Odcinek 21. Wojna palikowa, czyli jak Kaszubi walczyli, aby ich region pozostał po polskiej stronie granicy

Kilka dni temu obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Trzeba jednak pamiętać, że Pomorze Gdańskie znalazło się w granicach odrodzonej Polski nieco później, dopiero w 1920 r.

Odcinek 21. Wojna palikowa, czyli jak Kaszubi walczyli, aby ich region pozostał po polskiej stronie granicy
Przejście graniczne między II RP i Niemcami, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, domena publiczna

"Błękitna Armia" (nazwa pochodziła od koloru mundurów) gen. Józefa Hallera wkroczyła na Pomorze w styczniu 1920 r. 31 stycznia polscy żołnierze zostali powitani w Chojnicach. 10 lutego w Pucku nastąpiły "zaślubiny Polski z morzem". Ale nowa granica wyglądała inaczej, niż obecnie. Dość wspomnieć, że Chojnice były miastem przygranicznym, a Człuchów i Bytów zostały po niemieckiej stronie.

Gdy wytyczano granice na Gochach, miejscowi Kaszubi nie chcieli biernie patrzeć, jak przecina się ich region granicą na pół. Skrzyknęli się pod skrzydłami proboszcza z Borowego Młyna, ks. Gańczy i postanowili, że będą walczyć o swoją ziemię. Tak właśnie doszło do "wojny palikowej".

Posłuchajcie:

Odcinek 21. Wojna palikowa, czyli jak Kaszubi walczyli, aby ich region pozostał po polskiej stronie granicy

Więcej wiadomości w Weekend FM

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość do DJ-a prowadzącego w Radiu Weekend FM lub działu informacji Radia Weekend i portalu WeekendFM.pl.

Wybrane zdjęcie
Maksymalny rozmiar pliku: 7.00 MB

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno