Człuchowski sanepid ma już wszystkie wyniki badań na koronawirusa, przeprowadzonych wśród pacjentów i pracowników zakładów, zajmujących się w powiecie całodobową opieką nad osobami starszymi i schorowanymi. Na szczęście żaden z 358 przebadanych nie choruje na COVID-19.
Najwięcej wymazów zostało pobranych w EKO "Szkole Życia" w Wandzinie: 94 od jej podopiecznych i 68 od pracowników. W Domu Pomocy Społecznej w Czarnem badaniu zostało poddanych siedem pensjonariuszek oraz 108 osób zatrudnionych w tej placówce. W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym człuchowskiego szpitala testy wykonano u 37 pacjentów, a w hospicjum - u dziewięciorga. Do tego trzeba doliczyć 35 osób z personelu.
- Procedura przy pobieraniu wymazów z takich instytucji, jak DPS, ZOL czy Eko-Szkoła Życia w Wandzinie polegała na zgłoszeniu osób do wymazu, a następnie po weryfikacji przyjechał zespół wymazowy, który na miejscu pobrał próbki do badań. Wszystkie wyniki były negatywne, co oznacza, iż nie wykryto wirusa.
Mówi Weekend FM pełniący obowiązki państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Człuchowie Marcin Barton.
Do badań w powiecie człuchowskim wytypowany został jeszcze ośrodek opiekuńczo-leczniczy w Starej Rogoźnicy w gminie Człuchów. Jego pensjonariusze i pracownicy mają poddani testom w przyszłym tygodniu.















