Średnio o 4,5 procent wzrośnie stawka podatków lokalnych w gminie Brusy. Radni nad stawkami pochylili się na piątkowej (28.11) sesji. Wysokość podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych będzie wyższa o poziom inflacji. W tabelach znalazł się jednak jeden znaczący wyjątek. To stawka za tzw. pozostałe budynki, czyli między innymi chlewiki, drewutnie i garaże. Ten podatek wzrósł aż o 45 procent z 5 zł 85 gr do 8 zł 50 gr za metr kwadratowy.
Radny Michał Szczepański zauważył, że posiadanie takiego budynku na wsi to często konieczność, a nie luksus.
Na terenach wiejskich one często dawno temu powstały po to, żeby tam sobie jakieś mieć świnki, kurki. Teraz mamy coraz więcej takich budynków, które może funkcjonują już jako garaże. I tutaj też pojawia się dysproporcja, bo garaż na samochód, który jest w bryle budynku objęty jest podatkiem 1,19 zł, natomiast ktoś, kto wybudował sobie później ten garaż lub ma ten chlewik gdzieś tam zakupiony wcześniej budynek lub spadku otrzymał płaci 8,50 zł.
Zauważył radny Michał Szczepański.
Sekretarz gminy przyznała, że procentowo podwyżka faktycznie jest spora. Jednak, jej zdaniem, na przykład dla 50-metrowego budynku w rzeczywistości nie są to wielkie kwoty.
Dla tego przykładowego 50-metrowego budynku w ciągu roku ta stawka wzrośnie o 132 zł. A myślę, że to w większej części, jak dotyczy to garaży, a jeżeli garaży, no to myślę, że my się robimy coraz bardziej bogatsi, że to jest potrzebne nie dla jednego samochodu, a dla dwóch. Rozumiem, że jest to wysoko, aczkolwiek pan burmistrz zaproponował państwu takie stawki. One też się wiążą z tym, że gmina ma obowiązki, odśnieżanie dróg, utrzymanie oświetlenia
Tłumaczyła sekretarz gminy Brusy Mariola Rodzeń.
Na tej samej sesji podniesiono też stawkę opłaty śmieciowej. Ta od przyszłego roku wyniesie 38 zł, zamiast 36 zł miesięcznie od mieszkańca. Ulga za kompostowanie bio-odpadów nadal będzie wynosić 4 zł od osoby miesięcznie.
Decyzją radnych, raz do roku od mieszkańców będą odbierane tekstylia w formie zbiórki sprzed posesji. W każdym czasie będzie je też można oddawać do PSZOK-u.














