Komisja Planowania Budżetu i Infrastruktury Miejskiej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała dziś (13.12.) projekt budżetu Człuchowa na przyszły rok po autopoprawkach burmistrza Ryszarda Szybajły. Oznacza to osiągnięcie kompromisu pomiędzy włodarzem a klubem "Każdy Jest Ważny".
Ryszard Szybajło wprowadził do budżetu część propozycji większościowego ugrupowania, na kilka się nie zgodził, a inne zostały zmodyfikowane lub odłożone w czasie. Nadal planowana jest budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Ma być tańsza, ale bez ograniczania powierzchni obiektu.
Stał się cud bożonarodzeniowy, ponieważ zapowiadało się, że będą przepychanki przy uchwalaniu budżetu. Rozmowy, rozmowy i jeszcze raz rozmowy na argumenty spowodowały, że radni, jak i ja zrobiliśmy krok wstecz, żeby jednak nie blokować budżetu.
Mówi Weekend FM burmistrz Ryszard Szybajło.
W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Przyszlak.
Rozmawiajmy, bo jak widać w trakcie rozmów można znaleźć fajne rozwiązania, logiczne rozwiązania. Oczywiście, czy można było pewne rzeczy zrobić lepiej, gorzej? Pewnie tak, ale jakiś złoty środek - wydaje się - został znaleziony i tylko rozmawiajmy.
Sesja budżetowa w Człuchowie odbędzie się w środę (18.12.).
Jak burmistrz odniósł się do propozycji Klubu Radnych "Każdy Jest Ważny"?
Propozycje uwzględnione:
- 70 tys. zł na wprowadzenie człuchowskiego becikowego,
- 70 tys. zł na budowę spowalniaczy na sięgaczu ulicy Średniej (do konsultacji z mieszkańcami),
- 90 tys. zł na dofinansowanie człuchowskiego basenu.
Propozycje zmodyfikowane:
- 900 tys. zł zamiast 500 tys. zł na budowę COM (zmniejszenie nie o 1,9 mln zł, a o 1 mln zł),
- 350 tys. zł zamiast 600 tys. zł na przebudowę drogi od ul. Armii Krajowej do ul. Sikorskiego,
- 30 tys. zł zamiast 225 tys. zł na parking na dawnym targowisku (pierwszy etap - plan miejscowy),
- 40 tys. zł zamiast 60 tys. zł na budowę 4-5 słupów ogłoszeniowych zamiast tablic informacyjnych,
- 300 tys. zł zamiast 130 tys. zł na utwardzenie ulic w mieście (w tym ul. Kamienna/Lawendowa),
- 150 tys. zł zamiast 200 tys. zł na budżet obywatelski (pula większa nie o 100, a o 50 tys. zł),
- 400 tys. zł zamiast 300 tys. zł na budowę kolumbarium (zmniejszenie nie o 200, a o 100 tys. zł),
- 700 tys. zł zamiast 500 tys. zł na drogę do bloku SIM (zwiększenie, a nie zmniejszenie o 100 tys. zł).
Propozycje nieuwzględnione lub odłożone w czasie:
- 50 tys. zł na wydłużenie linii komunikacji miejskiej (obecna umowa obowiązuje do końca 2025 r.),
- 35 tys. zł na projekt boiska na ul. Słowackiego (zadanie do realizacji w ramach rewitalizacji),
- 50 tys. zł na opracowanie projekt amfiteatru w parku (skierowane do konsultacji społecznych),
- 70 tys. zł na budowę chodnika przy ulicy Wołodyjowskiego (do omówienia w trakcie roku),
- 70 tys. zł na projekt świetlicy dla osiedla Wschód (mieszkańcy mają korzystać ze świetlicy COM),
- 70 tys. zł na projekt przebudowy ulicy Podbipięty (teren nie jest w pełni zabudowany i uzbrojony),
- 50 tys. zł na wsparcie inicjatywy "Miasta Festiwalowego" (ewentualnie do realizacji przez MDK),
- 15 tys. zł na zakup defibrylatora na dworzec kolejowy (do realizacji w ramach zmian budżetu),
- 200 tys. zł na promocję usług pozostałych (brak zgody na zmniejszenie kwoty o 20 tys. zł).















