UFG zapoluje na kierowców, którzy nie płacą OC

Szykuje się prawdziwe polowanie na kierowców, którzy nie płacą obowiązkowego OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał w końcu dostęp do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Weryfikacja polegać będzie na porównaniu dwóch baz danych: pojazdów zarejestrowanych oraz zawartych umów OC. Każdy posiadacz pojazdu, który nie płaci OC, będzie wezwany do Funduszu, gdzie zapłaci wysoką karę. Wiesław Krasny z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przypomina, że ubezpieczenie należy wykupić w dniu rejestracji pojazdu.
Jeśli kierowca samochodu osobowego spóźni się z opłatą OC trzy dni, to zapłaci karę ok. 400 zł. 14-dniowa zwłoka będzie już kosztować ponad tysiąc zł, a powyżej 2 tygodni kara sięgnie 2. 040 zł. Najwyższa kara za brak obowiązkowego OC dla pojazdów ciężarowych i autobusów wynosi 3. 260 zł. W przypadku motocykli, motorowerów, maszyn rolniczych i przyczep, to kwota od 80 do 410 zł. Jeśli właściciel pojazdu miał przerwę w płaceniu OC lub w ogóle go nie wykupił, będzie tłumaczył się w Funduszu. Kierowcy wzywani będą drogą korespondencyjną. Zalegający z opłatą za OC mogą spodziewać się wezwań na przełomie roku 2005/06.
Jak wykazują badania, w Polsce ok. 20% pojazdów porusza się bez ważnego ubezpieczenia OC. „Nie płacą głównie młodzi kierowcy, i to ich najczęściej przyłapujemy na braku OC" – powiedział Tomasz Kąkolewski z chojnickiej policji.

Więcej wiadomości w Weekend FM

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość do DJ-a prowadzącego w Radiu Weekend FM lub działu informacji Radia Weekend i portalu WeekendFM.pl.

Wybrane zdjęcie
Maksymalny rozmiar pliku: 7.00 MB

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno