Zamknij okno  X

Reklama

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

Napisz do nas
  • czwartek, 31 sierpnia 2017 9:59

Sępólno Krajeńskie:

Rada Miejska Sępólna Krajeńskiego pozostawia nazwę ulicy 27 stycznia bez zmian

Mimo ustawy dekomunizacyjnej, nie będzie zmiany nazwy ulicy 27 stycznia w Sępólnie Krajeńskim.

fot. Maciej Bór

Choć jednomyślności nie było, Rada Miejska zdecydowała o pozostawieniu nazwy bez żadnych zmian. Zdaniem większości radnych ulica 27 stycznia nadal ma upamiętniać wyzwolenie Sępólna spod okupacji hitlerowskiej. Pojawiła się propozycja, by ulicę przemianować na 24 stycznia 1920 r, co miałoby upamiętniać powrót Sępólna do Polski po ratyfikacji Traktatu Wersalskiego. Komisja Gospodarki Komunalnej zdecydowała jednak, żeby nazwy 27 stycznia nie zmieniać.

"Nie może być tak, że jedna osoba w IPN decyduje o wszystkim" - mówił na sesji przewodniczący komisji Janusz Tomas:

- Wyraźnie w uzasadnieniu jest napisane: spod jarzma hitlerowskiego żeśmy zostali wyzwoleni, nieważne, przez kogo. Po drugie, 24 stycznia. Dobrze, ale mamy już pomnik, to po co ulicę? Po co dublować? A co, to zapomnimy, wyrzucimy tą historię, zapomnimy o Radzimiu? W tym dniu wyzwolony obóz Auschwitz, też 27 stycznia i też przez żołnierzy radzieckich.

Janusz Tomas

10 radnych głosowało "za" pozostawieniem nazwy ulicy 27 stycznia.

Przeciwni byli Antoni Dolny, Grzegorz Dudek, Zdzisław Grzeca i Albert Wagner.


Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Komentarze do artykułu 26

Pytam się p. Tomasa i pozostałych opornych 9 ciu radnych jak teraz wyglądacie wobec postanowienia Wojewody, cyt" Dokonanie zmian nazw ulic i nadawanie nowych nazw przez samorządy po 2 września 2017 spowoduje konieczność ponoszenia przez mieszkańców wszelkich związanych z tym kosztów, w tym kosztów wymiany dokumentów – poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz." .Ja wobec powyższego już nie głosowałabym na takich radnych.Szacunkiem darzę tych radnych, którzy byli za zmianą nazwy ul.27 stycznia , widać ,że posiadają na temat wyzwolenia Sępólna, o tym kim byli wyzwoliciele i co dalej robili przez wiele kat z naszym krajem.

 

2017-09-12 08:42:08, ~

TYGODNIKBYDGOSKI.PL"W czwartek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz skierował pismo do Przewodniczących Rad Miejskich i Gminnych, które – wbrew prawu - nazw ulic i innych miejsce dotąd nie zmieniły. Przypomniał, że ustawowy termin na wprowadzenie zmian minął 2 września 2017 roku. Poinformował, że samorządy wciąż mogą zmienić nazwy ulic. Pojawiło się jedno „ale”. - Dokonanie zmian nazw ulic i nadawanie nowych nazw przez samorządy po 2 września 2017 spowoduje konieczność ponoszenia przez mieszkańców wszelkich związanych z tym kosztów, w tym kosztów wymiany dokumentów – poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Jeśli więc radni Rady Miasta uchwalą nowe nazwy po terminie – a taki mają zamiar – za ich opieszałość zapłacą mieszkańcy. W przypadku kiedy nazwy zmieni wojewoda – a takie prawo w przypadku przekroczenia terminu przez miasto nakłada na niego ustawa dekomunizacyjna – mieszkańcy tych kosztów nie poniosą."

 

2017-09-08 18:31:56, ~

Znaffca, prawda boli wiem i to strasznie was wkurza .Miłego dnia !

 

2017-09-07 12:35:18, ~

Każdy pisze o bogu tak, jak uważa. A ty pan..nin przestań już trolowac ten portal pisząc ciagle o "komuchach", "lewakach", "POpaprancach" i wspaniałej dobrej zmianie. Odwiedź lepiej lekarza od głowy.

 

2017-09-07 12:02:07, ~Znaffca

Wyraz Boga pisze się z dużej litery, prawda "patriot"!

 

2017-09-07 11:22:57, ~

ale mamy odnosić sie do osób, ktore żyły tu przed wojną, czy tych, co teraz tu żyja? na boga, to miasto umiera, przez takie myslenie jak towje. to miasto potrzebuje myslenia o przyszłosci, a nie o przeszłości...zrozum to

 

2017-09-06 23:16:22, ~patriot

Patrioto, gdybyś ty był rzeczywiście patriotą, to takich głupot byś nie pisał.A i tak IPN wam każe to zmienić !Skoro ludzie w Sępólnie jak piszesz nie wiedzą to już ich sprawa.Wielu ludzi tutaj nie mieszkało przed wojną i nie ma pojęcia co tutaj się działo jak wpadli Sowieci,. ale szanowna rada wie i nie chce zmiany tej nazwy, to już jest WSTYD!.

 

2017-09-06 12:33:43, ~

głupia ustawa i temu trzeba się przecistwić - głupocie pisowskiej. Zapyjtajcie ludzi w Sępólnie, czy wiedzą, co ta data oznacza? w 99% nie wiedzą. To tylko chora obsesja pisu zmusza do wydawania kasy na głupoty, zamiast na żłobki, przedszkola, czy na pomoc dla poszkodowanych po nawałnicach. dlatego nie ogłosili klęski żywiołowej?

 

2017-09-05 21:30:20, ~patriota

1956 jeszcze za moment napiszesz ,że okupacja trwa do dzś i żadnego wyzwolenia nie było tak wygląda twoje czytanie ze zrozumieniem .Obudź się człowieku mamy rok 2017 a nie 1938-1945 ...czyli czasy okupacji zafundowanej przez armię niejakiego ,,adolfa ,,

 

2017-09-04 21:33:04, ~

Nie można nic zmieniać, ani odjąć ani dodać. To jest USTAWA i kropka.

 

2017-09-04 13:54:13, ~chojnicki absolwent sępoleńskiego starego ogólniaka

Do komentarza z dn.2017-09-03 14:33:07, ~naucz się czytać ze zrozumieniem tekstu, pisałam,że w szkole nie uczono o Katyniu , że historia była okrojona i załałszowana.Ja wiedziałam o Katyniu i wielu innych sprawach zatajonych od swoich rodziców, wiedziałam co działo się w naszym mieście jak wpadła tu ta czerwona zaraza, o licznych gwałtach, okradaniu miejscowej ludności, o paleniu domów i o wielu innych łajdactwach tzw. wyzwolicieli.Dlatego potępiam nazwę tej ulicy, jestem za jej likwidacją i nigdy tez nie podobało mi się tak hucznie obchodzone to wyzwolenie przez miejscowe władze. Myślę ,ze IPN nie pozwoli na pozostawienie tej nazwy.

 

2017-09-04 12:51:57, ~1952

"Bez-radni" chyba wiedzę z tv-emu czerpią, bo tacy kumaci. Wysłać ich do Szymbarku. Tam niech sobie pooglądają wagony . Za darmo. Wyzwolić te siwe piaskowe głowy od braku wiedzy historycznej.

 

2017-09-04 09:39:38, ~mela

A nie dziwi was fakt ubogaceni niewiedzą historyczną radni, że nawet w PRL-u nie obchodzono daty wyzwolenia Warszawy? Czy przyszło wam do głowy chociaż raz, że cierpienie suwerena zostało zastąpione innym cierpieniem? A może v kolumna jest waszym reprezentantem w terenie?

 

2017-09-03 20:52:17, ~zośka

fantomas chyba jeszcze z armią Budionnego się zagalopował. taki gorliwy.

 

2017-09-03 20:35:45, ~piguła

,,1952,, nie wiedziałeś o Katyniu ? W naszym domu od kołyski mówiono nam co tam się stało .Czyżbyś słuchał jedynie słusznej w owych czasach historii ? Skoro tak to jak obecnie śmiesz mówić o obecnej historii jako tej niezafałszowanej tej prawdziwej ,Jak wiesz zapewne historia to również jej badanie i pomyśleć jeszcze nie tak dawno bolek był Bolkiem wręcz narodowym bohaterem i co ? Co się stało ? nie mów więc o historii obecnej jako nie zafałszowanej .Każda władza ma coś do ukrycia obecna zapewne również ale tego dowiemy się ...również po jakimś czasie z lekcji historii . Władza nie jest dana raz na zawsze ....nawet ,,tysiąc letnia Rzesza ,, zniknęła w przeciągu lat kilkudziesięciu !!!!

 

2017-09-03 14:33:07, ~

"Zorza" aleś się napisał, nie zgadzam się z tym, , zacyt. Twoje słowa:"Przecież tego ,że Rada składa / składała się z 15 radnych to rzecz nie do zmienienia tego zmienić nie można ...niestety" , skąd wiesz ,ze tego w następnych wyborach się nie zmieni, a może akurat niektórych uda się powywalać? Jeżeli chodzi o historię, to dobrze się stało,ze teraz dzieci poznają ją taką jaka była naprawdę, niezafałszowaną, dowiedzą się wiele innych rzeczy, które pomijano. Za moich czasów np. o Katyniu nic nie mówiono.Najgorsze jest jednak to, czy niektórzy nauczyciele będą w stanie dostosować się do nowego programu z historii.Znając niektórych POglądy , to nie wyobrażam sobie jak oni sobie z tym poradzą, najlepiej byłoby , aby tacy mając już wiek emerytalny poszli sobie na tą zasłużoną emeryturkę .

 

2017-09-03 08:54:34, ~1952

No nie ale tutaj się znaleźli historycy a zapewne nie mają zielonego pojęcia cóż to właściwie historia .Przypomnę zatem cóż to takiego historia .Aby nie być ,,uczonym,, zacytuje może termin encyklopedyczny a ten mówi ,,Historia – nauka humanistyczna i społeczna, która zajmuje się badaniem przeszłości, a w znaczeniu ścisłym badaniem działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw.,, Pisze jeden z mądrzejszych ,że to IPN zmieni nazwę oczywiście ,że może zmienić nazwę ale historii nie zmieni .Przyczyna jest jakże prosta historii nie można zmienić .Idąc dalej można stwierdzić iż, tak po chłopsku tego co było zmienić niestety już nie można . Przecież tego ,że Rada składa / składała się z 15 radnych to rzecz nie do zmienienia tego zmienić nie można ...niestety .Również nie można zmienić dat czy zdarzeń historycznych mających miejsce w przeszłości . Nie można zmienić daty mordu w lesie Katyńskim , nie można zmienić daty wybuchu II Wojny Światowej . Nie można ...Nie można .Jeśli ktoś próbuje ukryć bestialstwo armii rosyjskiej tym samym jest jej wielkim wielbicielem .Wielbicielem z prostej przyczyny skąd jak nie z historii mają się młode pokolenia dowiedzieć o jej bestialstwie ? Z tej historii ukrytej czy też z tej na ten czas ,,oficjalnej ,, Jeden z historyków pisze kobiety były .....a któż je do takiego stanu doprowadził ? czyżby również wojska rosyjskie ? Człowieku wojna rządzi się swoimi prawami ...nie tylko spisanymi na piśmie traktatami .Traktatami podobnymi do spisanych przez Anglików i Francuzów w przeddzień 1939 roku .Co z tego wyszło nie muszę pisać zdradzono Nas a nasze wojska postawiono samym sobie .Jakby tego było mało Niemcy z Rosjanami się dogadali i Rosjanie 17 września również uderzyli na Polskę . Co się zatem stało ,że Rosjanie się obudzili w 1941 roku ? Czyżby ponownie wojna tym razem niemiecko -rosyjska .Czy to się komu podoba czy też nie brunatna zaraza zalała Europę i nie kto inny jak zaraza czerwona od tej zarazy znaczną cześć Europy uwolniła ...takie są fakty .Fakty których żaden z tutaj piszących również i mnie to tyczy nie zmieni .Żaden IPN czy też podobna instytucja ...Jeśli ktokolwiek myśli ,że wojna to zabawa grzecznych dzieci to proponuję nie wiedzą z książek a wręcz z życia .Proszę cię człowieku wypowiadający się o Oświęcim pojedź na klika dni do Iraku ,Syrii w miejsca gdzie trwa wojna .Tam się walczy w białych rękawiczkach i być może a właściwie na pewno będziesz się mógł przekonać jakimi prawami rządzi się ,,wojna ,, Piszesz o czerwonej zarazie a cóż powiedzieć o tych którzy obecnie Polskę szkalują w Brukseli i na nią donoszą ? Czyżby to było coś takiego ,,źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz,,...Poza tym spójrz w życiorysy swoich najbliższych tych od czerwonej zarazy również ...a później nie poprawiaj historii bo tej poprawić niestety nie można ...Podpisał krewny zamordowanych w Katyniu jak i wielu obozach niemieckich ze słowami na ustach ,,Nie rzucim ziemi skąd nasz ród.,,

 

2017-09-02 21:32:41, ~zorza

O ile wiem p.Tomas historia w polskich szkołach i tak juz była mocno okrojona i zakłamywana ,szczególnie czasy powojenne, kiedy ta czerwona zaraza wyzwalając nasz kraj osiedliła się w Polsce na wiele długich lat i to ona miała wielki wpływ na to wszystko co działo się do 89r.Tej prawdziwej historii dopiero teraz nasze polskie dzieci będą mogły się uczyć od nowego roku szkolnego.Pewnie reforma oświaty panu i pozostałym radnym tez nie pasuje, na szczęście wy nie mieliście w tym temacie nic do gadania.Pańska wypowiedz na temat ulicy 27 stycznia jest porażająca, to się nie trzyma kupy..

 

2017-09-02 20:56:56, ~

P.Tomas na naukę nigdy nie jest za pózno, poducz się p.historii i pozostali radni równiez,którzy głosowali za pozostawieniem tej nazwy. O ile wiem , to IPN was zmusi do zmiany tej nazwy, bo licho żeście to uzasadnili..Ma być wreszcie koniec z wszelkimi przejawami komunizmu w naszym kraju.Szkoda,że w radzie jeszcze są taaacy ludzie !

 

2017-09-01 10:33:30, ~Nie komunista

BRAWO za rozsądek ! Zdumiał mnie Wagner Dawniej miał inne poglądy.Reszta mnie nie dziwi. Pilnie obserwują kierunek wiatru.

 

2017-09-01 09:04:09, ~sfinks

dudek co na historii nie uwazał?

 

2017-08-31 22:30:59, ~kolezanka

P.radny J.Tomas - brawo za zdrowy rozsądek !!! i merytoryczność!!!

 

2017-08-31 22:01:25, ~a

A dlaczego nie 24 stycznia ? Przecież wtedy wróciliśmy do Macierzy po 125 latach zaborów !

 

2017-08-31 21:46:47, ~Eb

Panie radny Tomas proszę douczyć się historii jak wyglądało to "wyzwolenie" przez czerwonoarmistów.

 

2017-08-31 21:31:52, ~Stanisław Brezdeń

brawo, brawo, brawo!!!!!

 

2017-08-31 20:24:40, ~arko

Jaka rada, taka ulica p.Tomas! Czas co pan wyleci z tej rady razem z 9 cioma pozostałymi radnymi, którzy głosowali tak samo jak pan.W przyszłych wyborach o to się postaramy.Nie ma pan pojęcia o historii. Pana zarozumiałość jest pożałowania godna, chce być pan mądrzejszy od historyków, ludzi wykształconych z IPNu. Jak wyglądało wyzwolenie Oświęcimia, to pewnie tez pan nie wie, tam było podobnie jak z wyzwoleniem Sępólna. Gwałt na gwałcie i to jeszcze gorzej, bo przebywające tam kobiety były wychudzone i schorowane no ale wyzwalali, prawda? Radzę panu sięgnąć do l książek opisujących wyzwalanie ziem polskich przez tą czerwoną zarazę Pana wypowiedz świadczy o kompletnym braku wiedzy historycznej.WSTYD, lepiej niech pan nie zabiera głosu w temacie o którym pan nie ma zielonego pojęcia..Mysle ,że IPN i tak każe nazwę tej ulicy zmienić.

 

2017-08-31 18:28:39, ~

Treść Twojego komentarza

Twój podpis

Przepisz kod z obrazka

Wysłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu korzystania z forum weekendfm.pl i jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez `Petrus Polska` Sp. z o.o. danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem opinii na stronie weekendfm.pl

Dodaj komentarz
  • galeria: 6
  • poniedziałek, 5 lutego 2018 10:54

Więcbork:

Nagrody za zasługi w dziedzinie sportu i kultury rozdane

Sport:

Reklama

Polska i Świat:

Reklama

Najnowsze komentarze:

Senator Bonkowski o swoim zawieszeniu w prawach członka PiS

Poseł jak dyplomata powinien ważyć słowa. Nie ważne czy miał rację, czy nie. Ważne by nie szkodził.

 

2018-02-23 21:07:50, ~racja stanu

Czarne: będzie głosowanie w sprawie pomnika Żołnierzy Niezłomnych

@czarny. Poprawność taka straszna nastąpiła, że nawet szacunek post bolszewikom jestem zmuszona okazywać. Jednak poprawk...

 

2018-02-23 20:55:39, ~lleonia

Senator Bonkowski o swoim zawieszeniu w prawach członka PiS

"UB , sądownictwo są całkowicie w ręku Żydów. Wciągu tych przeszło dwu lat ani jeden Żyd nie miał procesu polity...

 

2018-02-23 20:52:47, ~Patriota

Godzinami wyczekuje zwierzyny. Zobacz niesamowite zdjęcia dzikiej przyrody mieszkańca Płonicy

Coś niebywałego. Piękne. Cudo. Zgadzam się z przedmówcą - wilka brak :)

 

2018-02-23 20:30:18, ~ale cudo

Senator Bonkowski o swoim zawieszeniu w prawach członka PiS

powinien oddać mandat posła

 

2018-02-23 15:38:52, ~gch

Kompostownia w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków? Taki scenariusz jest możliwy w Rzeczenicy

Podobno ta firma w innych gminach też była, ale inni włodarze ich pogonili... ciekawe dlaczego Wójt Rzeczenicy tego nie zro...

 

2018-02-23 13:51:27, ~Monika

Copyright © 2001-2018 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij