
- środa, 8 listopada 2023 10:07
Bytów
Nie dla wycinki kaszubskich alei. Petycja w obronie blisko 800 drzew przy drodze Kołczygłowy-Trzebielino
"Te drzewa mają ogromną wartość przyrodniczą".
Jest petycja w obronie prawie 800 drzew, które na potrzeby modernizacji drogi Kołczygłowy - Trzebielino w powiecie bytowskim mają pójść pod topór. Władze powiatu planują rozbudowę i poszerzenie tego odcinka, a to ma wiązać się z wycinką rosnących przy drodze 780 drzew. Stanowczo sprzeciwiają się temu przedstawiciele Stowarzyszenia Nenufar, którzy wspólnie z "Pracownią na rzecz Wszystkich Istot" przygotowali internetową petycję w obronie kaszubskich alei. Te drzewa mają ogromną wartość przyrodniczą - mówi Weekend FM Marcin Jaworski, przedstawiciel Stowarzyszenia Nenufar:
- Nie zgadzamy się z tym, aby taka ilość drzew przy tej inwestycji została usunięta. Uważamy, że jest to dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze tego regionu, a jako stowarzyszenie mamy zapis w statucie, że będziemy tego dziedzictwa chronić. To jest 800 sędziwych drzew, które naprawdę mają olbrzymią wartość przyrodniczą i też usługi ekosystemowe, które te drzewa świadczą ludziom, są nie do przecenienia.
Marcin Jaworski
Pod petycją w obronie kaszubskich alei podpisało się już kilka tysięcy osób z całej Polski. Przedstawiciele Stowarzyszenia Nenufar podkreślają, że wielu mieszkańców, mimo konsultacji społecznych, nie miało świadomości, że chodzi o wycinkę na taką skalę. Petycja w obronie drzew została dołączona do wniosku, który trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Stowarzyszenie Nenufar wnioskuje o uznanie alei drzew za pomnik przyrody. Z kolei władze powiatu bytowskiego zapewniają, że w miejsce usuniętych drzew zostaną posadzone nowe.
Treść petycji:
"W miejsce usuniętych zasadzimy nowe". Władze powiatu bytowskiego o planowanej wycince blisko 800 drzew a drodze Kołczygłowy - Trzebielino
Inwestycja, jeżeli dojdzie do skutku, będzie realizowana etapami. A w miejsce usuniętych drzew, zostaną zasadzone nowe - twierdzą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Bytowie. Samorząd przymierza się do rozbudowy i poszerzenia drogi Kołczygłowy - Trzebielino, co może skutkować wycinką blisko 800 drzew rosnących przy jezdni. Tym planom sprzeciwia się Stowarzyszenie Nenufar, które wspólnie z "Pracownią na rzecz Wszystkich Istot" przygotowały internetową petycję w obronie kaszubskich alei.
Władze powiatu bytowskiego podkreślają jednak, że ta droga jest bardzo wąska i niebezpieczna. Wymaga modernizacji i poszerzenia:
- Planowany jest nie remont, a rozbudowa drogi, jej modernizacja. Musimy się trzymać przepisów, które obowiązują i należy drogę poszerzyć. Jest ona tam bardzo wąska i poszerzając jezdnię niestety zbliżamy się do drzew, które z obu stron obrastają tę drogę i projektant przewidział jednostronne wycięcie drzew. Jest tam przewidzianych do wycięcia około 780 drzew.
Leszek Waszkiewicz
Mówi Weekend FM starosta bytowski Leszek Waszkiewicz.
Jak dodaje, w tej sprawie odbyły się już konsultacje społeczne z mieszkańcami wówczas nie odnotowano głosów sprzeciwu. - Dla nas to też jest trudna sytuacja. Będziemy się jeszcze tej kwestii przyglądać. Tam, gdzie będą możliwe poprawki do projektu, być może zostaną jeszcze uwzględnione przez projektanta - dodaje starosta Leszek Waszkiewicz.

O tej sprawie usłyszysz też w radiu Weekend FM.
Słuchaj w:
- poniedziałek, 15 września 2025 12:41
Powiat bytowski
Miał pięć zakazów prowadzenia pojazdów. Wpadł kolejny raz prowadząc pod wpływem alkoholu
- 90
- sobota, 13 września 2025 20:12
Sport ◆ Bytów
Kolarze opanowali Bytów i okolice. Odbył się tu finał Orlen Lang Team Race. "Tę energię chcę przekazywać dalej" (FOTO, WYNIKI)
- czwartek, 11 września 2025 12:42
Gmina Miastko
Dwa zdarzenia drogowe na krajowej dwudziestce w gminie Miastko. Wstępną przyczyną zbyt szybka jazda
- wtorek, 9 września 2025 11:08
Bytów
O prawie 1,5 mln zł wrośnie koszt budowy nowej siedziby Bytowskiego Centrum Kultury
- sobota, 6 września 2025 9:48
Gmina Miastko
Dziś (6.09) odbędą się dożynki gminy Miastko. Święto plonów odbędzie się nad jeziorem w Wołczy Małej
- sobota, 6 września 2025 8:26
Bytów
Z początkiem października w Szpitalu Powiatu Bytowskiego ruszy poradnia urologiczna
- 10
- piątek, 5 września 2025 18:56
Bytów
Strażacy ochotnicy z powiatu bytowskiego mają nowy sztandar. "Niech dumnie powiewa nad naszymi głowami" (FOTO)
- środa, 3 września 2025 11:57
Bytów
Odwiozła dziecko do szkoły będąc pod wpływem narkotyków. Mieszkanka Bytowa wpadła podczas policyjnej kontroli
- 2
- środa, 3 września 2025 10:10
Powiat bytowski
Powiat bytowski otrzymał dofinansowanie na program wsparcia dzieci, młodzieży i rodziców sprawujących pieczę zastępczą
- 30
- niedziela, 31 sierpnia 2025 12:05
Gmina Miastko
Weekend w Miastku. Dzisiaj (31.08) Pomorski Festiwal Łap Kulturę w ramach tegorocznych Dni Miastka (FOTO, ROZMOWA)
- 32
- sobota, 30 sierpnia 2025 22:57
Gmina Studzienice
W Ugoszczy mieszkańcy zaprezentowali najdłuższą flagę kaszubską. Rekord Polski na razie jest nieoficjalny (FOTO, WIDEO, RELACJA)
- 29
- sobota, 30 sierpnia 2025 10:22
Gmina Miastko
W Miastku trwa Puchar Polski Nordic Walking. Na trasie pojawiło się ponad 300 zawodników (FOTO, ROZMOWA)
- sobota, 30 sierpnia 2025 8:48
Gmina Miastko
W niedzielę (31.08) Festiwal Łap Kulturę w ramach tegorocznych Dni Miastka. Będzie kulturalnie i kulinarnie
- piątek, 29 sierpnia 2025 13:49
Gmina Miastko
Profesor Cezary Obracht-Prondzyński będzie prowadził wykłady w strefie słowa podczas Dni Miastka (ROZMOWA)
- piątek, 29 sierpnia 2025 10:07
Gmina Miastko
W ten weekend (30-31.08) Dni Miastka. Święto gminy jest połączone z rajdem nordic walking oraz festiwalem Łap Kulturę (ROZMOWA)
- 2
- czwartek, 28 sierpnia 2025 9:33
Gmina Studzienice
Sołectwo Ugoszcz będzie w sobotę (30.08) biło rekord Polski na największą flagę kaszubską (FOTO)
- 40
- czwartek, 28 sierpnia 2025 8:43
Sport ◆ Człuchów ◆ Bytów
Bytovia Bytów pokonała Piasta Człuchów 2:1 w czwartoligowych derbach regionu. "Zwycięzców się nie sądzi" (FOTO)
- czwartek, 28 sierpnia 2025 7:36
Gmina Miastko
W sobotę (30.08) Miastko po raz pierwszy będzie gospodarzem Pucharu Polski Nordic Walking
- czwartek, 28 sierpnia 2025 7:15
Bytów
W Bytowie powstanie nowa stacja uzdatniania wody. Spółka wodociągowa pozyskała dofinansowanie
- 3
- środa, 27 sierpnia 2025 7:24
Gmina Lipnica
W Brzeźnie Szlacheckim w gminie Lipnica otwarto odnowioną bibliotekę oraz salę spotkań wiejskich (FOTO)
- wtorek, 26 sierpnia 2025 7:09
Gmina Miastko
Zakończyła się przebudowa ulicy Królowej Jadwigi w Miastku. Jest nowy most nad Studnicą
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
9:48Słaby weekend w wykonaniu naszych czwartoligowców. Nie przegrały tylko rezerwy Chojniczanki
11:22Handball Czersk był o krok od pierwszego zwycięstwa w I lidze. Przegrał w Kwidzynie jedną bramką
20:12Kolarze opanowali Bytów i okolice. Odbył się tu finał Orlen Lang Team Race. "Tę energię chcę przekazywać dalej" (FOTO, WYNIKI)
19:45Chojniczanka bez przełamania. Zremisowała z GKS-em Jastrzębie 1:1 i przedłużyła do pięciu serię meczów bez zwycięstwa
10:50Drugie sparingowe zwycięstwo Red Devils Chojnice. "Czerwone Diabły" pokonały AZS Uniwersytet Gdański 5:3
Ostatnio dodane artykuły:
9:12Miasto Chojnice zdobyło 14 mln zł unijnego dofinansowania. Będą nowe zbiorniki retencyjne
9:10Zamieszanie wokół bajpasu kolejowego z Człuchowa do Wierzchowa (REPORTAŻ)
8:05Czy w przyszłym roku w gminie Sępólno Krajeńskie zniknie opłata za psa? Jest interpelacja w tej sprawie
6:46Miasto Człuchów zaprojektuje budynek magazynowy z funkcją tymczasowego ukrycia mieszkańców
23:06"Musimy mieć odwagę mówić, co się stało". Współtwórca wystawy "Nasi chłopcy" odwiedził Chojnice
15:05Policyjny dozór dla 27-latka z gminy Tuchola. Miał w domu 2 kg roślin
14:21Dzisiaj (15.09) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach spotkanie z profesorem Cezarym Obracht-Prondzyńskim
12:56Ponad 5 tys. porcji narkotyków i krzak konopi indyjskich w salonie w mieszkaniu 38-latka z powiatu kościerskiego
12:53Ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami dla czterech powiatów w naszym regionie. Możliwe są silne opady deszczu
12:53Ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami dla czterech powiatów w naszym regionie. Możliwe są silne opady deszczu