
- środa, 5 stycznia 2022 14:59
Artykuł reklamowy
Gdzie zamieszkać w Gdańsku? Oto najlepsze dzielnice stolicy Trójmiasta
Ranking dzielnic Gdańska nie pozostawia złudzeń. Najlepsze miejsca do mieszkania w stolicy Trójmiasta to centrum oraz te znajdujące się relatywnie blisko Wybrzeża. Gdzie zamieszkać w Gdańsku, jeśli wziąć pod uwagę analizy naukowców lokalnego Uniwersytetu? Okazuje się, że choć południe miasta pełno jest nowych osiedli, nadal bardzo popularne są starsze dzielnice o doskonałej infrastrukturze komunikacyjnej.
Gdańsk jest jednym z największych miast w Polsce. Pod względem ilości mieszkańców zajmuje szóste miejsce w tego rodzaju zestawieniu, ale trzeba wziąć pod uwagę, że regularnie przebywa w nim wielu turystów, studentów czy pracowników sezonowych. Dodatkowo trzeba go postrzegać jako część trójmiejskiej aglomeracji, co zdecydowanie zmienia optykę oceny miasta.
Gdzie zamieszkać w Gdańsku?
Osoby planujące życie w Gdańsku mogą korzystać z ponad 30 dzielnic. Choć można oczywiście wytyczać formalne granice miasta, ma to charakter umowny, ponieważ Gdańsk konsekwentnie rozszerza się na południe. Jak zmiany te przekładają się na popularność poszczególnych dzielnic?
Analizowali to naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego. Oceniali jakość życia w mieście na podstawie takich czynników jak bezpieczeństwo, dostęp do miejskiej komunikacji oraz potencjał handlowy.
Pod uwagę brano również infrastrukturę poszczególnych dzielnic. Na przykład biorąc pod uwagę internet Gdańsk charakteryzują niemałe różnice. Część z dzielnic ma bezproblemowy dostęp do światłowodu, ale w innych może być trudno nawet o szybki internet kablowy.
Najlepsze miejsce w rankingu dzielnic Gdańska zajęły Wrzeszcz oraz Strzyża. Okazały się one minimalnie lepsze od dzielnic, które zapewniają wyjątkowo szybki kontakt z nabrzeżem. To Przymorze, Żabianka, Jelitkowo oraz osiedle Wejhera.
Gdańszczanie pozytywnie oceniają też dzielnice sypialniane zlokalizowane nieco dalej od samego centrum. W ten sposób wyróżniono Chełm, Ujeścisko-Łostowice oraz Jasień.
Dalsze miejsca w rankingu zajęły - co ciekawe - Śródmieście i nieco industrialna Zaspa. Z kolei dopiero na siódmym miejscu w zestawieniu ujęto bardzo pożądaną w kontekście lokalizacji mieszkaniowych Oliwę.
Najmniej doceniane dzielnice Gdańska
Jakie miejsca w Gdańsku budzą no i więcej wątpliwości w kontekście lokalizacji mieszkaniowej? Wśród tych najmniej pożądanych w badaniu przeprowadzonym kilka lat temu były Orunia oraz Olszynka. Niewiele wyższe oceny otrzymały Stogi, Przeróbka, Rudniki i Wyspa Sobieszewska. Dziwić może też bardzo niska wtedy ocena Brzeźna czy Letnicy, jednak te dzielnice w ostatnich latach są konsekwentnie przebudowywane i stały się zdecydowanie bardziej atrakcyjne w sensie mieszkaniowym.
- 45
- piątek, 1 sierpnia 2025 19:56
Sport ◆ Chojnice
"Zrobić awans". Kibice Chojniczanki bliżej poznali drużynę na nowy sezon. Za nami oficjalna prezentacja naszego drugoligowca (FOTO)
- 16
- piątek, 1 sierpnia 2025 19:05
Chojnice
W chojnickiej Dolinie Śmierci posadzono "dąb pamięci". Drzewo upamiętnia ofiary niemieckiego terroru z 1945 roku (FOTO)
- piątek, 1 sierpnia 2025 15:50
Sport Sportowy Weekend nr 300
Dla kogo cholewa, chodaki, wykrywacz kłamstw, cegła czy sokole pióro? Wirtualne nagrody na 300. odcinek "Sportowego Weekendu"
- piątek, 1 sierpnia 2025 14:55
Gmina Chojnice
Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zaprasza do Charzyków - jutro (2.08) odbędzie się tu koncert grupy "Nicponie" (ROZMOWA)
- piątek, 1 sierpnia 2025 13:32
Gmina Kamień Krajeński
W niedzielę (03.08) w Kamieniu Krajeńskim druga edycja Chilloutu nad Mochlem. Wystąpi Czesław Mozil
- piątek, 1 sierpnia 2025 12:22
Gmina Dziemiany
Konserwator zabytków w Gdańsku wydał zgodę na poszukiwania w Dziemianach. W tle Bursztynowa Komnata
- piątek, 1 sierpnia 2025 11:32
Powiat chojnicki
Rada Powiatu Chojnickiego uchwaliła Program Ochrony Zdrowia Psychicznego mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży
- piątek, 1 sierpnia 2025 10:52
Powiat tucholski
Akt oskarżenia przeciwko Michałowi S. z gminy Tuchola trafił do sądu. Mężczyzna w grudniu zaatakował nożem sąsiadkę
- piątek, 1 sierpnia 2025 10:31
Sport
Władze Red Devils Chojnice przerywają milczenie i zapowiadają, że drużyna wystartuje w I lidze
- piątek, 1 sierpnia 2025 10:20
Powiat sępoleński
Do 3 lat więzienia grozi mieszkańcowi Kamienia Krajeńskiego. Policjanci znaleźli u niego uprawę marihuany
- piątek, 1 sierpnia 2025 8:36
Gmina Chojnice
Kierujący busem najechał na ciągnik rolniczy. Ustalenia policji po nocnym wypadku w Jeziorkach
- piątek, 1 sierpnia 2025 8:19
Sport
Chojniczanka zaprezentuje się dziś (1.08.) swoim kibicom w Fosie Miejskiej
- piątek, 1 sierpnia 2025 7:10
Powiat chojnicki
W sobotę 2 sierpnia w Chojnicach odbędzie się Święto Powiatu Chojnickiego. "Atrakcje, nagrody. Dużo będzie się działo"
- piątek, 1 sierpnia 2025 7:10
Gmina Człuchów
Sabina Pintos nowym kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej przy Urzędzie Gminy Człuchów
- piątek, 1 sierpnia 2025 7:09
Powiat kościerski
Kościerscy policjanci zatrzymali 17-latkę, która posiadała amfetaminę i marihuanę
- piątek, 1 sierpnia 2025 7:02
Kościerzyna
Dzisiaj (01.08) na rynku w Kościerzynie obchody 81 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
- piątek, 1 sierpnia 2025 0:56
Gmina Chojnice
Zderzenie busa z ciągnikiem rolniczym na drodze krajowej 22 w Jeziorkach koło Chojnic
- czwartek, 31 lipca 2025 15:11
Gmina Karsin
Weekend z ciekawymi opowieściami. W Wielu odbędzie się 48. edycja Turnieju Gawędziarzy
- czwartek, 31 lipca 2025 14:09
Chojnice
Policjanci zatrzymali poszukiwanego mieszkańca Chojnic. Znaleźli też przy nim mefedron
- czwartek, 31 lipca 2025 14:06
Powiat tucholski
Są pierwsze wyniki z laboratorium: w obozie w Pile, w jednym ze źródeł wody wykryto bakterie z grupy coli
- czwartek, 31 lipca 2025 12:56
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Sober Marsz przez Polskę przechodzi przez nasz region. Uczestnicy promują życie wolne od używek
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
19:56"Zrobić awans". Kibice Chojniczanki bliżej poznali drużynę na nowy sezon. Za nami oficjalna prezentacja naszego drugoligowca (FOTO)
15:50Dla kogo cholewa, chodaki, wykrywacz kłamstw, cegła czy sokole pióro? Wirtualne nagrody na 300. odcinek "Sportowego Weekendu"
10:31Władze Red Devils Chojnice przerywają milczenie i zapowiadają, że drużyna wystartuje w I lidze
8:19Chojniczanka zaprezentuje się dziś (1.08.) swoim kibicom w Fosie Miejskiej
8:10Dlaczego Chojniczanka nie przejęła futsalowej drużyny Red Devils? Jest komentarz prezesa
Ostatnio dodane artykuły:
19:56"Zrobić awans". Kibice Chojniczanki bliżej poznali drużynę na nowy sezon. Za nami oficjalna prezentacja naszego drugoligowca (FOTO)
19:05W chojnickiej Dolinie Śmierci posadzono "dąb pamięci". Drzewo upamiętnia ofiary niemieckiego terroru z 1945 roku (FOTO)
14:55Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zaprasza do Charzyków - jutro (2.08) odbędzie się tu koncert grupy "Nicponie" (ROZMOWA)
13:32W niedzielę (03.08) w Kamieniu Krajeńskim druga edycja Chilloutu nad Mochlem. Wystąpi Czesław Mozil
12:22Konserwator zabytków w Gdańsku wydał zgodę na poszukiwania w Dziemianach. W tle Bursztynowa Komnata
11:32Rada Powiatu Chojnickiego uchwaliła Program Ochrony Zdrowia Psychicznego mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży
10:52Akt oskarżenia przeciwko Michałowi S. z gminy Tuchola trafił do sądu. Mężczyzna w grudniu zaatakował nożem sąsiadkę
10:20Do 3 lat więzienia grozi mieszkańcowi Kamienia Krajeńskiego. Policjanci znaleźli u niego uprawę marihuany
8:36Kierujący busem najechał na ciągnik rolniczy. Ustalenia policji po nocnym wypadku w Jeziorkach
7:10W sobotę 2 sierpnia w Chojnicach odbędzie się Święto Powiatu Chojnickiego. "Atrakcje, nagrody. Dużo będzie się działo"