Żeby wyjść na zero, chojnicki szpital musi m.in. zredukować etaty. 2022 rok chojnicki Szpital Specjalistyczny zakończył stratą wynoszącą blisko 10,5 mln zł. Kwota ta jednak nie uwzględnia amortyzacji. Po jej odjęciu strata lecznicy zmniejszy się do około 2,5 mln zł. W związku z tym w szpitalu przygotowano program naprawczy, czyli system pozwalający wyjść mu na zero. Jednym z punktów jest redukcja etatów.
- Nie ma tutaj żadnej sensacji, wykonujemy różne działania, łączymy działy, oddziały i to nam daje możliwość oszczędzania na pojedynczych etatach. Tak jest chociażby, jak powstał dział techniczno-administracyjny z dwóch działów, teraz w tym dziale w związku z odejściem na emeryturę pracowników nie będziemy musieli w ich miejsce zatrudniać nowych.
Wyjaśniał podczas ostatniej (29.06.) sesji Rady Powiatu Chojnickiego dyrektor szpitala Maciej Polasik.
Szpital przeprowadził wewnętrzny audyt dotyczący możliwości redukcji liczby pracowników we wszystkich komórkach.
- W każdej, jeśli pracownik będzie odchodził na emeryturę, będzie mu się kończyła umowa albo sam będzie chciał się zwolnić, będziemy się starali nie zatrudniać na jego miejsce nowej osoby - dodaje dyrektor Polasik. Dodajmy, obecnie w szpitalu na wynagrodzenia dla 1 tys. 200 zatrudnianych osób przeznacza się 74 procent przychodów.
Dane finansowe:
- Przychody rok 2021 - 172 634 052 zł, rok 2022 - 185 023 291 zł
- Koszty rok 2021 - 177 862 924 zł, rok 2022 - 195 520 345 zł
- Strata rok 2021 - 5 228 872 zł, rok 2022 - 10 497 054 zł
- Amortyzacja rok 2021 - 7 324 223 zł, rok 2022 - 8 044 408 zł
- Wynik po uwzględnieniu amortyzacji rok 2021 - 2 095 351 zł, rok 2022 - minus 2 452 646 zł















