Ten problem wraca każdej wiosny, więc straż pożarna znów apeluje: nie wypalajcie traw. Szkodliwy proceder niszczy ekosystem, ale też naraża zdrowie, życie i mienie ludzi.
- Przepisy całkowicie tego zabraniają, a w tym roku podwyższono też kary - mówi Weekend FM komendant straży pożarnej w Tucholi, Arkadiusz Kroll.
Nie ma usprawiedliwienia do częściowego wypalania, do wypalania niewielkich powierzchni. Są przepisy prawne, które zabraniają tego definitywnie. Proszę o tym pamiętać. Kodeks Wykroczeń, kodeks karny przewiduje surowe kary. Kary w tym roku wzrosły. Grzywna jest do 30 tys. zł w tej chwili, ale za udowodnione wypalanie traw, które może się przerodzić pożar może nawet grozić kara pozbawienia wolności.
Nowelizacja Kodeksu Wykroczeń dotyczy też mandatów za wypalanie. Dotychczas wynosiły one 500 zł. Teraz to 5 tys. zł.














