
Artykuł sponsorowany
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.
Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:
Zamknij oknoMobilne studio Weekend FM stanęło przy polu szarży pod Krojantami.
Mobilne studio Weekend FM stanęło w niedzielę 7 września przy polu szarży pod Krojantami, gdzie po raz kolejny odbyła się inscenizacja słynnej szarży ułańskiej z 1 września 1939 r. Kulminacyjny punkt programu uroczystości to widowisko historyczno-militarne pod tytułem: "A więc wojna! - bitwa o Chojnice - Szarża pod Krojantami 18. Pułku Ułanów Pomorskich z 1 września 1939 r.".
W mobilnym studiu byli Aneta czupryniak i Paweł Mynarczyk, którzy rozmawiali z gośćmi między innymi o przebiegu widowiska oraz o historii szarży.
Pierwszym gościem w studiu w Krojantach był płk Marek Dragan, prezes Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, twórca tegorocznego scenariusza inscenizacji i jeden z organizatorów zaangażowanych w przygotowania do widowiska już od pierwszej edycji.
Rozmowa z płk Markiem Draganem
Drugim gościem w studiu Weekend FM był Piotr Eichler, historyk, członek zarządu fundacji Szarża pod Krojantami i współorganizator inscenizacji już od pierwszej edycji. Mówił między innymi o corocznej konferencji naukowej, która organizowana jest dzień przed inscenizacją. W tym roku konferencja poświęcona była Zbrodni pomorskiej.
Rozmowa z Piotrem Eichlerem
Po godz. 14:00 gośćmi w mobilnym studiu Weekend FM byli Alicja Kamińska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi oraz szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych i zastępca Inspektora Sił Powietrznych gen. bryg. Jerzy Kwika. Alicja Kamińska opowiadała między innymi o izbie pamięci 18. Pułku w prowadzonej przez nią szkole, a gen. Kwika o zbliżającym się jubileuszu 75-lecia Wojsk Radiotechnicznych w Polsce, którego obchody odbędą się 15 października w Chojnicach.
Rozmowa z Alicją Kamińską i gen. bryg. Jerzym Kwiką
Słuchaj w: