W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno
Zamknij okno  X

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

  • piątek, 12 maja 2023 9:26

Chojnice

Noc muzeów w Chojnicach. Wydarzenia będą w pięciu lokalizacjach (PROGRAM)

Większość atrakcji zaplanowano w godzinach 18.00 - 22.00.

Noc muzeów w Chojnicach. Wydarzenia będą w pięciu lokalizacjach PROGRAM

Aż w pięciu miejscach miasta zaplanowano atrakcje w ramach sobotniej (13.05) Nocy Muzeów w Chojnicach.

Zwiedzający będą mieli do wyboru wydarzenia także pod gołym niebem. Prócz możliwości obejrzenia wystaw w Muzeum Historyczno-Etnograficznym i Muzeum Janusza Trzebiatowskiego, sporo będzie się działo także na chojnickim rynku. Do zobaczenia będzie wóz OSP w Chojnicach oraz zbiory Automobilklubu Chojnickiego. Na historyczny spacer po mieście zaprasza 40. Drużyna Harcerska. W Kościele Gimnazjalnym o 17.00 rozpocznie się wernisaż wystawy Jarosławy Pabich-Szmyt.

Miłośnicy gier będą mogli w Chojnickim Centrum Kultury zasiąść i wypróbować sprzęt sprzed lat.

Od godziny 18.00 do 22.00 będzie muzealne retro granie. Na czym to polega? Otóż ze zbiorów Jordana Rolbieckiego umieściliśmy w sali teatralnej wszelkiego rodzaju stare komputery. Będzie to dla państwa sentymentalna podróż wstecz, ale jeżeli mają państwo dzieci, to państwa dzieci będą zaskoczone tym, w co grali rodzice.

Grzegorz Szlanga

Mówi Weekend FM Grzegorz Szlanga z Chojnickiego Centrum Kultury.

Na zakończenie Nocy Muzeów o godz. 22.00, także w CHCK-u, będzie do zobaczenia spektakl "Kaczo" w wykonaniu aktorów poznańskiego Teatru Krytycznego. To jedyne wydarzenie biletowane.

Większość atrakcji zaplanowano w godzinach 18.00 - 22.00.

NOC MUZEÓW 2023

MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE IM. J. RYDZKOWSKIEGO

18.00 - 24.00

KURATORSKIE ZWIEDZANIE WYSTAW:

Brama Człuchowska -

- Z PRZESZŁOŚCI CHOJNIC. OD ŚREDNIOWIECZA DO CZASÓW II RZECZYPOSPOLITEJ - ekspozycja historyczna

- MATERIALNE DZIEDZICTWO REGIONU KASZUB POŁUDNIOWYCH - stała ekspozycja etnograficzna

- CHOJNICE I OKOLICE. PRZESZŁOŚĆ UKRYTA W ZIEMI - nowa wystawa archeologiczna najcenniejszych zabytków z kolekcji Muzeum w Chojnicach i odkrytych na ziemi chojnickiej ze zbiorów Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

- KAŻDY KROK ZOSTAWIA ŚLAD. OBUWIE HISTORYCZNE ZE ZBIORÓW MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W GDAŃSKU - nowa ekspozycja czasowa ukazująca trendy mody noszonych pantofli, trzewików i kamaszy, panującej w Gdańsku od XII do XVIII wieku

Dom Szewski

- MILITARIA EUROPEJSKIE XVI - XX W. - inauguracja nowej ekspozycji historycznej na parterze baszty wraz z prezentacją wnętrza po remoncie budowlano-konserwatorskim przeprowadzonym w 2020 r.

Baszta Kurza Stopa

- KAZIMIERZ LEMAŃCZYK. WYSTAWY JUBILEUSZOWE W 50-LECIE TWÓRCZOŚCI. ODSŁONA I - ŚWIATŁO I WODA - Wernisaż z udziałem Autora o godzinie 18.00

- Z KASZUBSKIEJ SKRZYNI. ŻYCIE I SPUŚCIZNA LEONARDA BRZEZIŃSKIEGO (1904-1984) - wystawa haftu wybitnego twórcy z Wiela

PLENEROWE POKAZY I WARSZTATY:

Ulica Podmurna 9 - 13

- KRAMY INSPIROWANE RĘKODZIEŁEM WCZESNOŚREDNIOWIECZNYM - stanowisko mincerza, woja, warsztaty tworzenia lalek motanek, ceramiki, świec z węzy pszczelej, warsztaty tworzenia form architektonicznych

- POKAZY TRADYCYJNEGO PLECIONKARSTWA Z KORZENI - z udziałem twórczyni ludowej Hanny Behrendt

MUZEUM JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO

Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji artysty, pochodzącego z Chojnic. Muzeum Janusza Trzebiatowskiego to próba pokazania przez pryzmat jednego twórcy, rozwoju polskiej sztuki w drugiej połowie XX wieku.

Muzeum bogate jest w zbiory malarstwa olejnego, pasteli, medali, rzeźbę oraz sztukę dawną. Wiele z prezentowanych dzieł było eksponowanych na międzynarodowych i krajowych wystawach. Więcej info: https://www.muzeumtrzebiatowskiego.pl

STARY RYNEK

STRAŻACY z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach

Na Starym Rynku będzie można poczuć się jak prawdziwy strażak. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach pozwolą wejść do wozu strażackiego, poznać sprzęt, jakim na codzień posługują się, a także opowiedzą o swojej pracy.

Godziny: 18.00 - 22.00

Spacer po mieście z HARCERZAMI

40 Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego zaprasza wszystkich chętnych na nocne spacery po zakamarkach Starego Miasta. Będzie to okazja do poznania historii miejsc, których mimo mijania na co dzień historii nie mieliśmy nigdy okazji poznać.

Podczas trasy pojawi się także kilka rodzinnych zadań do wykonania.

Miejsce spotkania: Stary Rynek

Początek o godz. 19:00, następnie grupy będą wychodziły co 30 minut. Ostatnie wyjście o 22:30.

KOŚCIÓŁ GIMNAZJALNY

Wystawa pt. "Studyjne Eksperiencje" odbędzie się w Centrum Sztuki Collegium ARS, które mieści się na poddaszu Kościoła Gimnazjalnego przy Placu Kościelnym 3 w Chojnicach.

Czas trwania wystawy: 13.05 - 13.06.2023.

Wernisaż wystawy: godz. 17.00

Ekspozycja docelowo zaprezentuje prace studentów oraz dydaktyków z kilku pracowni wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydział Malarstwa reprezentować będzie Pracownia Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych. Pracownia Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie pokaże efekty prac Wydziału Ceramiki i Szkła. Do niniejszych pracowni dołączy co najmniej jedna pracownia rzeźbiarska z Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki.

Biorąc pod uwagę specyfikę reprezentacji trzech wymienionych wydziałów, na wystawie będą prezentowane różnorodne techniki z zakresu: malarstwa ściennego, malarstwa w ceramice oraz rzeźby. Tuż po otwarciu wystawy odbędzie się popularnonaukowa dyskusja o malarstwie pt. "Obraz - czyli co?". Dyskurs poprowadzą dydaktycy z Wydziału Malarstwa: prof. Jacek Jarczewski oraz as. Jarosława Pabich-Szmyt. W czasie trwania wystawy odbędą się także m.in. warsztaty z zakresu malarstwa ściennego.

Kurator Projektu: Jarosława Pabich-Szmyt

Organizator: Centrum Kultury Podziemia, Chojnickie Centrum Kultury

Patronat honorowy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Wernisaż planowany jest na 13 maja na godz. 17:00.

Dyskusja planowana jest na 13 maja na godz. 17:30.

Wystawa będzie czynna 13 maja od godz. 17.00 do 22.00.

CHOJNICKIE CENTRUM KULTURY:

Wystawa "Muzealne Retro Granie".

W sali teatralnej Chojnickiego Centrum Kultury będzie można interaktywnie (!) zapoznać się ze "starymi" komputerami i konsolami do gier. Atrakcją będzie fakt, że zbiory Jordana Rolbieckiego, użyczone z okazji Nocy Muzeów 2023 ciągle świetnie funkcjonują i są w pełni grywalne. Dla dzieci będzie to być może duże zaskoczenie, kiedy zobaczą w jakie gry grali ich rodzice - ci ostatni natomiast odbędą podróż sentymentalną, wracając do swojego dzieciństwa. A więc od godziny 18.00 gramy w gry!

*z powodu ograniczonej ilości osób, które mogą przebywać jednocześnie w sali, wejście będzie odbywało się na zasadzie rotacji: co 10 minut będą wpuszczane kolejne grupy osób.

Czas trwania: od godz. 18.00 do godz. 22.00

- KAZIMIERZ LEMAŃCZYK. WYSTAWY JUBILEUSZOWE W 50-LECIE TWÓRCZOŚCI.

ODSŁONA II - Wernisaż z udziałem Autora o godzinie 19.00

"Rok 2023 jest dla mnie rokiem znaczącym, ze względu na zbieg okrągłych rocznic: 50 lat od pierwszej indywidualnej wystawy i 45 od obrony dyplomu w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza."

Wystawa dostępna dla zwiedzających do godz. 22.00.

SPEKTAKL w wykonaniu aktorów poznańskiego Teatru Krytycznego "KACZO"

Godz. 22.00 - sala widowiskowa Chojnickiego Centrum Kultury

"Kaczo" to intrygująca komedia o życiu, teatrze i aktorach, w której następuje zderzenie doświadczeń wielkiego artysty z dążeniem do sławy nowego pokolenia aktorów, rozpoczynających swą karierę zawodową. Bogusław Schaeffer to jeden z najciekawszych współczesnych artystów i niezwykle ważna postać polskiej kultury. To artysta o niezwykle rozległych zainteresowaniach twórczych i kontrowersyjnych poglądach estetycznych.

Schaeffer jest prekursorem wprowadzenia na scenę techniki collage"u, której świetnym przykładem jest "Kaczo". Autor swobodnie żongluje różnorodnymi konwencjami, łączy i przeplata muzykę i tekst, filozoficzne monologi oraz scenki opisujące przyziemne perypetie bohaterów. W spektaklu nie zabraknie fantazji, swobody, dowcipu i niespodzianek, gdyż jak stwierdził sam autor sztuki: "Chcę, by widz w teatrze śnił, a nie żeby sprawdzał czy wszystko jest na miejscu. Piszę sztuki dla marzycieli, nie dla kontrolerów".

Bilety w kasie CHCK, lub na stronie internetowej ckchojnice.pl; koszt biletu: 20 zł

Obsada:

Showman - Paweł Wódczyński

Ona - Hanna Pustkowiak

On - Oskar Pozorski

Autor: Bogusław Schaeffer

Reżyseria: Bogdan Żyłkowski

Kostiumy: Kinga Ludek

Choreografia: Karolina Wyrozumska i Tekla Witoszek

UWAGA: Wstęp na wszystkie wydarzenia (oprócz spektaklu teatralnego) jest bezpłatny!


Noc muzeów w Chojnicach. Wydarzenia będą w pięciu lokalizacjach (PROGRAM)
Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Podcasty Weekend FM

Kafelek audycji: Opowiem Ci historię
Kafelek audycji: Weekend w lesie
Kafelek audycji: Sportowy Weekend w Weekend FM
Kafelek audycji: Weekend w ogrodzie

Sport:

Ostatnio dodane artykuły:

Copyright © 2001-2024 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij