
Artykuł sponsorowany
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.
Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:
Zamknij oknoW tym roku swoje prace przysłało 19 uczestników.
Za nami trzecia edycja Konkursu Sztuki Ludowej im. Józefa Chełmowskiego, konkursu, którego ideą jest zarówno danie szansy pokazania się wszelkiej maści artystom, jak i upamiętnienie wybitnego twórcy kaszubskiej sztuki ludowej, zmarłego 10 lat temu Józefa Chełmowskiego z Brus - Jaglii. W tym roku swoje prace przysłało 19 uczestników.
- Konkurs Sztuki Ludowej im. Józefa Chełmowskiego ma być w zamyśle, i myślę że tak jest, miejscem gdzie powstaje dobra sztuka, miejscem, w którym obecna jest tradycja w równym stopniu ze współczesnością. Nie jest naszym pragnieniem odtwarzanie dawnej sztuki ludowej, tylko inspirowanie się nią.
Tomasz Siemiński
Mówił podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu jeden z jego organizatorów dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie dr Tomasz Siemiński.
I właśnie za te inspiracje kapituła przyznała łącznie pięć nagród. Nagrodę główną zdobył Stanisław Janikowski. Pierwsze miejsce zdobyli ex aequo Włodzimierz Ostoja - Lniski oraz Jerzy Dorawa, drugie zajął Janusz Drapała, trzecie Krystyna Malek.
W konkursie przyznano również wyróżnienia dla: Zbigniewa Krzoski, Grzegorza Szopińskiego i Wojciecha Wesserlinga.
Organizatorami konkursu są: Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Fundacja im. Jadwigi i Józefa Chełmowskich w Brusach - Jagliach. Patronat nad konkursem sprawuje Kapituła Honorowa w składzie: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Burmistrz Brus Witold Ossowski, córka Józefa Chełmowskiego Ewa Rudnik i wnuczka Magdalena Wirkus.
Słuchaj w: