Zachodnie obejście Chojnic już oficjalnie otwarte. Podczas dzisiejszej (20.03) uroczystości oficjalnie oddano do użytku całość nowego odcinka drogi wojewódzkiej 212. Symboliczne barierki odsunęli wszyscy samorządowcy zaangażowani w projekt. Był wśród nich między innymi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Bardzo chcieliśmy w tym przecież bardzo ruchliwym mieście i bardzo ważnym w tej części naszego regionu, jakim są Chojnice, usprawnić dojazd w taki właśnie sposób, aby ominąć przynajmniej w części centrum. Zwłaszcza że jeśli weźmiemy pod uwagę taki fakt, że tu znajdują się i tereny dedykowane dalszemu rozwojowi, ale także tych mieszkańców, którzy chcą pojeździć na rowerze.
Mówił marszałek Mieczysław Struk
W imieniu mieszkańców za budowę drogi podziękował burmistrz Chojnic. Włodarz podkreślił, że pierwsze plany stworzenia takiej drogi były już kilkadziesiąt lat temu.
Ta droga była natrasowana jej trajektoria w planie miejscowym w 1970 roku. To nie znaczy, że 50 przeszło lat czekaliśmy na jej budowę, ale ona była po prostu dobrze zaplanowana, dlatego mogliśmy spokojnie ją zaprojektować. Budowa zachodniego obejścia będzie implikowała kolejne inwestycje. Generalna dyrekcja będzie podpisywała umowę na projekt węzła, który połączy to zachodnie obejście z obwodnicą południową Chojnic.
Podkreślił burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.
Nowa droga kosztowała ponad 70 mln zł. 35 mln zł wydał na nią Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. 9 mln zł wyłożyło miasto Chojnice, a chojnickie starostwo 1 mln zł. Resztę stanowiło wsparcie rządowe. Jako pierwsi trasę pokonali biegacze, rowerzyści oraz auta zabytkowe.














