Nowa Rada Gminy Konarzyny podjęła kolejną uchwałę w sprawie diet radnych i sołtysów. Wcześniejszą - przyjętą przez Radę poprzedniej kadencji - zakwestionowała Prokuratura Rejonowa w Człuchowie. W jej opinii uchwała była nieprawidłowa, ponieważ nie została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Takie stanowisko podziela także Wojewódzki Sąd Administracyjny.
- Urząd Wojewódzki nam takiej uwagi nie zgłosił w momencie, jak ta uchwała była wysyłana, jednak prokurator uważa inaczej. Tę uchwałę skierowała poprzednia rada gminy do WSA i WSA uznał naszą uchwałę również za nieprawidłową. Złożyła poprzednia rada skargę do NSA.
Referowała nowej Radzie Gminy Konarzyny sekretarz Barbara Rydygier.
Rozstrzygnięcia Naczelnego Sądu Administracyjnego jeszcze nie ma. Jednak, by formalności stało się zadość, a radni mogli zacząć kadencję z czystą kartą, podjęli nową uchwałę. Na jej mocy stawki i zasady wypłacania diet dla radnych i sołtysów pozostają na niezmienionym poziomie.
Dodajmy, że Konarzyny są jedną z wielu gmin w regionie, w których doszło do podobnej sytuacji.














