
- niedziela, 14 listopada 2021 11:24
Odcinek 21. Wojna palikowa, czyli jak Kaszubi walczyli, aby ich region pozostał po polskiej stronie granicy
Kilka dni temu obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Trzeba jednak pamiętać, że Pomorze Gdańskie znalazło się w granicach odrodzonej Polski nieco później, dopiero w 1920 r.

Przejście graniczne między II RP i Niemcami, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, domena publiczna
"Błękitna Armia" (nazwa pochodziła od koloru mundurów) gen. Józefa Hallera wkroczyła na Pomorze w styczniu 1920 r. 31 stycznia polscy żołnierze zostali powitani w Chojnicach. 10 lutego w Pucku nastąpiły "zaślubiny Polski z morzem". Ale nowa granica wyglądała inaczej, niż obecnie. Dość wspomnieć, że Chojnice były miastem przygranicznym, a Człuchów i Bytów zostały po niemieckiej stronie.
Gdy wytyczano granice na Gochach, miejscowi Kaszubi nie chcieli biernie patrzeć, jak przecina się ich region granicą na pół. Skrzyknęli się pod skrzydłami proboszcza z Borowego Młyna, ks. Gańczy i postanowili, że będą walczyć o swoją ziemię. Tak właśnie doszło do "wojny palikowej".
Posłuchajcie:
Odcinek 21. Wojna palikowa, czyli jak Kaszubi walczyli, aby ich region pozostał po polskiej stronie granicy
- poniedziałek, 31 marca 2025 16:19
Chojnice
Pałeczki ropy błękitnej w próbkach wody z chojnickiego basenu. Pływalnia w weekend była zamknięta
- 6
- poniedziałek, 31 marca 2025 14:54
Gmina Tuchola
Wiceminister edukacji narodowej odwiedził zagrożone likwidacją szkoły gminy Tuchola
- poniedziałek, 31 marca 2025 12:15
Człuchów
Nie miasto, a Przedsiębiorstwo Komunalne w Człuchowie będzie budowało kanalizację przy ulicy Traugutta
- poniedziałek, 31 marca 2025 12:12
Powiat chojnicki
Przekroczył dozwoloną prędkość i był pijany. Kierowca renault wpadł na berlince w Rytlu
- poniedziałek, 31 marca 2025 12:08
Powiat sępoleński
Są małe szanse na ponowne uruchomienie oddziału ginekologii i położnictwa w szpitalu powiatowym w Więcborku
- poniedziałek, 31 marca 2025 11:21
Powiat kościerski
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego od kilku dni pojawia się z transparentem przed budynkiem starostwa
- poniedziałek, 31 marca 2025 10:57
Powiat kościerski
Kierowca renault wyprzedzał na podwójnej ciągłej i zderzył się ze skodą. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby
- poniedziałek, 31 marca 2025 10:56
Gmina Czersk
Jest wykonawca przebudowy berlinki z Czerska do Czarnej Wody. Droga będzie gotowa w 2029 roku. "Wkrótce będziemy podpisywać umowę"
- poniedziałek, 31 marca 2025 10:48
Sępólno Krajeńskie
Władze Sępólna Krajeńskiego podpisały umowę na remont ulicy Ogrodowej. "To jest całkowita budowa nawierzchni"
- poniedziałek, 31 marca 2025 10:44
Powiat bytowski
Mieszkaniec gminy Bytów chciał zabić żonę i spalić jej dom. Rodzinnej tragedii zapobiegli policjanci
- poniedziałek, 31 marca 2025 9:22
Powiat człuchowski
Kim jest i jakie ma plany nowy szef człuchowskiej policji? Rozmawiamy z Przemysławem Bujakiem (ROZMOWA)
- 10
- poniedziałek, 31 marca 2025 7:51
Gmina Śliwice
Urząd Gminy w Śliwicach oficjalnie otwarty po rozbudowie. "Jest pełna dostępność" (FOTO)
- 30
- niedziela, 30 marca 2025 22:26
Sport ◆ Człuchów
PTPS Telmax Człuchów wicemistrzem pomorskiej III ligi. Człuchowscy siatkarze zagrają w barażach o awans (FOTO)
- niedziela, 30 marca 2025 20:20
Sport ◆ Chojnice
Futsaliści Red Devils Chojnice zachowują matematyczne szanse na utrzymanie. Przedłużyli je, pokonując 4:3 Red Dragons Pniewy
- niedziela, 30 marca 2025 18:46
Chojnice
Tlenek węgla w mieszkaniu przy Starym Rynku w Chojnicach. Nie żyje 48-letnia kobieta
- 144
- niedziela, 30 marca 2025 11:29
Sport ◆ Chojnice
Centrum Sztuk Walki Chojnice z dwoma zwycięstwami podczas gali Octagon Fight Night II. "Miałem przepracowane to wszystko" (FOTO)
- niedziela, 30 marca 2025 8:56
Sępólno Krajeńskie
Oliwia Solarek z Sępólna Krajeńskiego wygrała ogólnopolski strażacki konkurs plastyczny
- niedziela, 30 marca 2025 8:55
Chojnice
Powiatowa bursa w Chojnicach przeprowadza kolejną akcję zbierania elektro-odpadów
- niedziela, 30 marca 2025 8:55
Gmina Chojnice
500-letni dąb Aleksander z Jarcewa w gminie Chojnice w finale konkursu na polskie Drzewo Roku
- niedziela, 30 marca 2025 8:55
Człuchów
Czy Człuchów będzie miał swoją "aleję gwiazd"? To propozycja mieszkańców
- niedziela, 30 marca 2025 8:54
Powiat tucholski
Powiat tucholski ma umowę na prace restauratorsko-konserwatorskie w Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
22:26PTPS Telmax Człuchów wicemistrzem pomorskiej III ligi. Człuchowscy siatkarze zagrają w barażach o awans (FOTO)
20:20Futsaliści Red Devils Chojnice zachowują matematyczne szanse na utrzymanie. Przedłużyli je, pokonując 4:3 Red Dragons Pniewy
11:29Centrum Sztuk Walki Chojnice z dwoma zwycięstwami podczas gali Octagon Fight Night II. "Miałem przepracowane to wszystko" (FOTO)
8:16Spadek z Futsal Ekstraklasy zostanie przyklepany już dziś? Red Devils Chojnice zagrają na wyjeździe z Red Dragons Pniewy
23:11Chojniczanka potknęła się na ostatniej drużynie w tabeli. Przegrała z Olimpią w Elblągu 0:1
Ostatnio dodane artykuły:
16:19Pałeczki ropy błękitnej w próbkach wody z chojnickiego basenu. Pływalnia w weekend była zamknięta
14:54Wiceminister edukacji narodowej odwiedził zagrożone likwidacją szkoły gminy Tuchola
12:15Nie miasto, a Przedsiębiorstwo Komunalne w Człuchowie będzie budowało kanalizację przy ulicy Traugutta
12:12Przekroczył dozwoloną prędkość i był pijany. Kierowca renault wpadł na berlince w Rytlu
12:08Są małe szanse na ponowne uruchomienie oddziału ginekologii i położnictwa w szpitalu powiatowym w Więcborku
11:21Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego od kilku dni pojawia się z transparentem przed budynkiem starostwa
10:57Kierowca renault wyprzedzał na podwójnej ciągłej i zderzył się ze skodą. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby
10:56Jest wykonawca przebudowy berlinki z Czerska do Czarnej Wody. Droga będzie gotowa w 2029 roku. "Wkrótce będziemy podpisywać umowę"
10:48Władze Sępólna Krajeńskiego podpisały umowę na remont ulicy Ogrodowej. "To jest całkowita budowa nawierzchni"
10:44Mieszkaniec gminy Bytów chciał zabić żonę i spalić jej dom. Rodzinnej tragedii zapobiegli policjanci