Rada Gminy Rzeczenica jednogłośnie udzieliła wójtowi Marcinowi Szulcowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Jednomyślności w czasie wczorajszej (26.06.) sesji nie było jednak przy głosowaniu nad wotum zaufania. Tę uchwałę poparło 10 radnych, wstrzymali się Monika Narloch, Jan Lubiński i Wacław Kaczyński, a przeciwko głosowała Aleksandra Szadziewicz. Wcześniejsza debata sprowadzała się głównie do jej polemiki z włodarzem. Wytykała mu m.in. ubytek mieszkańców oraz niewystarczającą ofertę kulturalną czy turystyczną.
- Z opisanych działań w 2023 r. wyłania się obraz gminy, która nie rozwija się w żadnym określonym kierunku i szczerze mówiąc trudno na tej podstawie jest mi stwierdzić, jaką gminę będzie mieć za 5 lat. Takim realnym celem mógłby być np. zrównoważony rozwój turystyki w oparciu o zasoby przyrodnicze, ale do tego zadania nie mamy nawet uchwalonej strategii rozwoju turystyki.
- Rozpoczynamy nową kadencję. Jeżeli są rzeczy, na które ktoś ma inne spojrzenie niż to, które jest w Strategii Rozwoju Gminy Rzeczenica czy ma inne pomysły, tak jak choćby brak strategii turystyki, to jak najbardziej możemy przymierzyć się do przygotowania takiego dokumentu.
Debatowali radna Aleksandra Szadziewicz i wójt Marcin Szulc.
Szczególne podziękowania włodarz złożył skarbnik gminy Małgorzacie Hnat, dla której było to 21wsze i ostatnie absolutorium. Jak mówiliśmy już w Weekend FM, przechodzi wkrótce na emeryturę.
Wykonanie budżetu gminy Rzeczenica na 2023 rok
- Dochody: plan 25 805 054,08 zł, wykonanie 26 658 587,87 zł (103,3 proc.).
- Wydatki: plan 30 308 015,78 zł, wykonanie 29 371 585,84 zł (96,9 proc.).
- Inwestycje: plan 9 529 199 zł; wykonanie 9 205 022,94 zł (31,3 proc. wydatków).
- Deficyt: plan 4 502 961,70 zł, wykonanie 2 712 997,97 zł.
- Dług publiczny na koniec roku: 7 762 926 zł (29,1 proc. w stosunku do dochodów).














