Ślad został tylko na starych fotografiach

Na pamiątkę był pomnik. W podzięce Armii Czerwonej

Mija kolejna rocznica zajęcia Chojnic przez Armię Czerwoną. Wojska radzieckie weszły do miasta 14 lutego 1945 r.

Na pamiątkę był pomnik. W podzięce Armii Czerwonej
Po lewej stronie Pomnik Zwycięstwa

Na archiwalnej fotografii widać pomnik, który ufundowano w Chojnicach kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Monument odsłonięto 22 lipca 1950 r. przy okazji najważniejszego święta Polski Ludowej - rocznicy wydania Manifestu PKWN. Inicjatorem budowy był ówczesny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Stanisław Karpus. Komitet budowy wybrał projekt chojnickiego plastyka Zygmunta Pazdy. Płaskorzeźbę, przedstawiającą żołnierza polskiego i radzieckiego, wykonano w Toruniu. Nad płaskorzeźbą znajdował się napis "Za naszą i waszą wolność".

Obiekt został rozebrany po czterdziestu latach od odsłonięcia. Przez kilkanaście następnych lat śladem po nim była tzw. Płyta Pamięci Narodowej, którą ostatecznie rozebrano w 2005 r. Obecnie na miejscu, gdzie wznosił się Pomnik Zwycięstwa, znajduje się parking.

Na pamiątkę był pomnik. W podzięce Armii Czerwonej
fot. Zbigniew Prochowski
Na pamiątkę był pomnik. W podzięce Armii Czerwonej

Więcej wiadomości w Weekend FM

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość do DJ-a prowadzącego w Radiu Weekend FM lub działu informacji Radia Weekend i portalu WeekendFM.pl.

Wybrane zdjęcie
Maksymalny rozmiar pliku: 7.00 MB

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno