Miesięczna opłata za osobę wzrośnie z 13 do 18 złotych.
"Powodem jest przede wszystkim wzrost cen za składowanie odpadów, ale też za odbiór z ZZO Nowy Dwór balastu energetycznego" - mówi Weekend FM burmistrz Arseniusz Finster.
- Balast energetyczny musimy sprzedawać tym, którzy go wykorzystają w piecu. Dzisiaj firma przyjeżdża, bierze ten energetyczny balast i my za to, że oni go wezmą od nas, płacimy im 380 zł. Na skutek tego, że nie ma dofinansowania na budowę kolejnych spalarni, a my też się staramy o takie dofinansowanie, to ceny tego rosną nawet do 1000 zł, a to jest absurd.
Nowe zasady zbierania odpadów w Chojnicach oraz nową stawkę "podatku śmieciowego" będą jeszcze musiała zatwierdzić Rada Miejska.
Władze Chojnic chcą nakłonić mieszkańców do segregacji śmieci
Powołanie "policji śmieciowej" zapowiadają władze Chojnic. Chodzi o to, aby po wprowadzeniu obowiązkowej segregacji odpadów nakłonić mieszkańców do przestrzegania nowych przepisów.
- To my jako urzędnicy będziemy musieli chodzić po śmietnikach i sprawdzać, czy jest segregacja. Jeżeli segregacji nie będzie, to będziemy obciążać podwójną stawką. To będzie trudny moment społeczny, bo załóżmy, że w 24-rodzinnym budynku 23 rodziny segregują, a jedna rodzina się pomyli albo celowo nie posegreguje, to będzie zbiorowa odpowiedzialność wielu ludzi za zachowanie być może jednego człowieka.
Kara podwójnej opłaty śmieciowej za brak segregacji odpadów ma obowiązywać w miesiącu kolejnym po stwierdzeniu nieprawidłowości. Przypomnijmy, że władze Chojnic przymierzają się do wprowadzenia obowiązkowej segregacji śmieci już od nowego roku.















