Wsiadasz „za kółko” po pijanemu? Zabiorą ci auto
Chojniccy policjanci będą zabierali pijanym kierowcom samochody na poczet przyszłej grzywny.
Działanie to może okazać się bardziej skuteczne, niż inne metody walki z pijakami za kierownicą.
Jak powiedział Tomasz Kąkolewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, wszystko regulują przepisy Kodeksu Postępowania Karnego. „W związku z tym, że sąd ma prawo zasądzić grzywnę za to, że dana osoba prowadziła samochód pod wpływem alkoholu, na poczet tej grzywny policja ma prawo zabezpieczyć mienie i to w takich przypadkach będziemy robić” – zapowiedział rzecznik Kąkolewski. Do czasu uiszczenia grzywny przez osobę zatrzymaną, pojazd będzie zabezpieczony przez policję.
Kary dla prowadzących po pijanemu są zbyt niskie i nieskuteczne - wynika z policyjnych analiz. W ostatnich latach najczęściej orzekaną przez sądy karą za jazdę pod wpływem alkoholu była grzywna lub zakaz prowadzenia pojazdów na okres 24 miesięcy bądź dłuższy. Jednak wielu kierowców, mimo cofniętych uprawnień, w dalszym ciągu siada za kierownicę













