Na 35-lecie istnienia chojnicka Szkoła Muzyczna I stopnia zmienia nazwę. Zgodnie z zarządzeniem ministra kultury Piotra Glińskiego, od 1 września placówka stanie się oficjalnie Państwową Szkołą Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Chojnicach.
Wczoraj (13.06.) odbyła się z tej okazji uroczystość, w której wzięła udział wnuczka urodzonego w 1877 roku twórcy m.in. melodii do "Roty" Marii Konopnickiej i oratorium "Quo Vadis" Bogna Nowowiejska.
- Niezmiernie cieszę się mogąc uczestniczyć w takim wydarzeniu jubileuszu 35-lecia Szkoły Muzycznej 1. stopnia w Chojnicach i nadania szkole imienia mojego dziadka Feliksa Nowowiejskiego. Jestem niezmiernie wzruszona i bardzo żałuję, że mój ojciec Jan Nowowiejski nie mógł doczekać tej chwili.
Bogna Nowowiejska przypomniała również, że choć sam kompozytor pochodził z Warmii, to muzycznie przez lata był związany z Chojnicami.
- Kontakty Feliksa Nowowiejskiego z Chojnicami były silne i częste. Współpracował z chórem Lutnia prowadzonym przez Franciszka Józefa Gierszewskiego. Chór ten wykonywał utwory Feliksa Nowowiejskiego, odbył się tutaj również koncert pod dyrekcją samego kompozytora. Feliks Nowowiejski jest również autorem opery "Kaszuby" i muzyki do hymnu kaszubskiego do słów Jarosza Derdowskiego.
Mówiła wnuczka Feliksa Nowowiejskiego Bogna Nowowiejska. Podczas jubileuszowego spotkania połączonego z nadaniem placówce patrona, odbyło się także odsłonięcie portretu kompozytora w szkolnej auli.















