W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno
Zamknij okno  X

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

  • piątek, 13 maja 2022 15:17

Noc Muzeów w Chojnicach

Zapraszamy na tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się w najbliższą sobotę 14 maja w godz. 17.00 – 23.00 i będzie połączona z uroczystym otwarciem amfiteatru w Fosie Miejskiej. Poniżej znajduje się program zaplanowanych atrakcji.

Noc Muzeów w Chojnicach

źródło: UM Chojnice

Program:

FOSA MIEJSKA, godz. 17.00 – 19.30
Uroczyste otwarcie zmodernizowanej Fosy Miejskiej w Chojnicach!
Podczas uroczystego otwarcia odbędzie się wręczenie sztandaru przez władze miasta harcerzom z hufca ZHP Chojnice.
Dla miłośników muzyki proponujemy występ naszych rodzimych talentów pod postacią Big Bandu pod kierownictwem Patryka Nity. W przepięknej przestrzeni odnowionej fosy ich muzyka będzie brzmiała jeszcze przyjemniej!
Będzie też gratka dla tych, którzy lubią się śmiać w głos – pierwszy od dawna występ na świeżym powietrzu formacji kabaretowej: Kabaretu z Konopi. Ostatni występ kabaretu z Konopii w Chojnicach zakończył się owacją na stojąco! Zobaczymy jak będzie teraz!

MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE, godz. 18.00 – 24.00
BRAMA CZŁUCHOWSKA oraz BASZTA KURZA STOPA

Muzeum Historyczno  Etnograficzne w Chojnicach specjalnie na Noc Muzeów 2022 przygotowało i szczególnie poleca dwie najnowsze ekspozycje:
 
Pierwsza – w Baszcie Kurza Stopa – pt. 100 lat żeglarstwa chojnicko–charzykowskiego. Nasi mistrzowie – zaprasza do przeżywania przygód żeglarskich wspólnie z mistrzami żeglarstwa letniego i bojerowego – utalentowanymi wychowankami  CHKŻ i LKS – laureatami mistrzostw Polski, Europy, Świata i Mistrzostw Olimpijskich.
Wystawa po raz pierwszy tak obszernie dokumentuje tradycje i współczesność żeglarstwa chojnicko–charzykowskiego, ukazując historię i bogaty dorobek trenersko–szkoleniowy klubowego centrum sportów wodnych nad Jeziorem Charzykowskim oraz prezentuje imponujące sukcesy zawodników w klubowych barwach CHKŻ i LKS i reprezentacji Polski, odniesione na przestrzeni stu lat w licznych dyscyplinach letnich i lodowych sportów żeglarskich. Pokazane na wystawie – unikalne fotogramy, mistrzowskie  trofea i laury, pochodzą ze zbiorów Muzeum w Chojnicach, archiwum CHKŻ, LKS oraz prywatnych zbiorów żeglarzy.
Druga wystawa – w Bramie Człuchowskiej – pt. Archaiczne brzmienia. Polskie ludowe instrumenty muzyczne wprowadza  w niezwykły świat muzyki ludowej, instrumentów i narzędzi muzycznych, wykorzystywanych przez mieszkańców wsi i wiejskich muzykantów z różnych regionów Polski. Dźwięki są nieodłącznym elementem rzeczywistości. Człowiek nauczył się w zamierzony sposób wydobywać dźwięki z przedmiotów, tworzyć rytmy, w końcu również melodie, wykorzystując do tego skonstruowane przez siebie instrumenty muzyczne. Dzięki uporządkowaniu eksponowanych zabytków według przyjętego przez muzykologów podziału instrumentów muzycznych na cztery podstawowe kategorie, udało się ukazać ich zróżnicowanie ze względu na sposób wydobywania z nich dźwięku oraz różnice widoczne w konstrukcji i wyglądzie. Obiekty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Instrumentów Muzycznych. Oddział Muzeum Narodowego  w Poznaniu, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach.
Podczas nocnego zwiedzania Muzeum tradycyjnie zapewnia kuratorskie oprowadzanie po wszystkich ekspozycjach muzealnych.
  
BASZTA KURZA STOPA 
Polecana nowa wystawa przygotowana na sezon letni 2022 z okazji Jubileuszu Chojnickiego Klubu Żeglarskiego: „Nasi mistrzowie. 100 lat żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego 1922-2022” oraz „Z kaszubskiej skrzyni. Życie i spuścizna Leonarda Brzezińskiego z Wiela”.

MUZEUM JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO, godz. 18.00 – 23.00
Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji artysty, pochodzącego z Chojnic. Muzeum Janusza Trzebiatowskiego to próba pokazania przez pryzmat jednego twórcy, rozwoju polskiej sztuki w drugiej połowie XX wieku. Muzeum bogate jest w zbiory malarstwa olejnego, pasteli, medali, rzeźbę oraz sztukę dawną. Wiele z prezentowanych dzieł było eksponowanych na międzynarodowych i krajowych wystawach.

Więcej info: https://www.muzeumtrzebiatowskiego.pl

STARY RYNEK, godz. 19.00 – 23.00
Na Starym Rynku będzie można poczuć się jak prawdziwy strażak; będzie szansa wejść do wozu strażackiego, poznać sprzęt, jakim na codzień posługuje się Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach.
Chojnickie Muzeum Motoryzacji i Techniki zaprasza na sentymentalny seans filmowy do kina objazdowego, który odbywać się będzie w ostatnim chojnickim Autosanie, na płycie Starego Rynku. Kino rusza o godzinie 19:00 i co pół godziny zabierze widza w niezwykłą podróż w czasie, prezentując postać ojca chojnickiego muzealnictwa – Juliana Rydzkowskiego oraz wspomnienia z Turnieju Miast Chojnice – Dzierżoniów. 
40. Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego oprowadzi chętnych po zakamarkach naszego miasta. Odświeżą dawne wspomnienia miejsc dzisiaj nieistniejących i zaproszą do krótkich rodzinnych zadań.
Spacery: co pół godziny od godz. 19.00. Zbiórka przy fontannie na Starym Rynku.

PODZIEMIA KOŚCIOŁA GIMNAZJALNEGO, godz. 18.00 – 20.00
W podziemiach kościoła gimnazjalnego będzie można od godz. 18 obejrzeć wystawę fotografii Grzegorza Hetziga, który pokazuje na swoich zdjęciach przydrożne kapliczki. On sam najchętniej zatytułowałby wystawę „Frasuś”, od Chrystusa Frasobliwego, tak często obecnego w przydrożnych kapliczkach. Autor zdjęć jest z wykształcenia inżynierem chemikiem. Zawodowo związany z Bydgoskimi Zakładami Fotochemicznymi, praktycznie do końca istnienia tej firmy. W latach 70. zdobywał szlify w klubach fotograficznych, bywał na plenerach nad morzem, wystawiał też swoje prace. W okresie „Solidarności” i w kolejnych latach zajął się dokumentowaniem aktualnych wydarzeń. Dodatkowo Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia zaprasza do Baszty Nowej, aby pooglądać, jak powstają grafiki, a także spróbować swoich sił w tej technice.

BAZYLIKA MNIEJSZA – godz. 19.00 – 22.00
Tegoroczne zwiedzanie bazyliki połączone będzie z opowieścią o Świętych Kościoła katolickiego ukazanych na ściennych polichromiach i w symbolach porozmieszczanych w najróżniejszych miejscach naszej gotyckiej świątyni. Zwiedzający będą mieli okazję poznać nie tylko historię najstarszego w mieście zabytku, ale również poznać nazwiska i usłyszeć ciekawostki z życia tych, których wizerunki od ponad sześćdziesięciu lat stanowią wystrój chojnickiej Fary. Przewodnikiem po bazylice będzie dr Przemysław Zientkowski.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA – godz. 19.00-22.00
W ramach Nocy Muzeów Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich moli, pożeraczy i książkożerców na czytelnicze atrakcje. Odbędą się one na parterze budynku biblioteki.
O godz. 19.00 rozpocznie się Maraton czytelniczy, który potrwa do godz. 22.00. Książkę Agaty Christie „Noc w bibliotece” jako pierwsi zaczną czytać po kolei bibliotekarki, a następnie na zmianę będą mogli czytać ją inni uczestnicy Nocy. Organizatorzy przygotowali także szereg atrakcji dla młodszych i starszych czytelników. Będzie można m.in. rysować mola książkowego, pokonać tor przeszkód z książką na głowie czy spróbować swoich sił w odgadywaniu bohatera lub tytułu książki na podstawienie wylosowanego z zagadkowej skrzyni przedmiotu.

CHOJNICKIE CENTRUM KULTURY – godz. 18.00 – 23.00
Zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Marleny Pawlak. Urodzona w Chojnicach, jest absolwentką Wydziału Sztuk pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, instytutu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Od 2009 roku pełni funkcję Miejskiego Konserwator Zabytków Chojnic, łączy pracę z rozwijaniem własnej twórczości malarskiej, rzeźby oraz fotografii. Bierze czynny udział w akcjach plastycznych promujących malarstwo wśród dzieci i młodzieży. Malarstwa uczyła się w Chojnicach u p. Elżbiety Połom i Danuty Wolińskiej. Jej pasją jest rzeźba, którą tworzy i rozwija w pracowni ChCK.
 
W Centrum będzie można obejrzeć również wystawę tradycyjnej fotografii; jest ona zarazem prezentacją dorobku członków koła fotograficznego, działającego w Chojnickim Centrum Kultury. Pokazane będą tylko i wyłącznie zdjęcia czarnobiałe robione w „starodawnej” technice bromosrebrowej na zwykłych kliszach i prawdziwym papierze – bez udziału technik cyfrowych.

PRZY POMNIKU CEYNOWY i 700-lecia DZIEJÓW CHOJNIC – godz. 19:00
(na rogu ulic Ceynowy i Derdowskiego)
Spacer szlakiem modernistycznych witaczy i pomników autorstwa architekta, planisty urbanistyczno-przestrzennego i chojniczanina Norberta Jażdżewskiego. Oprowadza historyk sztuki Monika Szczukowska.
Trasa 1,8 km. Norbert Jażdżewski i jego liczne realizacje pomnikowe i architektoniczne według najlepszych zasad modernizmu powojennego uczyniły na przestrzeni lat nasze miasto pięknym, nowoczesnym, estetycznym i nietuzinkowym. Zabytkowe już modernistyczne witacze z Chojnic (1971-75) i dorobek ich autora zostały niedawno docenione w prestiżowym konkursie dotacyjnym Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”. Spacer inauguruje wydarzenia popularyzujące „Konserwację zespołu rzeźb-witaczy autorstwa Norberta Jażdżewskiego” w ramach powyższego dofinansowania. Dotację na nadchodzącą w 2022 roku ich zabytkową konserwację uzyskało Miasto Chojnice.

Organizatorzy: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury, Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego, Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Centrum Kultury PODZIEMIA , Pracownia Sztuki NOWA, 40 Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego, Chojnickie Muzeum Motoryzacji i Techniki, Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach, Bazylika Mniejsza pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela
Zapraszamy!

Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Podcasty Weekend FM

Kafelek audycji: Opowiem Ci historię
Kafelek audycji: Wakacje w Muzeum
Kafelek audycji: Twoje zdrowie
Kafelek audycji: Ogłuszka na skraju lasu
Kafelek audycji: Weekend na polu

Sport:

Ostatnio dodane artykuły:

Copyright © 2001-2024 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij