Przy 15 głosach "za" i 5 "wstrzymujących się" Rada Miasta Kościerzyna zatwierdziła w środę (11.12.) budżet samorządu na 2025 rok. Dochody zaplanowano na kwotę 178 mln 235 tys. zł. Tyle samo zapisano po stronie wydatków.
Na inwestycje przewidziano prawie 27 mln zł. To m.in. zadania drogowe, ale także dokończenie realizowanych inwestycji, jak budowa hali sportowej przy szkole Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 czy modernizacja parku przy ulicy 8 Marca. Pozyskano też dotację na utworzenie pierwszego samorządowego żłobka oraz zaplanowano środki na powrót budżetu obywatelskiego i większe fundusze dla organizacji pozarządowych.
Burmistrz miasta Dawid Jereczek zapewniał, że przyszłoroczny budżet samorządu jest stabilny i zrównoważony w każdym zakresie. Część radnych podkreślała jednak, że jest on zachowawczy i mało ambitny:
Brak poważnych inwestycji w przyszłym roku na pewno klub Prawa i Sprawiedliwości nie pokoi. Budżet jest więc mało ambitny, ostrożny, jest bardzo zachowawczy.
Mówił na sesji radny Tomasz Dargacz.
Burmistrz Kościerzyny podkreślał, że przyszłoroczny plan finansowy samorządu przewiduje znaczący spadek zadłużenia miasta:
Do 32 mln z 39 mln, jeżeli uda nam się tak ten budżet w przyszłym roku poprowadzić to nie będziemy zmuszeni do emisji obligacji, czyli zmniejszymy to zadłużenie jeszcze o 3,5 mln zł. Co da nam bezpieczną poduszkę finansową do tego, aby w latach następnych realizować duże inwestycje sięgając po środki zewnętrzne.
Mówił burmistrz Kościerzyny Dawid Jereczek.
Jak zadeklarował, miasto zamierza walczyć o wszystkie możliwe środki zewnętrzne na realizację inwestycji.
Dane budżetu Kościerzyny na 2025 rok:
Dochody i wydatki samorządu :178 mln 235 tys. zł
Przychody: 7 mln 900 tys. zł (obligacje – 3 mln 500 tys. zł, wolne środki – 4 mln 400 tys. zł)
Rozchody: 7 mln 900 tys. zł (wykup obligacji)
Deficyt: 0,00 zł
Nadwyżka operacyjna: 6 mln 828 tys. zł.














