
Artykuł sponsorowany
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.
Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:
Zamknij oknoUroczysty pochówek wstępnie planuje się na 2 września.
Wszystko wskazuje na to, że na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Chojnicach spoczną szczątki około 600 ofiar II wojny światowej odnalezionych w chojnickiej Dolinie Śmierci. Są to ofiary masowych mordów, jakich dokonywali niemieccy naziści m.in. na chojnickiej inteligencji, osobach umysłowo chorych i osadzonych. Uroczysty pochówek wstępnie planuje się na 2 września. Ma on mieć charakter państwowy:
- Chcemy taki uroczysty pogrzeb, pogrzeb państwowy z udziałem najwyższych władz państwowych zorganizować. Myślę, że najlepiej, gdyby to się zdarzyło we wrześniu tego roku. Państwo polskie nigdy nie ustaje w staraniach o to, żeby po ofiary niemieckich mordów wracać do miejsc, w których byli mordowani po to, żeby w uroczysty sposób ich pochować, bo tego grobu przez dziesięciolecia byli pozbawieni.
Marek Szymaniak
Potwierdza Weekend FM dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Marek Szymaniak. Szczątki pochowane zostaną w zbiorowym grobie. Jednak wszystkie w specjalnych trumienkach.
- Archeolodzy dbają o to, żeby każde z tych szczątek miało zachowany swój indywidualny wymiar, w związku z tym wyobrażamy sobie, że będą pochowani tak, jak zostali w tych dołach śmierci odnalezieni.
Marek Szymaniak
Dodaje Marek Szymaniak.
Słuchaj w: