
- środa, 13 marca 2024 9:28
Woj. pomorskie
Poseł, starosta, wiceburmistrzowie i radni. Samorządowcy z regionu tłumaczą, jak zdobyli dyplomy MBA na Collegium Humanum
Wszyscy zapewniają, że swoje dyplomy zdobyli uczciwie.
O warszawskiej uczelni Collegium Humanum zrobiło się ostatnio głośno, po tym, jak CBA zatrzymało jej rektora oraz sześć innych osób. Śledczy podejrzewają, że na uczelni dochodziło do handlu dyplomami MBA. Takie dyplomy otwierają drogę do zatrudnienia w radach nadzorczych państwowych spółek. Wśród absolwentów Collegium Humanum są również politycy i samorządowcy z naszego regionu. Niektórzy swoimi dyplomami MBA z Collegium Humanum chwalili się w mediach społecznościowych, inni wykazują je w oficjalnych informacjach o wykształceniu.
Poseł, wojewoda, starosta, wiceburmistrzowie i radni
Dyplom MBA na Collegium Humanum uzyskali m.in. chojnicki poseł PiS Aleksander Mrówczyński, obecna wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, były wojewoda pomorski, a obecnie wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Piotr Karczewski z Kościerzyny, starosta kościerska Alicja Żurawska, wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński, wiceburmistrz Kościerzyny Tomasz Nadolny i radny powiatu chojnickiego Marek Rodzeń.
Zaskoczeni aferą
Wszyscy jednak w rozmowie z reporterami Weekend FM zapewniają, że swoje dyplomy zdobyli uczciwie w oddziałach zamiejscowych w Gdańsku lub Słupsku. W większości za własne pieniądze. Choć były też przypadki, kiedy to urzędy płaciły za studia. Jak mówią, są zaskoczeni całą aferą.
Poseł Aleksander Mrówczyński
O swoim dyplomie MBA uzyskanym na Collegium Humanum poseł PiS Aleksander Mrówczyński mówił ostatnio podczas wywiadu w radiu Weekend FM.
– Studiowałem w roku akademickim 2018-2019 na dwusemestralnych studiach podyplomowych, w Gdańsku. Zajęcia odbywały się co drugą sobotę i niedzielę od godziny 9:00 do 16:00 - mówił Aleksander Mrówczyński.
– W naszej licznej grupie - ponad 20 osób - nie było podziałów partyjnych. Był starosta słupski, działacz PSL-u czy obecna pani wojewoda. Krótko mówiąc, grupa była bardzo liczna, jesteśmy w stanie potwierdzić rzetelność, wiarygodność odbytych studiów - zapewniał poseł Mrówczyński.
Wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński
Z informacji, które przekazał Weekend FM wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński, wynika, że dyplom MBA uzyskał w 2019 roku w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Słupsku, który prowadził studia MBA Collegium Humanum. Jak zapewnia Adam Kopczyński, studia sfinansował sobie sam, na dowód czego przesłał do naszej redakcji potwierdzenie zapłaty.
– Wpłaciłem z własnej kieszeni, żadnego dofinansowania nie miałem. Była to całkowicie prywatna inicjatywa, która niepotrzebna była mi do pracy w ratuszu, tylko żeby pogłębić swoje kwalifikacje. Nie zasiadałem też nigdzie w radach nadzorczych, więc ten dokument nie pozwolił mi osiągnąć jakiś korzyści majątkowych.
Adam Kopczyński
Jak dodaje wiceburmistrz Chojnic, całą tą sprawą jest zniesmaczony:
– Jestem trochę zniesmaczony tą całą sytuacją, bo z jednej strony zainwestowałem czas i pieniądze oraz wysiłek w zdobycie dyplomu, z drugiej, część osób po prostu sobie go kupiła. Mam nadzieję, że winni handlem dyplomami zostaną przykładnie ukarani.
Adam Kopczyński
Radny Rady Powiatu chojnickiego Marek Rodzeń
Sam za swoje studia podyplomowe zapłacił też Marek Rodzeń z Brus. Nauczyciel, radny powiatowy i były społeczny asystent posła PiS Aleksandra Mrówczyńskiego, ukończył je w Gdańsku, a dziś zasiada w radzie nadzorczej Centralnego Biura Konstrukcji Kotłów w Tarnowskich Górach (informowaliśmy o tym w Weekend FM w sierpniu ubiegłego roku). W rozmowie z Weekend FM podkreśla, że zawsze marzył o dyplomie MBA i rzetelnie przepracował w sumie 287 godzin zajęć.
Mi jest bardzo z tego powodu przykro i trochę tak szkoda, że ten dyplom, który ja mam, jakby traci na wartości z tego względu, że pojawiło się kilka przestępców, trzeba to krótko powiedzieć, którzy wykorzystywali swoje środki, powiedzmy, jakieś znajomości, że bez uczestniczenia w zajęciach kupowali po prostu te dyplomy. Mam nadzieje, że te osoby, które są winne takiemu procederowi, będą ukarane.
Marek Rodzeń
Starosta powiatu kościerskiego Alicja Żurawska
Nieco inaczej sprawa wygląda u starosty kościerskiej Alicji Żurawskiej, która w rozmowie z reporterką Weekend FM przyznała, że studia opłacił jej pracodawca, czyli Starostwo Powiatowe w Kościerzynie.
– Potwierdzam, w 2019 i 2020 roku studiowałam na tej uczelni i mam dyplom ukończenia studiów podyplomowych w Collegium Humanum, w Szkole Głównej Managerskiej. Cała informacja była dla mnie zaskoczeniem, tym bardziej, że oferty, które trafiały do samorządu, między innymi powiatu kościerskiego, były rekomendowane też przez różne instytucje i myślałam, że jest to uczelnia, z jednej strony sprawdzona i wiarygodna. Teraz też z mediów dowiadujemy się różnych tematów związanych z tą uczelnią, obserwuję to z boku. Natomiast chce podkreślić, że uczestniczyłam we wszystkich zajęciach, czego potwierdzeniem są podpisane przeze mnie listy obecności oraz uzyskane z wynikiem pozytywnym zaliczenia i egzaminy. I myślę, że tutaj nie wpisuję się w to, co media donoszą, że ktoś dyplom dostaje wyłącznie za to, że zapłacił - mówi Weekend FM starosta kościerska Alicja Żurawska.
Alicja Żurawska dodaje, że podyplomowe studia na kierunku MBA odbywały się w trybie weekendowym. Jak mówi, angażowała do nauki swój wolny czas i nie realizowała tego w czasie pracy.
– Studia te były dla mnie formą podnoszenia kwalifikacji zawodowych w zarządzaniu jednostką samorządu terytorialnego i podkreślę zostały sfinansowane przez pracodawcę, czyli Starostwo Powiatowe w Kościerzynie kwotą 9,5 tysiąca złotych.
Na pytanie, czy nie obawia się, że dyplom straci na znaczeniu odpowiada tak:
– Prestiż to pewnie już utracił, w związku z doniesieniami medialnymi. Natomiast będę bacznie obserwowała wyniki kontroli i wyniki służb, które kontrolują tę uczelnie. Natomiast, co też ważne, mój akurat dyplom tej uczelni nie był wykorzystany do podjęcia żadnej pracy zarobkowej, nie byłam i nie jestem członkiem żadnych zarządów, ani rad nadzorczych w spółkach, więc leży on sobie spokojnie w szufladzie. Natomiast praca w samym starostwie jest jedyną moją pracą zarobkową i jestem z tego bardzo dumna - mówi Alicja Żurawska.
Rozmowa z Alicją Żurawską
Alicja Żurawska zaznacza też, nie korzystała z innych płatnych szkoleń czy dodatkowych studiów finansowanych przez samorząd.
Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Piotr Karczewski z Kościerzyny
Były wojewoda pomorski, a obecnie wiceprzewodniczący sejmiku Województwa Pomorskiego Piotr Karczewski z Kościerzyny także posiada dyplom Collegium Humanum w Gdańsku. Jak mówi naszej reporterce, na wszystkich zajęciach sprawdzano obecność, a studia kończyły się pisemnym egzaminem:
Tak, mam dyplom MBA z Collegium Humanum, byłem pierwszą ekipą, która robiła to, to było 2018/19 rok. Razem ze mną studiowała obecna pani wojewoda pomorska, ale również pan starosta słupski, poseł, wicewojewoda, ludzie biznesu, których znałem z portu na przykład gdańskiego, cała rzesza osób, z różnych opcji politycznych.
Piotr Karczewski
Piotr Karczewski dodaje, że studia finansował ze swoich prywatnych pieniędzy.
Wiceburmistrz Kościerzyny Tomasz Nadolny
Zaskoczony obrotem spraw na Collegium Humanum jest też wiceburmistrz Kościerzyny Tomasz Nadolny, który także posiada dyplom gdańskiego oddziału tej uczelni:
Potwierdzam, w 2020 czy w 2021 ukończyłem studia podyplomowe w Gdańsku, jestem zdziwiony i wręcz zaskoczony obrotem sprawy, tym bardziej, że studia podyplomowe trwały cały rok od września do czerwca, w których dwa razy w miesiącu brałem udział.
Tomasz Nadolny
Tomasz Nadolny dodaje też, że w zdecydowanej większości finansował te studia z własnego budżetu. Około 30 proc. środków stanowiło dofinansowanie z funduszu szkoleniowego, czyli budżetu samorządu.
Wojewoda Beata Rutkiewicz
Dyplom z tytułem MBA w Collegium Humanum zdobyła też obecna wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, o czym informowała ostatnio "Gazeta Wyborcza". Jak ustalili dziennikarze gazety, studia obecnej wojewody opłacił jej ówczesny pracodawca, Urząd Miasta Wejherowa.
- wtorek, 1 lipca 2025 13:34
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
IMGW ostrzega przed upałem. W środę w regionie temperatura może wynieść od 29 do 32 stopni Celsjusza
- wtorek, 1 lipca 2025 11:09
Woj. pomorskie
Sprawa pożaru w chojnickim hospicjum wraca na wokandę. Strony odwołały się od wyroku
- poniedziałek, 30 czerwca 2025 9:51
Woj. pomorskie
Rewolucja kolejowa na Kaszubach. Zmiany wchodzą w życie 30 czerwca. "Otwieramy nowy front robót"
- sobota, 28 czerwca 2025 14:01
Woj. pomorskie
Weekend na polu, odcinek 3. W laboratoriach praca wre. Badania i nowości w uprawie kukurydzy
- piątek, 27 czerwca 2025 12:44
Woj. pomorskie
Włamali się do hali przemysłowej. Sprawców - mieszkańców powiatu kościerskiego - zatrzymała policja
- czwartek, 26 czerwca 2025 12:31
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Przed nami burzowy wieczór i noc. IMGW wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia przed burzami oraz silnymi opadami deszczu
- poniedziałek, 23 czerwca 2025 18:13
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
IMGW ostrzega przed burzami. Ostrzeżenia drugiego stopnia dla wszystkich powiatów (AKTUALIZACJA)
- poniedziałek, 23 czerwca 2025 10:33
Woj. pomorskie
Za kilka dni ruszą prace przy modernizacji linii kolejowej Kościerzyna-Gdynia. Ruch pociągów na tym odcinku będzie wstrzymany
- sobota, 21 czerwca 2025 9:20
Woj. pomorskie Audycja rolnicza w Weekend FM
Weekend na polu, odcinek 2. Lepsza ulewa, niż brak wody. Kilka ważnych informacji o kukurydzy
- sobota, 21 czerwca 2025 8:57
Woj. pomorskie
Trwają Dni Starogardu Gdańskiego. Dzisiaj (21.06) będzie racuchowe bicie rekordu oraz koncerty znanych zespołów
- piątek, 20 czerwca 2025 11:21
Woj. pomorskie
Pojawiła się dezinformacja w sprawie planowanej drogi Via Pomerania. "Może być inspirowana przez obce służby"
- czwartek, 19 czerwca 2025 8:20
Woj. pomorskie
Dzisiaj (19.06) rozpoczynają się Dni Starogardu Gdańskiego. Święto miasta potrwa aż cztery dni
- środa, 18 czerwca 2025 13:08
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
W czwartek może silnie powiać. IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla wszystkich powiatów w naszym regionie
- wtorek, 10 czerwca 2025 12:53
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Rolnicy z regionu informują o nieuczciwym podmiocie skupującym bydło. Izby rolnicze oferują pomoc prawną
- niedziela, 8 czerwca 2025 8:13
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Dziś również możliwe burze. IMGW wydał żółte alerty dla naszego regionu
- sobota, 7 czerwca 2025 7:49
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Burze, silne opady deszczu i porywy wiatru do 90 km/h. Są pomarańczowe i żółte alerty dla naszego regionu
- piątek, 6 czerwca 2025 6:46
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Piątek nadal z burzami. IMGW wydał ostrzeżenie 1. stopnia. Podczas burz opady do 20 mm, lokalnie może spaść grad
- 7
- czwartek, 5 czerwca 2025 7:08
Woj. pomorskie
11 miejscowości w regionie otrzymało dofinansowanie z programu Aktywne Sołectwo Pomorskie (FOTO)
- czwartek, 5 czerwca 2025 6:56
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Czwartek to kolejny dzień, w którym w regionie mogą wystąpić burze i silne opady deszczu. IMGW wydał alerty 1. stopnia
- środa, 4 czerwca 2025 6:41
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Wiatr w porywach do 100 km/h i bardzo silne opady deszczu. IMGW wydało ostrzeżenia 2. oraz 1. stopnia przed burzami dla naszego regionu
- wtorek, 3 czerwca 2025 12:46
Woj. pomorskie
Podejrzany o zabicie policjanta w Słupsku nie odpowie za tragedię. Uznano go za niepoczytalnego
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
10:32Oleksii Bytkov przychodzi, Jakub Romanik odchodzi z Chojniczanki.
19:26Pięć dekad temu wygrali Puchar "Świata Młodych". Piłkarze Tęczy Rytel spotkali się po 50 latach. Było też o lidze koszykówki w Człuchowie (FOTO)
9:24Cztery medale Boxing Team Chojnice na Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Boksie
9:15Siedmiu piłkarzy żegna się z Chojniczanką. Czterech nie dostało nowych kontraktów
18:22Chojniczanka rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. W sparingach jej rywalami będą trzy zespoły z Ekstraklasy (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
21:10W Centrum Kukły Polskiej w Dzięglu, w gm. Konarzyny rusza nowy, wakacyjny projekt. Są to warsztaty, teatr lalek i inne formy sztuki (ROZMOWA)
17:25W piątek (4.07.) rusza Festiwal Sztuki Ulicznej "Chojnicka Fiesta". To już 31. edycja tego wydarzenia (ROZMOWA)
12:56Podejrzanego m.in. o znęcanie się nad żoną zatrzymali policjanci z posterunku w Brusach
11:3931-latek z powiatu kościerskiego kierował pod wpływem narkotyków. W jego domu policja znalazła amfetaminę
11:31Włamanie w okolicy Legbąda w gminie Tuchola. Zginęło 200 tys. zł. Policja apeluje
10:52Oszuści w regionie znów aktywni. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu kościerskiego
9:55Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych
9:25Pierwsze dziecko w chojnickim oknie życia. W nocy siostry Franciszkanki znalazły w nim nowo narodzoną dziewczynkę
8:45Nowa wystawa na chojnickim dworcu kolejowym. "Od kolei wschodniej do dzisiaj. Z dziejów kolei pomiędzy Wisłą a Niemnem"
8:21Martyna Stępień z Sępólna Krajeńskiego została uhonorowana medalem za ratowanie życia "Juvenis forti"