Nadal nie ma porozumienia w sprawie chojnickiego hospicjum

Ponad 4,5 godziny trwała w czwartek (30.

06) dyskusja w sprawie hospicjum w chojnickim ratuszu. Ustalono, że obie strony konfliktu: właścicielka NZOZ Medicor Barbara Bonna oraz środowisko lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych przez firmę, spotkają się w najbliższym czasie jeszcze raz. Z uczestniczenia w kolejnych negocjacjach zrezygnował burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.
Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Miasta Mirosław Janowski, a uczestniczyli w nim: właścicielka Medicoru i pracownicy firmy, radni miejscy – zwłaszcza opozycja, burmistrz Chojnic, wiceburmistrz Józef Pokrzywnicki, mec. Edmund Piękny, mieszkańcy zainteresowani przyszłością hospicjum oraz dziennikarze.
Barbara Bonna najpierw przeczytała oświadczenie i odpowiadała na pytania zadane jej wcześniej przez pracowników. Powiedziała, że "zaistniała sytuacja wynika z niezrozumienia tematu lub z chęci jątrzenia”. Podkreśliła, że jest właścicielem NZOZ Medicor i zarządza firmą tak, żeby świadczenia w niej wykonywane były zgodne z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak poinformowała, w 2003 roku NZOZ Medicor z tytułu darowizn i zbiórek publicznych uzyskał około 14 tys. 600 zł. Pieniądze przeznaczono głównie na leki dla pacjentów, a także na sprzęt medyczny. W 2004 roku Medicor zebrał ponad 7 tys. 200 zł. Kupiono ssak, pościel, wykonano też prace remontowe. W roku bieżącym udało się zebrać ponad 13 tys. 300 zł, a pieniądze mają być przeznaczone na wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego. Właścicielka Medicoru zapowiedziała, że sprzęt przekaże nowo założonej przez siebie Fundacji Palium, która – jej zdaniem – mogłaby dalej poprowadzić hospicjum. Następnie Barbara Bonna powiedziała do widzenia i wyszła z sali. Takie zachowanie wywołało oburzenie pozostałych uczestników spotkania. Po kilku minutach, po rozmowie z burmistrzem, Barbara Bonna wróciła do sali i przeprosiła za ostentacyjne wyjście. Złe wrażenie jednak pozostało.
Barbara Bonna proponuje poprowadzenie hospicjum przez Fundację Palium, natomiast dr Kaczmarek uważa, że bardziej przejrzyste i czytelne będzie stowarzyszenie. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, lekarze i pielęgniarki do tej pory zatrudnieni w Medicorze zapowiadają utworzenie drugiego hospicjum w mieście.
Zdaniem uczestniczących w spotkaniu mieszkańców Chojnic należy zrobić wszystko dla dobra chorych, bo to jest podstawowe zadanie w działalności hospicyjnej.
Przypomnijmy, do rozłamu w Medicorze doszło po tym, jak dr Małgorzata Kaczmarek zapowiedziała rezygnację z pracy w hospicjum z powodu braku przejrzystości finansowej spółki Barbary Bonny.

Więcej wiadomości w Weekend FM

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość do DJ-a prowadzącego w Radiu Weekend FM lub działu informacji Radia Weekend i portalu WeekendFM.pl.

Wybrane zdjęcie
Maksymalny rozmiar pliku: 7.00 MB

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno