Nie najlepsza sytuacja w rolnictwie w gminie Tuchola
Tucholscy radni debatowali nad stanem rolnictwa w gminie.
Gmina Tuchola jest typowo rolnicza, gdyż z 24 tys. hektarów, jakie obejmuje, aż 10 tys. to użytki rolne. Głównym problemem są słabe gleby. Największa grupa rolników, prawie 30%, dysponuje gospodarstwami od 1 do dwóch hektarów. Rolnicy w większości skorzystali z dopłat unijnych. 81% wpisanych do ewidencji rolników otrzymało dopłaty bezpośrednie.
Radni na sesji dyskutowali też o 80% bonifikacie, która ma być udzielana mieszkańcom na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego zajmowanych przez nich lokali mieszkalnych w prawo własności. Bonifikata taka przysługiwałaby tylko osobom fizycznym i tylko na przekształcenie praw do lokali mieszkalnych.
Ostatnim tematem sesji jest wprowadzenie zmian w tegorocznym budżecie gminy. Dochody i jednocześnie wydatki wzrosły o niespełna 0,5 mln zł. Większość tych pieniędzy to dotacja celowa wojewody kujawsko – pomorskiego na realizację wypłat świadczeń rodzinnych i zakup komputerów













