
- poniedziałek, 30 grudnia 2024 7:38
Chojnice
Miasto Chojnice przejmie od PKP ulicę Kolejową
Za zaległości podatkowe spółki.
Miasto Chojnice przejmie od PKP SA ulicę Kolejową. Samorząd ma otrzymać nieruchomość za zaległości podatkowe spółki. Decyzję w tej sprawie chojniccy radni podjęli na ostatniej sesji. Jednomyślności jednak nie było. Opozycyjni radni Marzenna Osowicka i Kamil Kaczmarek pytali, dlaczego miasto interesuje akurat ulica Kolejowa, skoro z jej części korzysta tylko prywatne przedsiębiorstwo. Padły sugestie, że od kolejowej spółki gmina mogła przejąć inne obiekty.
Dlaczego bierzemy nieruchomość, która jest zbędna z punktu widzenia interesu gminy, która jest tak naprawdę w zdecydowanej części drogą wewnętrzną przedsiębiorcy. A nie bierzemy budynków przy placu przed dworcem PKP. Tych budynków, które straszą i które mogłyby mieć jakiś walor usytuowania tam nie wiem, czy galerii handlowej, czy restauracji. Są miejsca parkingowe naprzeciwko. Przynajmniej te budynki przestałyby straszyć, gdybyśmy mieli możliwość odrestaurowania ich.
Kamil Kaczmarek
Mówił radny Kamil Kaczmarek.
Burmistrz Chojnic tłumaczył, że nie pierwszy raz miasto przejmuje w ten sposób nieruchomości. Na takiej transakcji może w przyszłości nawet zarobić. Arseniusz Finster stwierdził też, że budynek przy dworcu ma zbyt małą powierzchnię użytkową, by powstała tam galeria handlowa.
Jest to budynek wpisany do rejestru zabytków, czyli koszt odrestaurowania to jest ładnych parę milionów złotych, patrząc na jego kubaturę, ściany. Wszystkie nieruchomości, które braliśmy od PKP w przeszłości, to zawsze nieruchomości, które braliśmy potem sprzedawaliśmy i tą nieruchomość też sprzedamy. Nie na tej zasadzie, że mogliśmy wziąć pieniądze, tylko bierzemy nieruchomość wycenioną i potem tą nieruchomość będziemy sprzedawać. Tak więc te pieniądze w pewnym sensie wrócą do budżetu miasta. Może nawet większe, niż zaległości podatkowe.
Arseniusz Finster
Tłumaczył burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.
Ostatecznie w głosowaniu 15 radnych było za nabyciem nieruchomości, 1 był przeciwny, a 3 wstrzymało się od głosu.
O tej sprawie usłyszysz też w radiu Weekend FM.
Słuchaj w:
- poniedziałek, 22 grudnia 2025 9:00
Gmina Chojnice
Nowy budżet gminy Chojnice uchwalony. Wśród inwestycji jest między innymi budowa drugiego "orlika". "Otrzymaliśmy dofinansowanie"
- poniedziałek, 22 grudnia 2025 8:48
Powiat chojnicki
Awantura na sesji Rady Powiatu Chojnickiego. Radna mówi o podwójnych standardach i zapowiada rezygnację z pracy w komisji skarg, wniosków i petycji
- poniedziałek, 22 grudnia 2025 7:43
Gmina Czersk
Zderzenie osobówki i ciężarówki na ulicy Chojnickiej w Czersku. Zakończyły się utrudnienia w ruchu
- niedziela, 21 grudnia 2025 10:57
Chojnice
Opowiem ci historię, odcinek 197. Jak świętowano Boże Narodzenie w Chojnicach w okresie międzywojennym?
- 12
- niedziela, 21 grudnia 2025 8:53
Gmina Chojnice
Spotkanie opłatkowe jednostek OSP w gminie Chojnice. Były prezenty i życzenia (FOTO)
- niedziela, 21 grudnia 2025 8:28
Gmina Czersk
W niedzielę (21.12) Rytelski Jarmark Bożonarodzeniowy. Będzie okazja do zakupów i akcent charytatywny
- niedziela, 21 grudnia 2025 8:05
Chojnice
W przyszłym roku ruszy budowa kanalizacji na Osiedlu Metalowiec w Chojnicach. Burmistrz doradza, by przyłączać się od razu
- 5
- sobota, 20 grudnia 2025 17:10
Chojnice
Zderzenie busa i auta osobowego na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Zapolskiej w Chojnicach (AKTUALIZACJA)
- sobota, 20 grudnia 2025 11:45
Sport ◆ Chojnice
Historyczny sukces ChKŻ Chojnice! Nasi żeglarze zdobyli trzy medale na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. "Sukces porównywalny do medalu olimpijskiego"
- sobota, 20 grudnia 2025 8:45
Powiat chojnicki
Są chętni na radnych Młodzieżowej Rady Powiatu Chojnickiego, ale nie we wszystkich szkołach. "Będą wybory uzupełniające"
- piątek, 19 grudnia 2025 12:07
Gmina Chojnice
Sprawca śmiertelnego wypadku na obwodnicy Chojnic był pod wpływem narkotyków. Na proces czeka w areszcie
- piątek, 19 grudnia 2025 9:39
Gmina Czersk
"Pieniądze z kredytu są potrzebne na wkład własny do inwestycji" - mówi burmistrz Czerska o uchwalonym budżecie (ROZMOWA)
- piątek, 19 grudnia 2025 7:52
Powiat chojnicki
Dachowanie w Chojniczkach, w gminie Chojnice. Straż przestrzega przed warunkami na drogach
- 5
- piątek, 19 grudnia 2025 7:14
Chojnice
W chojnickim ratuszu odbyła się promocja najnowszego, 41. numeru popularnonaukowego rocznika "Zeszyty Chojnickie" (FOTO)
- piątek, 19 grudnia 2025 7:12
Chojnice
W ten weekend (19-21.12) na Starym Rynku w Chojnicach tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy
- piątek, 19 grudnia 2025 7:06
Chojnice
W sobotę 20 grudnia tradycyjne "Motomikołaje" w Chojnicach. Impreza towarzyszy jarmarkowi bożonarodzeniowemu
- piątek, 19 grudnia 2025 6:52
Powiat chojnicki
Opozycja miała uwagi, ale budżet przeszedł. Powiat chojnicki ma finansowy plan na rok 2026. "Cały czas się rozwijamy, cały czas inwestujemy"
- czwartek, 18 grudnia 2025 14:02
Chojnice
Zakończyła się 15. Radiowa Aukcja Świątecznych Stroików w Weekend FM. Zebraliśmy 56 tys. 100 zł dla Jeżykowa. Dziękujemy! (WIDEO)
- czwartek, 18 grudnia 2025 11:20
Chojnice
Na chojnickim Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich trwa instalacja pomnika ku czci pomordowanych w Dolinie Śmierci
- 4
- czwartek, 18 grudnia 2025 10:33
Chojnice
Na Rondzie Chojnickich Radiotechników stanęła makieta radaru. To pamiątka 75 rocznicy Wojsk Radiotechnicznych (FOTO)
- czwartek, 18 grudnia 2025 10:04
Gmina Czersk
Kierowca audi uciekał przed policją i popełnił wiele wykroczeń. Miał aktywny zakaz prowadzenia
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Sport:
11:45Historyczny sukces ChKŻ Chojnice! Nasi żeglarze zdobyli trzy medale na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. "Sukces porównywalny do medalu olimpijskiego"
8:43W Sępólnie Krajeńskim rozpoczyna się dziś (19.12) 2. Grand Prix młodziczek i młodzików w tenisie stołowym
12:31Pierwszy taki turniej w Chojnicach. Szermierka historyczna w wykonaniu zawodników z Warszawy, Łodzi, Gdańska i Czerska (FOTO)
10:12Ruszyły zapisy na przyszłoroczny Orlen Lang Team Race. Jego finał znów odbędzie się w Bytowie
20:00"Dumni z przeszłości i gotowi na przyszłość". Za nami uroczysta gala na 80-lecie Tucholanki. Z odznaczeniami, młodzieżą i nowym hymnem (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
9:36Radni z Miastka przyjęli budżet na przyszły rok. Kwota na inwestycje jest wyjątkowo skromna. "Pomyślałem, że jest to budżet rozpaczy"
9:06Bez głosu sprzeciwu, przy 14 głosach za i 4 wstrzymujących się, gmina Bytów uchwaliła budżet na 2026 rok
9:00Nowy budżet gminy Chojnice uchwalony. Wśród inwestycji jest między innymi budowa drugiego "orlika". "Otrzymaliśmy dofinansowanie"
8:54Tzw. "koza", czyli piecyk był prawdopodobnie przyczyną sobotniego (20.12) pożaru w Sępólnie Krajeńskim. W pożarze zginął 60-letni mężczyzna
8:48Awantura na sesji Rady Powiatu Chojnickiego. Radna mówi o podwójnych standardach i zapowiada rezygnację z pracy w komisji skarg, wniosków i petycji
8:12Gmina Tuchola uchwaliła budżet na 2026 rok. "Jest odpowiedzialny, bezpieczny. Kwoty uwidocznione w budżecie są bardzo wiarygodne"
7:50W połowie lutego odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Czarnem po rezygnacji radnego Tomasza Satyły
7:43Zderzenie osobówki i ciężarówki na ulicy Chojnickiej w Czersku. Zakończyły się utrudnienia w ruchu
11:35"Spotkanie z kolędą". Świąteczny koncert dziś (21.12) w Miejskim Domu Kultury w Człuchowie
10:57Opowiem ci historię, odcinek 197. Jak świętowano Boże Narodzenie w Chojnicach w okresie międzywojennym?






























