
- niedziela, 16 stycznia 2022 9:13
Polska i Świat
Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zniszczenia zabytkowych tablic w Warszawie
Warszawa. Prokuratura Rejonowa na Ochocie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zniszczenia zabytkowych tablic Tchorka - poinformował w mediach społecznościowych Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. Wcześniej policja umorzyła dochodzenie ze względu na "niewykrycie sprawców".
"Najpierw policja na Mokotowie nie mogła znaleźć sprawców, a teraz Prokuratura Rejonowa na Ochocie odmówiła wszczęcia śledztwa w stosunku do kolejnych 7 zniszczonych tablic (odpowiednio Nowogrodzka 78, Tarczyńska 17, Barska 4, Grójecka 47, Grójecka 95, Grójecka 24, Wawelska 19)" - napisał na Facebooku Krasucki. I dodał: "Prokurator co prawda nie podważył wartości zabytkowych tablic, ale uznał, że tak naprawdę to wcale nie zostały zniszczone i wystarczy je... jedynie oczyścić".
Krasucki przypomniał też w swoim wpisie, że na początku października ponad 100 zabytkowych tablic zostało zniszczonych - jak wskazał - przez członków warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" z Adamem Borowskim na czele.
Wcześniej stołeczny konserwator otrzymał pismo od policji. Wynikało z niego, że komenda na Mokotowie w tej samej sprawie umorzyła dochodzenie ze względu na... niewykrycie sprawców.
Przypomnijmy: Napis "Niemcy" zamiast "hitlerowcy" na tablicach pamięci ofiar okupacji pojawiły się na początku października. Wcześniej Krasucki informował, że tablice z piaskowca "zostały oszpecone tandetnymi, przyklejonymi na trwały klej wycinankami z pianki". Konserwator wskazywał wówczas, że sprawa została zgłoszona na policję, ze wskazaniem nie tylko na uszkodzenie mienia, ale też na znieważenie miejsc pamięci. "Kto jest takim wandalem? Pod pretekstem walki z "kłamstwem historycznym" plakietki wieszali członkowie warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej". O czym zresztą sami chętnie mówili" - napisał w październiku mediach społecznościowych.
O tej sprawie usłyszysz też w radiu Weekend FM.
Słuchaj w:
- poniedziałek, 2 czerwca 2025 8:47
Polska i Świat
Poseł PiS Aleksander Mrówczyński i wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Bonna z PO komentują dla Weekend FM wyniki II tury wyborów prezydenckich
- poniedziałek, 2 czerwca 2025 5:52
Polska i Świat
Są wyniki ze wszystkich obwodów głosowania. Karol Nawrocki prezydentem Polski
- niedziela, 1 czerwca 2025 7:00
Chojnice ◆ Polska i Świat
Dzisiaj (1.06) druga tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21.00
- poniedziałek, 1 kwietnia 2024 8:07
Sępólno Krajeńskie ◆ Polska i Świat
"Gdyby te przepisy obowiązywały od początku, nie musielibyśmy zbierać pieniędzy dla Zosi z Wałdowa czy Aleksa z Chojnic". Dziś wchodzą zmiany dotyczące refundacji leczenia SMA
- poniedziałek, 11 marca 2024 6:53
Polska i Świat
W poniedziałek w całym kraju możliwe niewielkie opady deszczu
- czwartek, 7 marca 2024 7:19
Polska i Świat
Jeden żołnierz zginął, drugi jest w ciężkim stanie. Śledztwo po tragedii na poligonie
- czwartek, 7 marca 2024 7:15
Polska i Świat
Starcia rolników z policją przed Sejmem. Kilkunastu zatrzymanych
- środa, 6 marca 2024 7:06
Polska i Świat
Znaleźli trzy nieznane obiekty. Szef MON: sprawą zajmują się odpowiednie służby
- wtorek, 5 marca 2024 7:06
Polska i Świat
Manewry DRAGON 24 w Polsce. "Jasny sygnał gotowości NATO do obrony państw Sojuszu"
- wtorek, 5 marca 2024 7:04
Polska i Świat
Pożar hal produkcyjnych na Pomorzu. Wójt: pracownicy bez środków do życia
- poniedziałek, 4 marca 2024 8:07
Polska i Świat
Rząd ma plan na ratowanie rolnictwa: Zielony Ład do kosza, ochrona rynku i wsparcie polskich producentów żywności
- poniedziałek, 4 marca 2024 8:03
Polska i Świat
Na co przeznaczyć środki z KPO? Dla samorządowców priorytetem jest edukacja i energetyka
- piątek, 1 marca 2024 6:51
Polska i Świat
Putin wygłosił orędzie. Tusk: jego słowa trzeba traktować śmiertelnie serio
- piątek, 1 marca 2024 6:51
Polska i Świat
Donald Tusk rozmawiał z rolnikami. "Usłyszeliśmy deklarację ze strony premiera"
- czwartek, 29 lutego 2024 6:52
Polska i Świat
Kołodziejczak: "Zielony ład" w obecnej formule jest nie do przyjęcia
- środa, 28 lutego 2024 7:07
Polska i Świat
Rolnicy protestowali w Warszawie przeciwko "Zielonemu Ładowi" UE i wolnemu handlowi z Ukrainą
- środa, 28 lutego 2024 7:05
Polska i Świat
Były konsul generalny w Mumbaju zeznawał przed komisją śledczą ds. afery wizowej
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
23:12"Tutaj nie ma czasu". Damian Nowak zdymisjonowany. Trener Chojniczanki zwolniony zaraz po porażce 1:4 z Sokołem Kleczew
20:18Chojniczanka przegrała z Sokołem Kleczew 1:4, a trener Damian Nowak zapłacił za to posadą (AKTUALIZACJA, RELACJA, FOTO)
9:48Jak nie teraz, to kiedy? Chojniczanka poszuka przełamania w domowym meczu z Sokołem Kleczew
9:48Słaby weekend w wykonaniu naszych czwartoligowców. Nie przegrały tylko rezerwy Chojniczanki
11:22Handball Czersk był o krok od pierwszego zwycięstwa w I lidze. Przegrał w Kwidzynie jedną bramką
Ostatnio dodane artykuły:
23:12"Tutaj nie ma czasu". Damian Nowak zdymisjonowany. Trener Chojniczanki zwolniony zaraz po porażce 1:4 z Sokołem Kleczew
20:18Chojniczanka przegrała z Sokołem Kleczew 1:4, a trener Damian Nowak zapłacił za to posadą (AKTUALIZACJA, RELACJA, FOTO)
17:44Łukasz Przybylski odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego rady powiatu kościerskiego
11:53Jechał motocyklem bez tablic i w pewnym momencie wywrócił się na drogę. To zdarzenie z Kleszczewa
11:49Będzie remont drogi z Koczały w kierunku Grabowa? Powiat człuchowski chce wciągnąć w tę inwestycję Lasy Państwowe
10:47Policja w Sępólnie Krajeńskim cały czas poszukuje zaginionego 56-letniego Mieczysława Wojciechowskiego ze Zboża
10:42"Człuchów w obrazach zaklęty". W Człuchowie rusza międzynarodowy plener malarski
10:34Ruszył remont ulicy Bolesława Prusa w Kościerzynie. "To krótka ulica, ale w centrum miasta"
9:46Rada Powiatu Tucholskiego pożegnała Piotra Kasprzyka, emerytowanego nadleśniczego z Trzebcin
9:40Zakład Transportu i Usług w Sępólnie Krajeńskim uzyskał kredyt i odzyskał płynność finansową (ROZMOWA)