Urzędu Miejskiego
- środa, 11 września 2024 7:07
Tuchola
Policja w Tucholi bada okoliczności kolejnego aktu wandalizmu w otoczeniu miejskiego akwenu
- 7
- wtorek, 10 września 2024 16:46
Gmina Czersk
W Zapędowie oficjalnie oddano do użytku wyremontowaną drogę z Rytla do granicy z powiatem tucholskim(FOTO)
- wtorek, 10 września 2024 14:36
Artykuł sponsorowany
Chcesz pozbyć się gruzu z posesji? Wynajmij kontener!
- wtorek, 10 września 2024 13:40
Powiat bytowski
Policjant z Kołczygłów podczas wypoczynku nad jeziorem zatrzymał pijanego kierowcę ciężarówki
- wtorek, 10 września 2024 11:50
Gmina Miastko
Pogłębiają się problemy szpitala w Miastku. Kolejny oddział zawieszony z powodu braku lekarzy
- wtorek, 10 września 2024 11:11
Kościerzyna
Dzięki pomocy darczyńców w Schronisku dla zwierząt w Kościerzynie pojawiła się nowa studnia
- wtorek, 10 września 2024 10:58
Gmina Konarzyny
Jutro w Konarzynach warsztaty (11.09.) "Czytanie pełne wrażeń"
- 5
- wtorek, 10 września 2024 10:51
Gmina Człuchów
Zderzenie trzech samochodów na drodze krajowej nr 22 w Rychnowach. Są już wstępne ustalenia (FOTO, AKTUALIZACJA)
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
8:37"MX Lipno jest za silny". Człuchowski Auto-Moto-Klub Poltarex pogodzony z utratą szans na odzyskanie mistrzostwa Polski
7:56Arkadiusz Żuk z Gardy Bytów powołany do Kadry Narodowej Juniorów w Boksie
7:08"Chcę pływać". Magdalena Kwaśna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego zapowiada wznowienie kariery
9:41Sześć medali naszych zawodników na Światowych Igrzyskach Strażaków w Danii (FOTO)
8:53Mamy medalistów wojewódzkiego finału Turnieju 1x1. Sześcioro zawodników z regionu na podium
Ostatnio dodane artykuły:
14:55Proces w sprawie pożaru w hospicjum w Chojnicach na finiszu. Strony wygłosiły mowy końcowe
13:49Dyrektorka Centrum Usług Społecznych w Czersku zrezygnowała z pracy. Anna Bielawska-Jutrzenka odchodzi powodów osobistych
11:41Kryminalni z Kościerzyny zatrzymali poszukiwanego 39-latka
11:41Władze Kościerzyny podpisały umowę z wykonawcą modernizacji parku miejskiego (FOTO)
10:04Wypadek na skrzyżowaniu ulicy Gdańskiej z Kościerską i Świętopełka w centrum Chojnic. Są wstępne ustalenia (AKTUALIZACJA)
9:45Czerska parafia zrealizuje renowację muru cmentarnego w centrum miasta. Zabytkowe ogrodzenie już się rozsypuje
9:45Kościerzyna ubiega się o rządowe dofinansowanie na remonty kolejnych ulic
9:37Nie będzie wycinki drzew przy ulicach Średniej i Traugutta w Człuchowie - uspokajają władze
9:30Zakład Gospodarki Komunalnej w Sępólnie Krajeńskim przymierza się do budowy zupełnie nowej kotłowni miejskiej (ROZMOWA)
8:47Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej w Raciążu i ten sam, co wcześniej w tucholskim Zespole Szkół Licealnych i Agrotechnicznych