
- wtorek, 13 lutego 2024 11:29
Tuchola
Były burmistrz Debrzna Mirosław B. skazany na rok bezwzględnego więzienia za nakłanianie do podpalenia domu
Ogłoszony dziś wyrok jest nieprawomocny.
Były burmistrz Debrzna Mirosław B. skazany na rok bezwzględnego pozbawienia wolności. Taką karę wymierzył dziś (13.02) Sąd Rejonowy w Tucholi. Mirosław B. został uznany winnym nakłaniania do podpalenia domu byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Debrznie Zdzisława Marka.
To zupełnie inny wyrok od tego, jaki zapadł w 2018 roku przed Sądem Rejonowym w Człuchowie. Ten postanowił wówczas uniewinnić Mirosława B. od tego zarzutu. Sprawa wróciła do pierwszej instancji, po tym jak w 2020 roku tę część wyroku uchylił Sąd Okręgowy w Słupsku.
Tucholski sąd uznał, że zeznania świadków są wystarczające do uznania, że to byly burmistrz Debrzna Mirosław B. stał za pomysłem wrzucenia koktajlu Mołotowa do domu Zdzisława Marka. Ten miał zostać w ten sposób przymuszony do załatwienia pracy Mirosławowi B. po przegranych wyborach.
- Dyspozycje dotyczące określonego względem pokrzywdzonego postępowania oskarżony niewątpliwie przekazywał Jarosławowi U., który był łącznikiem pomiędzy oskarżonym w tej sprawie, a wykonawcami. Za wybicie szyby otrzymywali środki finansowe, które faktycznie były wypłacane przez pana Jarosława U., a nieoficjalnie były wypłacane przez oskarżonego.
Magdalena Kunter-Kwiatkowska
Uzasadniała wyrok sędzia Magdalena Kunter-Kwiatkowska.
Sąd zastosował wobec Mirosława B. minimalną karę, jaką Kodeks Karny przewiduje za tego typu czyn. Jej wykonanie nie zostało zawieszone, bo prawo pozwala na to raz, a były burmistrz Debrzna miał już prawomocny wyrok w zawieszeniu za dwa pozostałe czyny w ramach tego procesu. Zresztą nawet, gdyby nie przeszkody proceduralne, sąd i tak nie skorzystałby z zawieszenia. Wynika to ze słów sędzi:
- Zważywszy na rodzaj przestępstwa, okoliczności jego popełnienia, postawę pana oskarżonego, nie może być mowy o ustaleniu, iż wobec pana oskarżonego zachodzi pozytywna prognoza kryminologiczna.
Magdalena Kunter-Kwiatkowska
Ogłoszony dziś wyrok jest nieprawomocny. Proces w Tucholi dotyczył jednego z kilku wątków sprawy. Pozostałe są zamknięte od 2020 roku, gdy wydany został prawomocny wyrok, skazujący Mirosława B. na 20 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10,5 tys. zł grzywny. To kara za nakłanianie do zastraszania Zdzisława Marka oraz nielegalne posiadanie broni i amunicji.

- czwartek, 14 sierpnia 2025 13:34
Muzyka ◆ Tuchola Siła Lokalności. Wspieramy lokalnych artystów
POSTULAT z Tucholi prezentuje TANGO. Premiera płyty w Weekend FM (VIDEO)
- środa, 13 sierpnia 2025 12:34
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
IMGW ostrzega przed upałem. Temperatura w regionie ma w czwartek wynieść od 30 do 32 stopni Celsjusza
- sobota, 9 sierpnia 2025 8:28
Gmina Gostycyn
Astrobaza w Gostycynie zaprasza dziś (9.08) na oglądanie perseidów
- niedziela, 3 sierpnia 2025 8:17
Powiat tucholski
Jest umowa na przebudowę drogi w Klonowie w gminie Lubiewo. Trzeba tu rozebrać wiadukt kolejowy
- niedziela, 3 sierpnia 2025 0:02
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Silny deszcz z burzami. IMGW wydał żółte alerty dla naszego regionu
- piątek, 1 sierpnia 2025 10:52
Powiat tucholski
Akt oskarżenia przeciwko Michałowi S. z gminy Tuchola trafił do sądu. Mężczyzna w grudniu zaatakował nożem sąsiadkę
- czwartek, 31 lipca 2025 14:06
Powiat tucholski
Są pierwsze wyniki z laboratorium: w obozie w Pile, w jednym ze źródeł wody wykryto bakterie z grupy coli
- czwartek, 31 lipca 2025 12:56
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Sober Marsz przez Polskę przechodzi przez nasz region. Uczestnicy promują życie wolne od używek
- czwartek, 31 lipca 2025 7:11
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
Po południu i wieczorem mogą wystąpić burze i silniejsze opady deszczu. "Zagrożenie zalania obszarów zurbanizowanych"
- 20
- środa, 30 lipca 2025 11:31
Tuchola
Projekt obwodnicy Tucholi zaprezentowany. Mieszkańcy pytają, czy nic nie stanie na drodze wyczekiwanej inwestycji
- środa, 30 lipca 2025 7:17
Powiat tucholski
Drogowe inwestycje powiatu tucholskiego. Powstają trzy nowe odcinki ścieżek rowerowych
- wtorek, 29 lipca 2025 12:33
Powiat tucholski
Jest epidemiologiczne dochodzenie po zbiorowym zatruciu pokarmowym młodzieży na obozie w powiecie tucholskim
- wtorek, 29 lipca 2025 10:07
Powiat tucholski
Rażące przekroczenie prędkości w podtucholskim Żalnie. "Kierowca stracił prawo jazdy na 3 miesiące"
- poniedziałek, 28 lipca 2025 12:44
Powiat tucholski
Zbiorowe zatrucie na obozie młodzieżowym w powiecie tucholskim. "Jedenaścioro dzieci trafiło do szpitali"
- poniedziałek, 28 lipca 2025 7:20
Tuchola
We wtorek w Tucholi odbędzie się spotkanie poświęcone projektowi obwodnicy miasta. "Projektant przedstawi szczegółowe rozwiązania"
- niedziela, 27 lipca 2025 17:00
Woj. kujawsko-pomorskie ◆ Woj. pomorskie
IMGW ostrzega przed silnym deszczem z burzami. Dla części naszego regionu obowiązują żółte alerty pogodowe
- sobota, 26 lipca 2025 10:32
Tuchola
IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla powiatu tucholskiego
- sobota, 26 lipca 2025 8:22
Woj. kujawsko-pomorskie Audycja rolnicza w Weekend FM
Weekend na polu, odcinek 7. Swojskie wyroby wprost do konsumenta. O rolniczym handlu detalicznym
- piątek, 25 lipca 2025 12:42
Tuchola
Niebezpieczne zdarzenie w Tucholi. Rowerzysta wjechał w auto ipotrzebował pomocy medycznej
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
12:16Grająca w osłabieniu Chojniczanka walczyła dzielnie, ale nie dała rady Podbeskidziu Bielsko-Biała. Przegrała 0:1 (RELACJA, FOTO)
8:16Ryszard Kałaczyński, rolnik-biegacz z Wituni koło Więcborka przebiegnie dziś (15.08) swój tysięczny maraton
8:14Podbeskidzie Bielsko-Biała Krzysztofa Brede przyjeżdża do Chojnic. Dziś (15.08) domowy mecz Chojniczanki
8:20Jutro (15.08.) i w sobotę (16.08) odbędą się obchody jubileuszu 30-lecia klubu Rawys Raciąż
7:42Kościerzyna przywitała rekordzistę świata The World Games 2025 Szymona Kropidłowskiego (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
13:50Dziś (16.08) w Swornegaciach w gminie Chojnice 7. edycja festiwalu Blues w Sworach
9:19Ryszard Kałaczyński z Wituni koło Więcborka przebiegł swój tysięczny maraton (FOTO, ROZMOWA)
8:56Weekend na polu, odcinek 10. Kapryśna pogoda i rekordowy zbiór pszenicy. Podsumowujemy tegoroczne żniwa
8:51Małpa i inni raperzy na darmowym koncercie w Człuchowie. Dziś (16.08) CZW Street Jam
8:50Trzeci Szczep Więcborskich Drużyn Harcerskich zaprasza dziś (16.08) na koncert harcerskich piosenek
8:49Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu Krajeńskim zaprasza dziś (16.08) na koncert pełen "pozytywnych wibracji"
8:4723-letni Piotr Dyląg z Chojnic zbiera pieniądze na zakup nowego wózka
8:45Niebawem ma się rozpocząć przebudowa ulicy Witosa w Wituni, w gminie Więcbork
8:45Gmina Człuchów rozdziela pieniądze na obronę cywilną. Będą zakupy za ponad 800 tys. zł
8:40W sobotę musical, w niedzielę operetka. Chojnicka fosa zgromadzi miłośników dobrej muzyki (ROZMOWA)