Dobiega końca kadencja dotychczasowych ławników sądowych

Do końca czerwca wszyscy, którzy chcieliby pełnić funkcję ławnika sądowego, mogą zgłaszać swoją kandydaturę.

Warunki, jakie muszą spełniać zainteresowani, to: średnie wykształcenie, ukończone 30 lat, nieskazitelna opinia i poparcie swojego zgłoszenia przez organizację, stowarzyszenie lub grupę co najmniej 25 osób.
Ławnicy nie muszą mieć prawniczego wykształcenia, choć uczestniczą w rozprawach sądowych i przy orzekaniu wyroku. Mają również prawo zadawać pytania świadkom i stronom procesu. Za jedno posiedzenie dostają 50 złotych.
Zdaniem specjalistów, w Polsce będzie coraz mniej ławników, bo coraz bardziej skomplikowane jest prawo.
Kartę zgłoszenia na stanowisko ławnika można pobrać w urzędach gm

Więcej wiadomości w Weekend FM

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość do DJ-a prowadzącego w Radiu Weekend FM lub działu informacji Radia Weekend i portalu WeekendFM.pl.

Wybrane zdjęcie
Maksymalny rozmiar pliku: 7.00 MB

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno