W 1953 r. dziewięcioro nastoletnich mieszkańców Chojnic założyło nielegalną organizację. Pomysłodawcą był 17-latek. Działalność grupy nie trwała długo, a dekonspiracja nastąpiła z dość błahego powodu. Historia ta została odtworzona na podstawie dokumentów sądowych z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Posłuchacie:
Opowiem ci historię, odcinek 136. Jak kilkoro nastolatków z Chojnic chciało walczyć z komunizmem, czyli o "reakcyjnej organizacji Partyzantka Leśna"
PRL-owski system bezpieczeństwa kontra niezbyt rozsądne pomysły nastolatków. W tym przypadku - kilkorga uczniów chojnickiej podstawówki.

Opowiem ci historię, odcinek 136. O reakcyjnej organizacji Partyzantka Leśna













