W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno
Zamknij okno  X

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

  • poniedziałek, 13 maja 2024 9:57

Artykuł sponsorowany

Czy przy pożyczce potrzebna jest zgoda małżonka?

Chęć pożyczenia pieniędzy bez wiedzy małżonka wcale nie należy do rzadkości. Choć pary decydują się na wspólne życie i wspólne gospodarowanie zasobami finansowymi, to każdy lubi mieć pewną dozę niezależności. Pieniądze pożyczamy na zaspokojenie bardzo różnych potrzeb. Przeważnie skorzystanie z pożyczki lub kredytu bez wiedzy żony, lub męża kojarzy nam się dość negatywnie. Na ogół pierwsze na myśl przychodzą nam kłopoty finansowe np. związane z ukrywaniem utraty pracy, hazardem lub nałogiem. Jednak nie zawsze brak wiedzy współmałżonka świadczy o tarapatach. Czasami potajemna pożyczka przeznaczona jest na prezent, wyjazd na weekend lub przyjęcie niespodziankę. Czy przy pożyczce potrzebna jest zgoda małżonka? Kiedy wsparcie finansowe bez wiedzy żony lub męża jest nieosiągalne? Ile można pożyczyć? Odpowiadamy w artykule.

Czy przy pożyczce potrzebna jest zgoda małżonka?

Czy przy pożyczce potrzebna jest zgoda małżonka?

Aby skorzystać z kredytu lub pożyczki należy spełnić szereg wymogów. Wymagania te różnią się od siebie, w zależności od tego, o jaki rodzaj zobowiązania się staramy. Ponadto wpływ na wytyczne banków i pozabankowych firm pożyczkowych ma kwota, którą chcemy pożyczyć, a także indywidualne postanowienia każdej instytucji finansowej. Niemniej jednak każdy, kto ubiega się o dodatkową gotówkę, musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i dobrą historią spłat innych zobowiązań finansowych. Oprócz tego konieczna jest weryfikacja tożsamości, która może przebiegać na różne sposoby w zależności od tego, w jaki sposób składamy wniosek o przyznanie środków. O tym, jakie wymagania należy spełnić, korzystając z różnego rodzaju kredytów i pożyczek znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl

Jeśli spełniamy wyżej wymienione wymagania, to czy możemy otrzymać kredyt lub pożyczkę bez zgody małżonka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Możliwość skorzystania z kredytu lub pożyczki bez zgody męża, lub żony zależy w głównej mierze od kwoty, jaką chcemy pożyczyć, a także rodzaju zobowiązania. 

 

Jakich zobowiązań nie można wziąć bez zgody małżonka?

Jeśli ustrojem małżeństwa jest ustawowa wspólność majątkowa, jedna osoba z pary nie otrzyma kredytu z zabezpieczeniem na nieruchomości, czyli kredytu hipotecznego. Wynika to bowiem z faktu wysokich kwot, na które zaciąga się tego typu kredyty. Spłata kredytu hipotecznego trwa wiele lat, a rata tego zobowiązania jest przeważnie dość wysoka, ma więc realny wpływ na sytuację materialną całej rodziny. Ponadto kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem z zabezpieczeniem na nieruchomości. Jeśli kredytobiorca nie spłaci zobowiązania o czasie, cała rodzina może stracić mieszkanie lub dom. W umowie kredytowej musi zatem widnieć zgoda męża lub żony na podpisanie umowy z bankiem. W dużym stopniu wynika to również z faktu dziedziczenia długów. Jeśli mąż weźmie kredyt na siebie, w razie jego śmierci, to żona będzie spłacała zobowiązanie. 

Kolejnym przykładem zobowiązania, z którego nie można skorzystać bez zgody małżonka, jest np. kredyt gotówkowy na wysoką kwotę. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, tak i w przypadku kredytu gotówkowego na dużą sumę brak jego spłaty może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową całej rodziny. Przykładowo, jeśli żona skorzysta z kredytu gotówkowego na 80 000 złotych bez zgody męża, gdy żona straci pracę, to mąż będzie obciążony spłatą. W przeciwnym razie bank skieruje sprawę na drogę sądową. 

Możemy zatem podsumować, że zgody wymagają zobowiązania na duże kwoty, a także te, które wymagają ustanowienia zabezpieczenia. Jedna osoba z gospodarstwa domowego nie może decydować o tym, na co przeznaczone są wspólne środki. 

 

Jakie zobowiązania można wziąć bez zgody małżonka? 

Wyrażenia zgody męża lub żony wymagają zobowiązania na wysokie kwoty, a także te z zabezpieczeniem na wspólnym majątku. Dlatego wiemy już mniej więcej, w jakim przypadku możemy skorzystać z pomocy banku lub firmy pożyczkowej, gdy potrzeba nam dodatkowa gotówka. 

Każdy, kto ma wystarczającą zdolność kredytową i dobrą historię kredytową, może skorzystać z kredytu lub pożyczki, jeśli ich kwota nie przekracza pewnego limitu. W związku z tym, że limity nie są ustanowione przez przepisy prawa, każda instytucja zajmująca się kredytami i pożyczkami ustala pułap we własnym zakresie. Bardzo często możemy spotkać się z koniecznością podpisania zgody przez męża lub żonę, jeśli kredyt lub pożyczka przekracza 30 000 złotych. Niekiedy limity te są wyższe lub niższe. W związku z tym przeważnie zakupy na raty, chwilówki online, płatności odroczone, pożyczki ratalne i mniejsze kredyty gotówkowe można zaciągnąć bez informowania o nich współmałżonka. 

 

Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę lub kredyt?

Zobowiązania na niższe kwoty na ogół możemy pozyskać dość szybko. Obecnie bardzo popularne są kredyty i pożyczki zaciągane przez Internet. W ich przypadku nie musimy udać się do placówki banku lub siedziby firmy pożyczkowej. Często wystarczy jedynie smartfon z dostępem do Internetu. Co należy zrobić, żeby wziąć pożyczkę lub kredyt? W pierwszej kolejności warto poszukać najdogodniejszej firmy, która przedstawia najkorzystniejszą ofertę. Warto wziąć pod uwagę kilka różnych firm i porównać ich ofertę ze sobą. 

Następnie warto sprawdzić, jakich dana firma wymaga dokumentów, aby otrzymać wsparcie finansowe. Należy wspomnieć, że część wymagań jest wspólna niezależnie od rodzaju zobowiązania i wysokości pożyczki. 

Wymagania instytucji finansowych przy staraniach o kredyt lub pożyczkę bez zgody współmałżonka: 

Pełnoletność – aby skorzystać ze wsparcia, należy mieć pełną zdolność do czynności prawnych, którą osiąga się wraz z ukończeniem 18. roku życia. Bywa, że kredyt lub pożyczkę można otrzymać, dopiero gdy skończy się 21 lub nawet 23 lata. 

Dowód osobisty – do zawarcia umowy niezbędny jest również dowód osobisty. Może to być dowód w postaci fizycznej lub aplikacja mObywatel. 

Zdolność kredytowa – każda firma pożyczkowa i każdy bank sprawdzi, czy wnioskodawca jest w stanie spłacić zobowiązanie w wyznaczonym czasie. Przy braku zdolności podmiot finansowy może odrzucić wniosek, zaproponować niższą niż wnioskowana kwotę lub wydłużyć okres spłaty.

Dobra historia kredytowa – jedną z podstawowych wytycznych przy udzielaniu kredytów i pożyczek, jest sprawdzanie, jak konsument spłacał swoje wcześniejsze zobowiązania. W przypadku, gdy poprzednie kredyty lub pożyczki były spłacane nieregularnie bądź z opóźnieniem istnieje spora szansa, że wniosek zostanie odrzucony. Jest to bowiem sygnał, że dana osoba ma trudności z zarządzaniem swoimi zasobami finansowymi. 

 

Podsumowanie 

Niezależnie od tego, z jakiego powodu chcemy skorzystać z kredytu lub pożyczki, warto obliczyć swoje finansowe możliwości. To szczególnie istotne, jeśli korzysta się z zobowiązania, o którym nie chce się wspominać bliskiej osobie. Pamiętajmy bowiem o tym, że przez nasze nieodpowiedzialne decyzje może cierpieć nasza rodzina i najbliżsi. Nawet jeśli pożyczka nie wymaga zgody małżonka, warto przeliczyć, czy jesteśmy w stanie ją spłacić. 

 

 

 

Właścicielem marki LendUp.pl jest: PROFI CREDIT Polska S.A., KRS: 0000518190, REGON: 243624011, NIP: 547-215-10-80, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Kapitał akcyjny: 794.751.000 PLN, wpłacony w całości.

 

Przykład reprezentatywny pożyczki udzielanej w kanale tradycyjnym: Całkowita kwota pożyczki – 5 000 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) pożyczki – 53,98%. Oprocentowanie stałe w skali roku – 18,29%. Na całkowity koszt pożyczki, który wynosi 4 870 zł składają się: opłata przygotowawcza – 340 zł, prowizja pośrednika finansowego – 0 zł, prowizja pożyczkodawcy – 1 910 zł, odsetki – 2 620 zł. Pożyczka jest rozłożona na 42 miesięczne raty po 235 zł każda. Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta – 9 870 zł. Stan na dzień 29.12.2023.

 

Przykład reprezentatywny pożyczki udzielanej w kanale zdalnym: Całkowita kwota pożyczki – 5 000 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) pożyczki – 53,98%. Oprocentowanie stałe w skali roku – 18,29%. Na całkowity koszt pożyczki, który wynosi 4 870 zł składają się: opłata przygotowawcza – 150 zł, prowizja pożyczkodawcy – 2 100 zł, odsetki – 2 620 zł. Pożyczka jest rozłożona na 42 miesięczne raty po 235 zł każda. Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta – 9 870 zł. Stan na dzień 29.12.2023.

 

Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej klienta.

 

Informacja publikowana w związku z zasadami etyki reklamowej Google: Okres trwania umowy (okres spłaty) pożyczki wynosi 42 miesiące. Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 54,38%.

Maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie. Od dnia 05.10.2023r. wysokość odsetek maksymalnych jest równa 22,5% (składa się na nią dwukrotność Stopy Referencyjnej Narodowego Banku Polskiego tj. 5,75% oraz stałego oprocentowania wynikającego z Kodeksu Cywilnego 5,5%). Pod tym linkiem znajdziesz aktualną stopę referencyjną NBP: www.nbp.pl/dzienne/stopy.htm

Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Podcasty Weekend FM

Kafelek audycji: Opowiem Ci historię
Kafelek audycji: Twoje zdrowie
Kafelek audycji: Weekend w lesie
Kafelek audycji: Sportowy Weekend w Weekend FM
Kafelek audycji: Weekend w ogrodzie

Sport:

Ostatnio dodane artykuły:

Copyright © 2001-2024 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij