Swoje specjalne miejsce w tradycji miała także tzw. pusta noc. Większość tych czynności miała swoje korzenie w ludowych wierzeniach. Ich podstawą było przekonanie, że dusza zmarłego przebywa w pobliżu ciała aż do chwili pogrzebu. Należało więc spełnić określone rytuały, aby nie została z żyjącymi również po pogrzebie, lub - co gorsza - aby zmarły nie został "wieszczim". Posłuchajcie:
Literatura:
J. Perszon, Na brzegu życia i śmierci: zwyczaje, obrzędy oraz wierzenia pogrzebowe i zaduszkowe na Kaszubach, Pelplin 1999.














