Zamknij okno  X

Reklama

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

Napisz do nas

Reklama

Odejewscy Wesela
  • wtorek, 13 marca 2018 8:24

Człuchów:

Mieszkańcy Człuchowa protestują przeciwko budowie w ich mieście wieży telefonii komórkowej

Rozmawiał z nimi nasz człuchowski reporter Wojciech Piepiorka.

W miejscu, gdzie ma stanąć wieża, wiszą transparenty protestujących mieszkańców. Fot. Wojciech Piepiorka

Człuchowianie nie chcą budowy stacji bazowej telefonii komórkowej blisko swoich domów. Liczą na to, że uda im się zablokować inwestycję Polkomtelu, choć operator sieci Plus ma już pozwolenie na budowę. Tym tematem zajmuje się nasz człuchowski reporter Wojciech Piepiorka, który jest teraz ze mną w studiu.

Ponad 40-metrowy maszt ma stanąć przy ulicy Szczecińskiej 44 - niedaleko stacji paliw oraz sklepów rowerowego i rolniczego. To na skraju dwóch dużych osiedli mieszkaniowych - Witosa i Sikorskiego. Nic więc dziwnego, że pojawiły się głosy sprzeciwu. W ostatnim czasie przeciwko budowie podobnych masztów protestowali w Czarnem czy Stołcznie w człuchowskiej gminie wiejskiej. Mieszkańcy tych miejscowości o inwestycjach dowiadywali się dopiero w momencie, gdy rozpoczęły się prace przy budowie fundamentów wież. Człuchowianie znaleźli się w teoretycznie lepszej sytuacji, bo zareagowali już na etapie procedury administracyjnej. Nie wiadomo jednak czy będą w stanie cokolwiek wskórać. Na razie fakty są takie, że starosta człuchowski wydał Polkomtelowi pozwolenie na budowę, a mieszkańcy odwołali się do wojewody. Obawiają się o swoje zdrowie. Boją się szkodliwego promieniowania.

- Ludzie, którzy będą mieszkać w pobliżu tego nadajnika, będą narażeni na trzykrotnie większe promieniowanie, niż zakładają to przepisy.

Człuchowianie podają o wiele więcej argumentów. Liczą też na wsparcie burmistrza i zbierają podpisy pod protestem. Na każdym kroku podkreślają jednak, że zdają sobie sprawę, że tego typu instalacje są potrzebne. Chcą jednak, żeby Polkomtel zbudował wieżę dalej od ich domów.

relacja

 

Trwa zbieranie podpisów pod protestem przeciwko budowie stacji bazowej

Mieszkańcy osiedli Sikorskiego i Witosa chcą, żeby maszt stanął w innym miejscu, niż na działce przy ulicy Szczecińskiej. Wyliczyli, że wieża ma stanąć kilkadziesiąt merów od najbliższego domu.

"To dość młoda technologia, skutki jej oddziaływania na ludzkie zdrowie nie dostały dobrze zbadane" - uważają z mieszkańcy. Napisali do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku:

- Powinien zostać poinformowany w przypadku takiej budowy, a nie został, gdyż w tym projekcie budowlanym wskazany został każdy nadajnik osobno. Można powiedzieć, że to był wybieg prawny, aby taką zgodę na budowę takiego nadajnika uzyskać w tak bliskim sąsiedztwie ludzi, którzy tutaj zamieszkują.

Krzysztof Chuć

Mówi reporterowi Weekend FM syn właścicieli najbliżej położonego od wieży domu Krzysztof Chuć.

Mieszkańcy Człuchowa odwołali się od decyzji starosty do wojewody, który w styczniu wydał już pozwolenie na budowę. Zbierają też podpisy pod protestem:

- Gdzieś około 90% mieszkańców okolicy jest przeciwna tej inwestycji. Prawdopodobnie zbierzemy gdzieś około 700 podpisów, więc jest to naprawdę spora grupa ludzi, która się sprzeciwia i się po prostu boi takiej inwestycji, tym bardziej, że terenów po tej stronie Człuchowa, pustych nawet, wyżej wyniesionych nie brakuje.

Błażej Kapelski

Mówi człuchowski radny i zarazem mieszkaniec jednego z bloków na osiedlu SIkorskiego Błażej Kapelski.

Mieszkańcy złożyli do burmistrza Człuchowa wniosek o rozpoczęcie negocjacji z inwestorem.

Ryszard Szybajło deklaruje, że będzie negocjował z inwestorem

Ryszard Szybajło zapewnia, że solidaryzuje się z mieszkańcami Człuchowa, którzy protestują przeciwko budowie wieży telefonii komórkowej przy ulicy Szczecińskiej. Burmistrz tłumaczy, że nie mógł zablokować tej inwestycji. Pozwolenie na budowę w styczniu wydał starosta człuchowski. Po stronie burmistrza leżała decyzja, czy konieczne jest wydanie decyzji środowiskowej. Podlegli mu urzędnicy zdecydowali, że taki dokument nie jest wymagany:

- Te miejsca dostępne dla ludności występują pod osią głównej wiązki promieniowania anteny, nie w osi, a pod osią, w związku z powyższym nie można uznać, że przedsięwzięcie to jest mogące znacząco oddziaływać na środowisko lub też potencjalnie, brak zatem podstaw prawnych do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Dorota Lipska

Mówi kierownik Referatu Infrastruktury, Przestrzeni i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Człuchowie Dorota Lipska.

Mieszkańcy osiedli Witosa i Sikorskiego odwołali się do wojewody i inspektoratu środowiska w Gdańsku. Niezależnie od tego liczą jednak, że burmistrz pomoże im przekonać inwestora do zmiany lokalizacji masztu:

- A ja mogę być negocjatorem i próbować prowadzić takie rozmowy, ale litera prawa jest jednoznaczna i w zasadzie burmistrz, wójt na terenie, w którym jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, niewiele ma do powiedzenia.

Ryszard Szybajło

Mówi burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło.

O sprawę zapytaliśmy też inwestora. Przedstawiciel firmy nie ustosunkował się jeszcze do pytań naszego reportera.

Do tematu wrócimy.


Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Komentarze do artykułu 33

Janusze do Czarnobyla jak wam jodu za dużo. Okoliczne wiochy mają doprowadzony światłowód tylko nie działa, a Człuchówek nie ma i też nie działa? Na to samo wychodzi.

 

2018-03-14 14:21:33, ~enigma

Te chojniczanin. Pilnuj lepiej parku tysiąclecia, by znowu szambo nie wybiło i nie potruło karasi w stawku. Z tymi wieżami damy radę jesień się zbliża, a z jesienią zdrowe otoczenie.

 

2018-03-14 14:16:22, ~fifi gcz

Proponuje zlikwidować wszystkie BTS-y w Człuchowie wtedy osiągniecie swój cel. Chcąc zadzwonić lub skorzystać z internetu to przyjeżdżać będziecie do Chojnic. Rozważyłbym jeszcze likwidację linii elektroenergetycznych bo też promieniują oraz kanalizacji bo śmierdzi itp. Wrócicie do średniowiecza tylko nie zapomnijcie postawicie sobie kilka fotoradarów aby mieć z czego żyć.

 

2018-03-14 13:47:38, ~chojniczanin

Szanowna(y) Pani(e) Neonówka - z przyjemnością podłączę się do światłowodu! Tylko jest problem, takiej infrastruktury w granicach administracyjnych miasta nie ma. No, może w ścisłym centrum, ale tak się składa, że Człuchów jest nieco większy. Składałem zapytanie do operatora sieci światłowodowej. Odpowiedź - nie ma możliwości, infrastruktura nie istnieje.

 

2018-03-14 13:42:52, ~Janusz

Szanowny Panie Janusz. Grażynę sobie postaw gdziekolwiek widzisz zagrożenie wykluczeniem cyfrowym. Człuchów jest opleciony światłowodami, wystarczy dopiąć styki. Wydano na to miliardy w całym województwie pomorskim, a ty chcesz stawiać dodatkowe wieże? Skończ najpierw jedno, potem bierz się za drugie. Tylko po drodze krzywdy ludziom nie rób.

 

2018-03-14 09:32:24, ~neonówka

Odbijanie ping ponga w sprawie decyzji środowiskowej w kierunku anonimowych urzędników jest niepoważne i nie licuje z powagą zajmowanego stanowiska , (jeżeli o takiej, w tej sytuacji można mówić). Co tak naprawdę przeszkadzało w procedurze środowiskowej? Prawda o negatywnym wpływie na środowisko i mieszkańców. Czy może gra znaczonymi kartami? A może się uda i ciemny lud wszystko kupi?

 

2018-03-14 09:25:10, ~weteranka franka

To patologia, by stawiać ludziom pod nosem 40-to metrowy maszt telekomunikacyjny. Trudno uwierzyć, by w obrębie miasta nie było możliwości zlokalizowania takiego obiektu. Są tereny przeznaczone pod inwestycje związane z działalnością gospodarczą, bez intensywnej zabudowy mieszkaniowej, i tam należy lokalizować tego typu infrę telekomunikacyjną. I nie ma tutaj sporu co do konieczności stawiania masztów tel. komórkowej, ale wyłącznie co do lokalizacji. Człuchów to nie Warszawa i kilkaset metrów w jedną czy drugą stronę oznacza tereny wolne od zabudowy mieszkaniowej, gdzie maszty można budować bez oporu mieszkańców...

 

2018-03-14 09:11:37, ~Cyklotyk

Burmistrz w oczywisty sposób mydli oczy mieszkańcom i udaje , że się z nimi solidaryzuje. Gdyby on i jego pracownicy rzeczywiście chcieli zablokować tę inwestycję to wystarczyło zobowiązać inwestora do przedłożenia rzetelnych pomiarów pól elektromagnetycznych. Oni jednak przyznali racje inwestorowi , że w tej sprawie nie ma potrzeby wydawania decyzji środowiskowej i tym samym uznali że jest ona nieszkodliwa dla okolicznych mieszkańców. Hipokryzja w czystej postaci !

 

2018-03-13 23:14:43, ~non possumus

Proponuję tym co się sprzeciwiają zabrać telefony komórkowe i routery z domów, skoro maszt im przeszkadza to i telefony i wifi w domu mieć nie powinni, takie samo a nawet gorsze działanie mają te sprzęty.

 

2018-03-13 22:47:19, ~Wojtek

Czas podziękować i jednemu i drugiemu Panu co mieni się gospodarzem . Pan Burmistrz nie w soiwm ogródku postawi a Car zamiast sprzedawać działki po drugiej stronie obwodnicy mógł tam stawiać maszt . Maszt chwały rządzących Czluchowem w ostatnich latach . A pod masztem sala pamięci osiągnięć Burmistrza Starosty i Wójta.

 

2018-03-13 19:01:29, ~Alek

Szanowny Panie Burmistrzu, skoro solidaryzuje się Pan z awanturnikami chcącymi zablokować inwestycję, to znaczy że chce Pan wykluczenia cyfrowego naszego miasta, a idąc dalej tym tokiem rozumowania, działa Pan przeciw potrzebom miasta i mieszkańców. Zawiodłem się na Panu

 

2018-03-13 17:14:38, ~Janusz

Niech firma da każdemu protestującemu nowiutkiego smartfona z nielimitowanym abonamentem i protesty ucichną.

 

2018-03-13 16:25:26, ~take me out

Powinni tam wybudować czwarty kościół i wtedy wszyscy byliby zadowoleni.

 

2018-03-13 15:32:26, ~Krystian

Potraktowali ludzi jak kolonię, którą nie warto pytać o zdanie.

 

2018-03-13 15:05:34, ~wybudowanie wolne od prętów w górę

Już teraz wiadomo dlaczego nastała moda na wsadzanie komórek do trumny. Wieczny zasięg+

 

2018-03-13 15:03:56, ~art d

Na wzniesieniu koło toru motocrossowego niech postawią. Doskonałe miejsce. Daleko od zabudowań, maszt będzie wysoko, więc i zasięg większy przy mniejszej wymaganej mocy, doprowadzone przyłącze energetyczne...

 

2018-03-13 14:31:13, ~Cyklotyk

Dlaczego tyle hałasu, gdy powstaje jakaś potrzebna inwestycja? Prędkość internetu z Polkomtela w godzinach popołudniowo - wieczornych woła o pomstę do nieba. Czas najwyższy, że wzięli się za tę inwestycję. Jakoś dziwnie wszyscy tu piszący korzystają z dobra cywilizacji jaką jest internet, autostradą też każdy chce jeździć, tylko byle jej nie było koło mnie... Trochę zastanowienia drodzy pieniacze.

 

2018-03-13 13:49:12, ~Janusz

Burmistrz nie wiele ma do powiedzenia? To po co jest burmistrzem jak nie chce walczyć o dobro mieszkańców? Ale marketów nastawiać to potrafią.

 

2018-03-13 13:01:06, ~mieszkaniec

Nie przeszkadza wam sygnał nadajnika DVB-T z anten zainstalowanych na zamku ? Wszędzie każdy widzi problem tyle, że problem wynika z niewiedzy ludzi. Żyjemy dziś w smogu elektromagnetycznym co jest cena za postęp którego tak wszyscy pragną.

 

2018-03-13 12:40:03, ~chojniczanin

Zaproście sobie UKE przyjadą zrobią pomiary zapłacicie i będziecie widzieć na czym spicie. Okaże się że pod nadajnikiem mniejsze promieniowanie jak w większej odległości od niego. tu się kłania brak wiedzy w temacie. Trzeba było poczytać dokumentację od pozwolenia na budowę zobaczyć jak skierowane są wiązki promieniowania z poszczególnych anten i jaka gęstość pola elektromagnetycznego jest w miejscach dostępnych dla ludzi. Pozdrawiam i powodzenia w walce z wiatrakami życzę.

 

2018-03-13 12:31:33, ~chojniczanin

Wdychacie smog a nadajnik wam przeszkadza.

 

2018-03-13 12:24:01, ~GCZ

Co wam ten maszt przeszkadza, przecież i tak nikt nie będzie w wiązce promieniowania. Tak na marginesie lasujecie swoje ciała promieniowaniem 2,4 GHz z routerów Wi-fi 24h / dobę i to wam nie przeszkadza.

 

2018-03-13 12:23:16, ~chojniczanin

Najgorzej jest wtedy gdy decydent mieszka w bezpiecznym sąsiedztwie i ma w d. zdrowie i dobro innych mieszkańców. To są naprawdę chore sytuacje.

 

2018-03-13 11:52:50, ~oby tym razem było inaczej

Moja ciocia Fela tam mieszka, znając życie. Nie odpuści. Zawezwie interwencję :)

 

2018-03-13 11:17:44, ~bibi

Kto by się tam ludzkim zdrowiem przejmował. Kasa misiu, kas...

 

2018-03-13 11:14:54, ~melon

Pytanie. Co z wszędobylskimi antenami telefonii na wieżach kościołów? Popatrzcie na wieże. W Chojnicach można to zobaczyć, ale nie wiem jak w Człuchówku.

 

2018-03-13 11:04:57, ~czarny kaszub

Też mam maszt około kilometra od mojego okna. Zawsze zanim zadzwoni komórka (5 sekund przed) słyszę dźwięk w uszach i styki gdzieś pomiędzy uszami mi się grzeją. Autentyk. Dobrze, że głosów jeszcze z innych rozmów nie słyszę, ale może to kwestia czasu. Temat wart dyskutowania.

 

2018-03-13 10:55:41, ~oshi2

A jak mieszkańcy popadają jak pszczoły, to wszystkie zagraniczne markety się wyniosą i będzie wielkie nic. Nie dajcie się "znienormalnić" walczcie o swoje prawa do zdrowego i normalnego życia. Jesteście u siebie. Wieże i i inne badziewia odchodzą wy i wasze dzieci pozostaną.

 

2018-03-13 10:47:38, ~zijja

Dwa kilometry od zabudowań, to nie powinna być wygórowana cena za zdrowie. Miejsca w Człuchowie mamy w pip. Tylko do tego trzeba trochę wyobraźni, a nie patrzenia przez kapuchę.

 

2018-03-13 10:16:04, ~emy

Miliardy wyrzucone w światłowód. I co? I nic. Gnije pod ziemią czekając na kosmitów :) A tu ludzi chcą naświetlać, jakby miejsca na onkologii było w nadmiarze. Burmistrz niech sobie w ogródku postawi to może zrozumie, że życie ma się jedno, a komórki można mieć dwie. Po co stawiać nowe maszty, jak firma może korzystać z już istniejących?

 

2018-03-13 10:13:39, ~stop wolnym rodnikom

Wszystko wiecznie przeszkadza mieszkańcom czluchowa. Najlepiej postawić 10 domów starości żeby każdy miał dla siebie miejsce zaklepane bo niedługo nie będzie tu w ogóle młodych ludzi. Rozumiem ze obawiają się o zdrowie, ale bez przesady...

 

2018-03-13 10:13:08, ~XXX

Masztu nie chcą, a narzekają że internet wolno chodzi!

 

2018-03-13 09:03:16, ~Edgar

W wierzchowie taka stawiaja inikt nikogo sie nie pyta o pozwolenie o zgode.robia co chca

 

2018-03-13 09:01:15, ~Esperanza

Treść Twojego komentarza

Twój podpis

Przepisz kod z obrazka

Wysłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu korzystania z forum weekendfm.pl i jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez `Petrus Polska` Sp. z o.o. danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem opinii na stronie weekendfm.pl

Dodaj komentarz

Sport:

Reklama

Polska i Świat:

Reklama

Najnowsze komentarze:

Strażacy ochotnicy z Sępólna Krajeńskiego chcą dodatkowych pieniędzy

No tak burmistrz więcej nie da bo dla swoich "pupilków" zabraknie (CAS, CSiR itp.)

 

2018-03-21 08:53:45, ~ZZ

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Rytla (FOTO)

Złośliwości wam nie brakuje, wstydzcie się. Gdyby w ogóle Prezydent nie przyjechał tez byłoby zle, prawda? To wasz...

 

2018-03-21 08:22:52, ~

Pozimowe łatanie chojnickich ulic wykonają... Miejskie Wodociągi

prawdziwych drogowców już nie ma - wyginęli. Lepsze Miejskie wodociągi niż jakaś firma krzak ubijająca masę łopatami.

 

2018-03-21 07:14:17, ~mw

Strażacy ochotnicy z Sępólna Krajeńskiego chcą dodatkowych pieniędzy

Tak jest na straż muszą znalezć się większe pieniądze. Proponuję ukrócić dawanie kasy na KGW i Bractwo Kurk...

 

2018-03-21 07:13:00, ~xxx

Płoszenie gawronów z Debrzna rozpoczęte. Sokolnicy pracują w dwóch miejscach w mieście (FOTO)

A co z centrum miasta? Przy kościele masakra

 

2018-03-21 02:17:48, ~Kawa

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Rytla (FOTO)

Kominiarz też czasami zajeżdża do Rytla :)

 

2018-03-20 23:46:24, ~Xxx

Copyright © 2001-2018 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij