W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno [x]

Zamknij okno  X

Reklama

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

Reklama

Centrum Medyczne POMOST - Chojnice - Bytów - Sępólno Krajeńskie
Jesteśmy w stanie zrealizować marzenia o pięknym domu jednocześnie rozwiewając wątpliwości dotyczące wyboru technologii szkieletowej
  • galeria: 146
  • sobota, 17 września 2022 14:58

Debrzno: Pomorskie Święto Plonów

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

W sobotę i niedzielę relacjonujemy Pomorskie Święto Plonów prosto z mobilnego studia Weekend FM ustawionego w Debrznie.

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM FOTO

fot. Bartek Zakrzewski/Weekend FM

Dożynki Wojewódzkie. Pomorskie Święto Plonów - Debrzno 2022

W tym roku Dożynki Wojewódzkie odbywają się w Debrznie. Pomorskie Święto Plonów potrwa tutaj dwa dni, od 17 do 18 września. Na sobotę zaplanowano między innymi Kongres Wsi Pomorskiej, Jarmark Święta Plonów, Spartakiadę Dożynkową i Prezentację Powiatów Pomorskich. Wieczorem zagrają The Ukrainian Folk oraz gwiazda wydarzenia, zespół Brathanki. W niedzielę na uczestników czekają Korowód Dożynkowy, Ceremoniał Dożynkowy i Biesiada Dożynkowa.

"Weekend na wsi". Słuchaj relacji na żywo w Weekend FM

Przez cały weekend Pomorskie Święto Plonów relacjonujemy dla Was w Weekend FM. W sobotę oraz w niedzielę usłyszycie relacje na żywo prosto z mobilnego studia Weekend FM ustawionego w centrum Debrzna. Wojciech Piepiorka rozmawia ze swoimi gośćmi między innymi o pomorskiej wsi oraz obrzędach dożynkowych. Opowiada również o najważniejszych punktach programu tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w Debrznie.

Gospodarze Dożynek Wojewódzkich zapraszają do Debrzna

Gośćmi mobilnego studia Weekend FM byli gospodarze tegorocznych Dożynek Wojewódzkich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz burmistrz Debrzna Wojciech Kallas. 

– To jest taki czas podsumowań, ale my chcemy podkreślić rolę i znaczenie tego sektora, rolnictwa, gospodarki żywnościowej, no i oczywiście podziękować rolnikom za ich trud — mówił w sobotę w mobilnym studiu Weekend FM w Debrznie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Rolnicy, to ludzie, którzy kochają swoją pracę i na pewno dzisiaj są zadowoleni, że udało im się te plony zebrać. W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała i faktycznie te żniwa poszły w miarę bezproblemowo, oczywiście mówimy tutaj o zbożach — mówi Weekend FM burmistrz Debrzna Wojciech Kallas.

Posłuchaj całej rozmowy:

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

Pomorskie Święto Plonów - Debrzno 2022 - posłuchaj rozmowy z Mieczysławem Strukiem i Wojciechem Kallasem

Zdrowa żywność, rękodzieło, warzywa i owoce oraz burgery … z dzika. Jarmark Święta Plonów

Nowością podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich jest Jarmark Święta Plonów. Gośćmi Weekend FM byli współwłaścicielka miejscowego gospodarstwa sadowniczego Małgorzata Laskowska oraz wiceburmistrz Debrzna Łukasz Jurkowlaniec.

– Jarmark Święta Plonów to wydarzenie, które odbywa się po raz pierwszy w związku dożynkami wojewódzkimi. To jest takie wydarzenie targowe, które skupia ponad 120 wystawców, którzy przyjechali do nas z całego województwa i też obrzeży województwa wielkopolskiego — mówi Weekend FM wiceburmistrz Debrzna Łukasz Jurkowlaniec.

– Są tutaj wytwórcy zdrowej żywności, rękodzielnicy i mnóstwo podmiotów gastronomicznych, zwłaszcza tych, które tworzą potrawy nietuzinkowe, nie fastfoody, ale rzeczy, które są robione z bardzo dobrych produktów —dodaje Łukasz Jurkowlaniec.

– Mierzymy się z wieloma codziennymi problemami, tutaj największym jest pogoda i tegoroczne przymrozki. Straty w tym roku są spore, sięgają rzędu 90 procent, także można powiedzieć, że ten rok jest wyjątkowo trudny dla sadowników, dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że możemy brać udział w tym wydarzeniu, w tym naszym święcie plonów, że możemy zaprezentować się szerszej rzeszy klientów, bo działamy głównie lokalnie —mówiła w studiu Weekend FM współwłaścicielka miejscowego gospodarstwa sadowniczego Małgorzata Laskowska. 

Posłuchaj całej rozmowy:

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

Pomorskie Święto Plonów - Debrzno 2022 - posłuchaj rozmowy z Małgorzata Laskowską i Łukaszem Jurkowlańcem

Turystyka, regionalne jedzenie i kultura. Prezentacje powiatów pomorskich

Jednym z punktów Dożynek Wojewódzkich w Debrznie jest prezentacja powiatów pomorskich.

– Pokazujemy, to, co charakteryzuje powiat człuchowski, czyli historię naszą, czyli wracamy do średniowiecza, pokazujemy nasze zabytki w powiecie człuchowskim, ale też pokazujemy to, że wywodzimy się z rolnictwa, czyli mamy bardzo dużo gospodarstw rolnych i chcemy zaprezentować bogactwo naszych rolników — mówiła w studiu Weekend FM prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Człuchowskiej Angelika Kallas, która reprezentuje stoisko powiatu człuchowskiego.

– Mamy stoisko poświęcone głównie Kaszubskiej Marszrucie, możecie państwo tam zajrzeć, można sobie wziąć mapę Kaszubskiej Marszruty, a jeżeli chodzi o kwestie kulinarne, to byliśmy przekonani, że będzie bardzo dużo wszystkiego, co kaszubskie, więc postawiliśmy na łędzkie kapuśniaki i na panie z Łęga, które słyną z tego, że robią cuda z kapusty. Zapraszamy więc na bigos, na gołąbki, no i na sernik — zachęca Monika Garstecka ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

– Prezentujemy różnorodność kulinarną, bo wiadomo, że powiat bytowski to ludność osiedleńcza, to bardzo duża różnorodność kulturowa, więc tam znajdziemy i ciasta, i kulebiaki, i pierogi, i wzmocnione syropki, i wyroby —mówi Dorota Bielińska z Koła Gospodyń Wiejskich „Świerzowianki” z gminy Miastko w powiecie bytowskim.

– Jesteśmy terenem rolniczym z pięknymi również walorami turystycznymi, dlatego chcielibyśmy pokazać szeroką gamę, od wędzonej, przepysznej, jedynej w swoim rodzaju sielawy z „Morza Kaszubskiego”, czyli jezior wdzydzkich, którą można na stosiku posmakować i zobaczyć, jak wygląda po uwędzeniu — mówi starosta powiatu kościerskiego Alicja Żurawka.  

Posłuchaj rozmowy:

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

Pomorskie Święto Plonów - Debrzno 2022 - posłuchaj rozmowy z przedstawicielkami pomorskich powiatów

Sery, zioła i chleb. Pomorskie smaki

„Pomorskie smaki” to marka stworzona przez samorząd województwa pomorskiego, po to, by promować małych producentów, którzy produkują lokalne produkty ze zdrowych produktów. Mobilne studio Weekend FM odwiedzili lokalni producenci, którzy mają prawo posługiwać się marką „Pomorskie smaki”, Tomasz Strubiński z Robaczkowa, koło Wiela reprezentujący markę „Kaszubska Koza”, Bożena Ogar-Ekiert ze Studzienic reprezentująca „Kaszubskie zioła” oraz Joanna Stanios z „Zajadu Ostoja” w Sporyszu, gdzie wypieka się tradycyjny chleb:

Posłuchaj rozmowy:

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

Pomorskie Święto Plonów - Debrzno 2022 - posłuchaj rozmowy z przedstawicielami marek "Pomorskie smaki"

Kongres Wsi Pomorskiej

Jednym z punktów tegorocznych Dożynek Wojewódzkich - Pomorskiego Święta Plonów w Debrznie jest Kongres Wsi Pomorskiej. Przez kilka godzin uczestnicy konferencji rozmawiali w miejscowym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki o polskiej wsi.

– Konferencja bardzo ciekawa, prelegenci, którzy mówili o reformacji naszej wsi. Wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałam, był również przedstawiony spis rolny, jak wypadł. Tak jak powiedział pan marszałek województwa pomorskiego, kongres jest po to, żeby rozmawiać, rozmawiać o problemach, dyskutować, konstruktywnie je rozwiązywać i to właśnie było to miejsce i ten czas. Jeżeli chodzi o dalszą część, debatę, również przedstawialiśmy, charakteryzowaliśmy naszą wieś polską, ale zajęliśmy się typowo problemami, o których trzeba rozmawiać — mówiła w mobilnym studiu Weekend FM wójt gminy Smętowo Graniczne w powiecie starogardzkim Anita Galant.

– Rolnicy ten rok oceniają pozytywnie, zbiory były w miarę dobre, można powiedzieć, że nie były gorsze niż średnia wieloletnia, a może nawet trochę wyższe. Zboża mają dobrą jakość konsumpcyjną, więc to jest zadowalające, natomiast, to co dzisiaj rolników bardzo nurtuje, to są ceny. Te ceny dzisiaj są dość niskie, nawet niższe, jak były w żniwa i to jest problem dla rolników, gdzie wielu rolników zgromadziło swoje zbiory w magazynach, no i teraz czeka na lepsze ceny — mówił prezes zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej Wiesław Burzyński z powiatu sztumskiego.  

Posłuchaj rozmowy:

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

Pomorskie Święto Plonów - Debrzno 2022 - posłuchaj rozmowy z uczestnikami Kongresu Wsi Pomorskiej

Dojenie sztucznej krowy na czas, jazda na taczce i rzut gumofilcem. Spartakiada Dożynkowa

Po wielu latach na dożynki wojewódzkie wróciła spartakiada dożynkowa. Wśród konkurencji były między innymi dojenie sztucznej krowy na czas, rzucanie gumofilcem, skoki w workach do ziemniaków, slalom piłkarski, rzuty ringiem dla starostów czy skoki przez skakankę.

Gośćmi Weekend byli organizator spartakiady dożynkowej wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Jan Trofimowicz oraz kapitan zwycięskiej drużyny Sebastian Matthes z powiatu chojnickiego.

— Przygotowaliśmy osiem konkurencji, jest to po wielu latach przerwy pierwsza taka spartakiada dożynkowa. Chce powiedzieć słuchaczom, że przez 35-laty, właściwie do początku lat 90-tych co roku właściwie dożynki wojewódzkie związane były z rywalizacją sportową. Ostatnia taka impreza miała miejsce w roku 1990 w Pelplinie, zatem po wielu, wielu latach wracamy do spartakiady dożynkowej — mówi Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.

— Rywalizacja tak, ale nam przyświecała dobra zabawa. Chyba najwięcej emocji przyniosła konkurencja związana z dojeniem krowy, dużo zabawy i poczucie rywalizacji — relacjonuje przedstawiciel zwycięskiego powiatu chojnickiego Sebastian Matthes.

Posłuchaj całej rozmowy i dowiedz się, jak poszło pozostałym pomorskim powiatom:

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

Pomorskie Święto Plonów - Debrzno 2022 - posłuchaj rozmowy z organizatorem i zwycięzcą Spartakiady Dożynkowej

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM TEGOROCZNYCH DOŻYNEK WOJEWÓDZKICH

Więcej informacji również na https://pomorskieswietoplonow.pl

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

Plakat Pomorskiego Święta Plonów - Debrzno 2022

UWAGA. ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

W związku z dożynkami, w Debrznie obowiązuje zmiana organizacji ruchu. Wyłączone z ruchu są m. in. ulice: Kościuszki, Traugutta, Rynek oraz ul. Harcerska.

W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)

Mapa sytuacyjna. Pomorskie Święto Plonów - Debrzno 2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ:


W Debrznie ruszyły dwudniowe Dożynki Wojewódzkie. Posłuchaj sobotnich relacji Weekend FM (FOTO)
Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

"Opowiem Ci historię"

"Weekend w ogrodzie"

Sport:

Reklama

Reklama

Polska i Świat:

Copyright © 2001-2023 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij