
- środa, 23 listopada 2022 7:58
Madagaskar – idealne miejsce na urlop. Poznaj 5 ciekawych faktów o tym kraju
Kraina lemurów, pięknych plaż i doskonałe miejsce na wakacje – mowa o Madagaskarze. Ta, czwarta co do wielkości, wyspa świata zachwyca swoją dzikością i naturalnym pięknem. Skrywa też kilka zaskakujących faktów. Czy wiesz, że jedyny odkryty dotychczas cmentarz piracki znajduje się właśnie tutaj, a kraj – mimo ogromnych rozmiarów – właściwie nie ma kolei? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o Madagaskarze.
Kiedy warto się wybrać na Madagaskar?
Madagaskar to kraj leżący w strefie klimatu równikowego. Występują tu dwie pory roku – zima i lato, które wypadają odwrotnie do tych polskich. Różnią się także panującymi warunkami atmosferycznymi. Na Madagaskarze zarówno latem, jak i zimą jest ciepło, a woda w oceanie jest bardzo przyjemna. Najpopularniejszym turystycznie miejscem kraju jest wyspa Nocy Be. Średnia roczna temperatura powietrza tutaj to 24 st. C. Najcieplejszym miesiącem w roku jest styczeń z temperaturami ok. 30°C. Podobne warunki panują w grudniu i lutym, więc zima jest idealnym czasem, by wybrać się na Madagaskar. Jeśli wolisz niższe temperatury, optymalnym okresem dla Ciebie na wizytę tutaj będzie okres od maja do października, kiedy słupki rtęci wskazują ok. 22-25 st. C.
Madagaskar – z czego słynie?
Położony na Oceanie Indyjskim wyspiarski kraj słynie przede wszystkim ze swojego bajecznie pięknego wybrzeża. Wspaniałe plaże, krystalicznie czysta woda i kołyszące się na wietrze palmy to wizytówki Madagaskaru. Najpopularniejszymi wśród turystów miejscami są Nosy Be, gdzie znajduje się bogata baza hotelowa oraz Nosy Iranja, na którą europejscy przybysze wybierają się, by zrobić zdjęcia bajkowego krajobrazu z długim, jasnym i piaszczystym przesmykiem na tle lazurowego oceanu.
Madagaskar słynie także z dziewiczej natury. Wyspy tego kraju są ostoją dla endemicznych gatunków zwierząt, znajdują się tu także lasy tropikalne. Symbolami Madagaskaru nie bez przyczyny są przedstawiciele fauny i flory – lemury i baobaby. Znany z filmów animowanych król Julian przyciąga tutaj turystów, którzy chcą go karmić i robić sobie z nim zdjęcia. W kraju żyje blisko 3/4 populacji wszystkich lemurów świata, w tym lemury katta – gatunek, którego przedstawicielem jest bajkowy Julian. Jeśli chodzi o baobaby, to aż 6 z 8 gatunków tego drzewa to endemiczne gatunki występujące tylko na Madagaskarze. Krajobrazem, który nieodłącznie kojarzy się z tym krajem, jest Aleja Baobabów – jedno z najbardziej znanych madagaskarskich miejsc.
Chcesz na własną rękę odkrywać piękno tego kraju? Najlepszą na to receptą jest wybranie się na urlop na Madagaskar – oferty znajdziesz w ITACE.
5 ciekawostek o Madagaskarze
Czwarta co do wielkości wyspa świata skrywa w sobie wiele ciekawostek. Poniżej znajdziesz pięć zaskakujących faktów o Madagaskarze.
Najmniejsza jaszczurka świata
Nie jest tajemnicą, że wyspy Madagaskaru to ostoja dziewiczej natury. W ciągu ostatnich lat naukowcy odkryli tu prawie 700 nowych gatunków fauny i flory. Wiele z nich to gatunki endemiczne. Jednym z najciekawszych jest Brookesia Minima, czyli najmniejsza jaszczurka świata. Jej dorosły osobnik mierzy zaledwie 1,2 cm.
Światowa stolica wanilii
Madagaskar to największy producent wanilii na świecie. To stąd pochodzi prawie 80% tej przyprawy dostępnej na całym świecie. Na tutejszych plantacjach rośnie popularna również w Polsce wanilia burbońska (wanilia bourbon) i jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie.
Piracki „stały ląd”
Wyspy Madagaskaru były popularnym miejscem wśród piratów. Według legendy założyli oni tutaj swoje nieformalne państwo i mieli główny piracki portem dla kilkunastu statków. Piraci kojarzą się ze skarbami, dlatego wyspa Nosy Boraha, gdzie zamieszkiwali, przyciąga odkrywców. U jej wybrzeży w 2015 r. znaleziono kilkadziesiąt kilogramów srebra. Jak się jednak ostatecznie okazało, nie były skarbem, a fragmentem portowej konstrukcji. Na Madagaskarze znajduje się też jedyny odkryty na świecie piracki cmentarz.
Moraingy – narodowy sport Madagaskaru
Częścią lokalnej kultury tego kraju jest Moraingy. Ten sport to nic innego, jak walka na gołe pięści, co nieco przeczy spokojnej i harmonijnej naturze Malgaszów. Na Madagaskarze organizowane są odkryte ringi, wokół których gromadzą się rozemocjonowani kibice, by dopingować zawodników – mężczyzn lub kobiety, którzy w walce biorą udział dobrowolnie.
W trasę koleją
Choć Madagaskar jest ogromną wyspą, właściwie nie ma tu linii kolejowych. Na terenie całego kraju są zaledwie 854 km torów kolejowych, a kursujące po nich pociągi poruszają się dość wolno. Kursuje też kilka pociągów turystycznych, w których można cofnąć się w czasie.
Zaciekawił Cię Madagaskar? Koniecznie odwiedź ten niesamowity kraj i odkryj kolejne ciekawostki na jego temat!
- czwartek, 3 lipca 2025 21:10
Gmina Konarzyny
W Centrum Kukły Polskiej w Dzięglu, w gm. Konarzyny rusza nowy, wakacyjny projekt. Są to warsztaty, teatr lalek i inne formy sztuki (ROZMOWA)
- czwartek, 3 lipca 2025 17:25
Chojnice
W piątek (4.07.) rusza Festiwal Sztuki Ulicznej "Chojnicka Fiesta". To już 31. edycja tego wydarzenia (ROZMOWA)
- czwartek, 3 lipca 2025 12:56
Gmina Brusy
Podejrzanego m.in. o znęcanie się nad żoną zatrzymali policjanci z posterunku w Brusach
- czwartek, 3 lipca 2025 11:39
Powiat kościerski
31-latek z powiatu kościerskiego kierował pod wpływem narkotyków. W jego domu policja znalazła amfetaminę
- czwartek, 3 lipca 2025 11:31
Gmina Tuchola
Włamanie w okolicy Legbąda w gminie Tuchola. Zginęło 200 tys. zł. Policja apeluje
- czwartek, 3 lipca 2025 10:52
Powiat kościerski
Oszuści w regionie znów aktywni. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu kościerskiego
- czwartek, 3 lipca 2025 9:55
Kościerzyna
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych
- czwartek, 3 lipca 2025 9:25
Chojnice
Pierwsze dziecko w chojnickim oknie życia. W nocy siostry Franciszkanki znalazły w nim nowo narodzoną dziewczynkę
- czwartek, 3 lipca 2025 8:45
Chojnice
Nowa wystawa na chojnickim dworcu kolejowym. "Od kolei wschodniej do dzisiaj. Z dziejów kolei pomiędzy Wisłą a Niemnem"
- czwartek, 3 lipca 2025 8:21
Sępólno Krajeńskie
Martyna Stępień z Sępólna Krajeńskiego została uhonorowana medalem za ratowanie życia "Juvenis forti"
- czwartek, 3 lipca 2025 7:14
Kościerzyna
W piątek (4.07.) w Kościerzynie 25. Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina"
- czwartek, 3 lipca 2025 7:14
Gmina Stara Kiszewa
W najbliższą sobotę (5.07.) w Starej Kiszewie jubileuszowa,10. edycja Festiwalu Kiszewskie Samki
- czwartek, 3 lipca 2025 7:13
Gmina Chojnice
Wójt gminy Chojnice zapowiada walkę ze "stalozą". "To jest las reklam, banerów. Totalna szpetota"
- środa, 2 lipca 2025 15:54
Powiat bytowski
Zderzenia dwóch pojazdów w powiecie bytowskim. Do szpitala trafiła jedna osoba
- środa, 2 lipca 2025 15:00
Chojnice
Przerwa w dostawie wody przy ul. Zamieście, ul. Bieszka i ul. Baczyńskiego w Chojnicach
- środa, 2 lipca 2025 13:39
Chojnice Rozmowa w Weekend FM
"To będzie dzień pełen radości, śmiechu i niezapomnianych wrażeń dla całych rodzin!" W sobotę 10-te urodziny chojnickiego Eksperymentarium
- środa, 2 lipca 2025 13:12
Artykuł sponsorowany
Jedwab do stóp vs. tradycyjne kremy – co naprawdę działa lepiej?
- środa, 2 lipca 2025 11:49
Bytów
Mieszkaniec Bytowa pędził hulajnogą niemal 40 km/h. 33-latka ukarali bytowscy policjanci (WIDEO)
- środa, 2 lipca 2025 11:45
Powiat kościerski
Pobił swoją siostrę i groził jej śmiercią. Policja w Kościerzynie zatrzymała agresywnego 57-latka
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
10:32Oleksii Bytkov przychodzi, Jakub Romanik odchodzi z Chojniczanki.
19:26Pięć dekad temu wygrali Puchar "Świata Młodych". Piłkarze Tęczy Rytel spotkali się po 50 latach. Było też o lidze koszykówki w Człuchowie (FOTO)
9:24Cztery medale Boxing Team Chojnice na Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Boksie
9:15Siedmiu piłkarzy żegna się z Chojniczanką. Czterech nie dostało nowych kontraktów
18:22Chojniczanka rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. W sparingach jej rywalami będą trzy zespoły z Ekstraklasy (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
21:10W Centrum Kukły Polskiej w Dzięglu, w gm. Konarzyny rusza nowy, wakacyjny projekt. Są to warsztaty, teatr lalek i inne formy sztuki (ROZMOWA)
17:25W piątek (4.07.) rusza Festiwal Sztuki Ulicznej "Chojnicka Fiesta". To już 31. edycja tego wydarzenia (ROZMOWA)
12:56Podejrzanego m.in. o znęcanie się nad żoną zatrzymali policjanci z posterunku w Brusach
11:3931-latek z powiatu kościerskiego kierował pod wpływem narkotyków. W jego domu policja znalazła amfetaminę
11:31Włamanie w okolicy Legbąda w gminie Tuchola. Zginęło 200 tys. zł. Policja apeluje
10:52Oszuści w regionie znów aktywni. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu kościerskiego
9:55Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych
9:25Pierwsze dziecko w chojnickim oknie życia. W nocy siostry Franciszkanki znalazły w nim nowo narodzoną dziewczynkę
8:45Nowa wystawa na chojnickim dworcu kolejowym. "Od kolei wschodniej do dzisiaj. Z dziejów kolei pomiędzy Wisłą a Niemnem"
8:21Martyna Stępień z Sępólna Krajeńskiego została uhonorowana medalem za ratowanie życia "Juvenis forti"