Kwalifikacja zamiast rejestracji osób na potrzeby armii

„Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa”.

Od niedawna obwieszczenia takiej treści można zobaczyć zarówno na ulicach, jak i w urzędach. Wiąże się to ze znowelizowaną Ustawą o powszechnym obowiązku obrony RP. Zgodnie z nią zamiast rejestracji przedpoborowych prowadzi się teraz kwalifikację wojskową.
„To jednak nie tylko zmiana samej nazwy” – wyjaśnia komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Człuchowie podpułkownik Ireneusz Stosik. Po przejściu badań lekarskich i przyznaniu kategorii zdrowia poborowy w tym samym dniu przeniesiony jest do rezerwy. Do niego należy decyzja, czy będzie chciał służyć w wojsku.
Nowością jest również większe otwarcie się armii na militarne zainteresowania kobiet. Kwalifikacji podlegają głównie kobiety, które są w zawodzie służb medycznych, natomiast nie ogranicza to kobiet, mających inne zawody. Pani, która zgłosi wolę wstąpienia w szeregi armii, jest kierowana na badania lekarskie i psychologiczne, następnie zakładana jest jej dokumentacja i uruchamiana taka sama procedura jak w przypadku mężczyzn.
Kwalifikacja wojskowa odbywa się już na terenie powiatów chojnickiego, człuchowskiego i bytowskiego, z wyjątkiem rejonu Miastka, gdzie rozpocznie się dopiero 4 maja

Więcej wiadomości w Weekend FM

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość do DJ-a prowadzącego w Radiu Weekend FM lub działu informacji Radia Weekend i portalu WeekendFM.pl.

Wybrane zdjęcie
Maksymalny rozmiar pliku: 7.00 MB

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno