Ograniczona do minimum dyskusja nad sprawozdaniem z wykonania budżetu oraz długa i burzliwa debata nad Raportem o stanie gminy za 2023 rok. Tak przebiegała sesja absolutoryjna Rady Miejskiej w Czarnem.
Radni dyskutowali o tym, dlaczego żaden mieszkaniec nie zgłosił się do debaty. Pojawił się też głos, że w Raporcie jest za mało o tym, czego nie udało się zrobić przez ostatni rok. Rajcy krytykowali też działania spółki wodno-kanalizacyjnej. Nie zabrakło też wątku wysokiego zadłużenia gminy Czarne - po ostatnim roku prawie 28-milionowego.
- Napiętnujecie burmistrza, że jakie to mamy zadłużenie, że musimy oszczędzać. No nie da się pogodzić tych dwóch rzeczy na raz. Albo myślimy o rozwoju, ale to się wiąże z zaciąganiem znowu kredytów.
- Jeżeli oceniamy, krytykujemy, nie możemy to zrównywać z napiętnowaniem, bo do niczego nie dojdziemy. W takim razie panie Stanik proponuję, żeby z budżetu miasta zakupić tutaj szafę i może pan przyjść i "Łubu dubu" zaśpiewać.
Dyskutowali radni Janusz Stanik i Romuald Misiun.
Ostatecznie zarówno absolutorium z tytułu wykonania budżetu, jak i wotum zaufania burmistrz Piotr Zabrocki otrzymał jednomyślnie.
Wykonanie budżetu gminy Czarne na 2023 rok
- Dochody: plan 69 170 999,74 zł; wykonanie 55 224 791,81 zł (79,84 proc.).
- Wydatki: plan 76 171 969,11 zł; wykonanie 59 320 012,36 zł (77,88 proc.).
- Inwestycje: plan 23 924 439,75 zł; wykonanie 10 759 319,23 zł (18,14 proc. wydatków).
- Deficyt: plan 700 969,37 zł; wykonanie 4 095 220,55 zł (44,97 proc.).
- Dług publiczny na koniec roku: 27 750 682,80 zł (50,25 proc. w stosunku do dochodów).














