Wysokość budżetu obywatelskiego w Człuchowie zostanie zwiększona, ale stopniowo. To jeden z elementów budżetowego kompromisu pomiędzy radnymi z większościowego klubu "Każdy Jest Ważny" a burmistrzem Ryszardem Szybajłą. W tym roku pula pieniędzy do podziału przez mieszkańców wyniesie 200 tys. zł, a więc o 50 tys. zł więcej niż w ubiegłym.
Zdecydowaliśmy, że każdego roku będzie on systematycznie podnoszony o kolejne 50 tys. tak, aby pod koniec kadencji osiągnął poziom 300 tys. zł. Zaangażowanie mieszkańców jest dla nas kluczowe. Ostatnie głosowanie wyraźnie pokazało, jak ważnym i realnym elementem demokracji lokalnej jest aktywny udział społeczności w podejmowaniu decyzji.
Mówi Weekend FM przewodniczący Rady Miejskiej w Człuchowie Mariusz Przyszlak.
W pierwotnym projekcie budżetu miasta na 2026 roku burmistrz zaproponował pozostawienie budżetu obywatelskiego na poziomie 150 tys. zł. Klub "Każdy Jest Ważny" początkowo chciał natomiast jego podwojenia.
Zgłoszenia będą przyjmowane od 10 lutego przez miesiąc. Wartość jednego zadania nie może przekroczyć 100 tys. zł. Do złożenia wniosku potrzebne jest 15 podpisów poparcia mieszkańców














