
- środa, 26 kwietnia 2023 9:31
Chojnice
Aż 40% z blisko tysiąca uczniów z chojnickich szkół średnich przyznaje, że ma ataki paniki (ROZMOWA)
Tak wynika z ankiety o zdrowiu psychicznym młodzieży przeprowadzonej przez Młodzieżową Radę Miejską w Chojnicach.
Aż 40 proc. z blisko tysiąca uczniów z chojnickich szkół średnich przyznaje, że ma ataki paniki i że jednym z miejsc, które negatywnie wpływa na ich kondycję psychiczną jest szkoła. W ankiecie przygotowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Chojnicach wzięło udział 957 uczniów z chojnickich szkół średnich. Ankieta dotyczyła zdrowia psychicznego młodzieży. Na jakie problemy wskazywano?
- Szkoła, m.in. właśnie nauka czy nauczyciele, którzy zdarzają się, że obniżają samoocenę uczniów, program nauczania i wymagania, ale także rodzina, brak akceptacji z ich strony oraz rówieśników czy samo życie, bo np. jest wyidealizowanie rzeczywistości w internecie czy tam przez jakieś gwiazdy i to psuje właśnie samoocenę młodych ludzi.
Kinga Szumacher
Mówi Weekend FM inicjatorka ankiety o zdrowiu psychicznym młodzieży, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach Kinga Szumacher. Wielu przebadanych nastolatków przyznaje również, że nie bez znaczenia jest dla nich sytuacja w domu oraz problemy rodzinne.
- Połowa ankietowanych potwierdza, że problemy rodzinne i trudna sytuacja w domu wpływają na ich stan psychiczny, tu zwłaszcza jest ten brak akceptacji, zrozumienia i wysłuchania ze strony rodziców. Ma to też jakiś większy wpływ, bo jednak przychodzimy do domu, mamy też chęć powiedzenia, jak nam minął dzień czy w szkole jak było i też czasami rodzice tego odpychają, to nie mają czasu dla dzieci i to też gdzieś boli w środku.
Kinga Szumacher
Dodaje inicjatorka ankiety o zdrowiu psychicznym młodzieży Kinga Szumacher. Dodajmy, że 23 proc. przyznaje się do korzystania z pomocy terapeuty lub psychologa. W przyszłości wyniki ankiety zostaną wpisane do tworzonej Strategii Miasta Młodych. Młodzieżowa Rada Miejska w Chojnicach stara się również o środki na organizację spotkań dla osób potrzebujących lub na interwencję rówieśniczej pomocy.
Dowiedz się więcej:
Zdrowie psychiczne młodzieży - tego dotyczyła ankieta przeprowadzona przez Młodzieżową Radę Miejską w Chojnicach. Wzięło w niej udział prawie tysiąc uczniów z chojnickich szkół średnich. Z badania wynika m.in., że 40 proc. przebadanych nastolatków ma ataki paniki, a ponad 60 proc. przyznaje, że nie ma chęci i sił na naukę. Co jeszcze wynika z ankiety? O tym z inicjatorką akcji, wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach Kingą Szumacher rozmawia reporterka Weekend FM Anka Zajkowska:
Rozmowa z Kingą Szumacher

- piątek, 9 maja 2025 7:08
Chojnice
Trwa renowacja fontanny na chojnickim rynku. To najbardziej kompleksowy remont od 24 lat
- piątek, 9 maja 2025 6:53
Gmina Chojnice
Jest zarząd, rada nadzorcza i statut. Odbyło się walne zgromadzenie założycieli Spółdzielni Energetycznej gminy Chojnice
- czwartek, 8 maja 2025 11:44
Powiat chojnicki
Aż sześciu poszukiwanych mężczyzn zatrzymali wczoraj (07.05) policjanci w powiecie chojnickim
- czwartek, 8 maja 2025 10:53
Chojnice
W chojnickim ratuszu dziś (8.05) dwa wydarzenia: w 80. rocznicę zakończenia wojny i z okazji promocji książki o zabójstwie Ernsta Wintera
- czwartek, 8 maja 2025 10:29
Gmina Czersk
Przedszkole w Łęgu w gminie Czersk ma być uruchomione jeszcze w maju. "Ja mam wielką nadzieję i wiem, że tak będzie"
- czwartek, 8 maja 2025 10:22
Gmina Chojnice
Gmina Chojnice chce, żeby jezioro w Ostrowitem przeszło na jej własność. Samorząd ma plany związane z tym akwenem
- czwartek, 8 maja 2025 8:41
Chojnice
Przedstawiciel dawnej opozycji Andrzej Dolny został prezesem Chojnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (ROZMOWA)
- czwartek, 8 maja 2025 6:55
Chojnice
Wernisaż w Chojnickim Centrum Kultury. Swoje rzeźby pokaże tu Bolesław Mielewczyk
- czwartek, 8 maja 2025 6:54
Sport ◆ Chojnice
W sobotę odbędzie się 41. edycja Chojnickich Biegów Strażackich. Organizatorzy uprzedzają kierowców o utrudnieniach
- środa, 7 maja 2025 11:26
Gmina Chojnice
Upływa termin zgłoszeń do loterii meldunkowej gminy Chojnice. "Prawie setka zgłoszeń już wpłynęła do urzędu gminy"
- środa, 7 maja 2025 8:11
Chojnice
Mieszkańcy proszą o dodatkowe oznakowanie na zachodnim obejściu Chojnic. Chodzi o znaki ograniczenia prędkości
- środa, 7 maja 2025 7:43
Chojnice
Festiwal Piosenki Obcojęzycznej "EURO-SONG" dziś (7.05) w Chojnicach
- wtorek, 6 maja 2025 13:47
Gmina Chojnice
Rusza naprawa torowiska w Silnie. Przejazd od 7 maja będzie przez tydzień zamknięty. Wyznaczono objazdy
- wtorek, 6 maja 2025 11:30
Gmina Czersk
Postępuje budowa zadaszonego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Gotelpiu
- wtorek, 6 maja 2025 10:31
Chojnice
19-latek z Chojnic zatrzymany po pościgu ulicami miasta. Stwarzał realne zagrożenie dla bezpieczeństwa
- wtorek, 6 maja 2025 9:03
Powiat chojnicki
Maturzyści zmierzą się z "królową nauk". Rozpoczął się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (ROZMOWA)
- wtorek, 6 maja 2025 7:03
Chojnice
Trzy lokale zostaną wyremontowane w ramach tegorocznego programu "Mieszkanie za remont" w Chojnicach
- poniedziałek, 5 maja 2025 13:08
Chojnice
W Chojnicach będą zbiórki odpadów tekstylnych. W ratuszu rozważają także dodatkowe kontenery przy szkołach
- poniedziałek, 5 maja 2025 9:00
Powiat chojnicki
Rozpoczyna się maraton maturalny. W powiecie chojnickim do egzaminów przystąpi ponad 700 absolwentów (ROZMOWA)
- poniedziałek, 5 maja 2025 7:24
Gmina Czersk
Radni z Czerska pytają, czy przebudowa centrum miasta idzie zgodnie planem
- poniedziałek, 5 maja 2025 7:12
Woj. pomorskie
Rusza cykl spotkań na temat drogi Via Pomerania oraz strategicznych inwestycji w regionie
Podcasty Weekend FM
Zobacz również:
Im możesz pomóc:
Sport:
6:54W sobotę odbędzie się 41. edycja Chojnickich Biegów Strażackich. Organizatorzy uprzedzają kierowców o utrudnieniach
7:39Dwa krążki Boxing Team Chojnice na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (FOTO)
10:21300 zawodników rywalizowało w majowy weekend w Mistrzostwach Strefy Północnej w motocrossie w Więcborku (FOTO)
9:51Bytovia Bytów pokonała Kolejarza Chojnice w czwartoligowych derbach regionu, a rezerwy Chojniczanki zremisowały z wiceliderem (FOTO)
8:40Leszek Jodaniewski z Człuchowa mistrzem Polski amatorów w tenisie stołowym
Ostatnio dodane artykuły:
7:08Trwa renowacja fontanny na chojnickim rynku. To najbardziej kompleksowy remont od 24 lat
6:53Jest zarząd, rada nadzorcza i statut. Odbyło się walne zgromadzenie założycieli Spółdzielni Energetycznej gminy Chojnice
6:53Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło rozważa pozwy za wpisy w Internecie po pożarze baraku w Człuchowie
12:17Kolizja na drodze wojewódzkiej 214 w powiecie kościerskim. Policja ma już wstępne ustalenia
11:54Będzie wizja lokalna, aby ocenić drzewa rosnące przy drodze Trzebielino - Poborowo w powiecie bytowskim
11:44Aż sześciu poszukiwanych mężczyzn zatrzymali wczoraj (07.05) policjanci w powiecie chojnickim
11:22Podała dane bratowej, bo chciała zmylić policję. 61-latka miała zakaz prowadzenia pojazdów
10:53W chojnickim ratuszu dziś (8.05) dwa wydarzenia: w 80. rocznicę zakończenia wojny i z okazji promocji książki o zabójstwie Ernsta Wintera
10:29Przedszkole w Łęgu w gminie Czersk ma być uruchomione jeszcze w maju. "Ja mam wielką nadzieję i wiem, że tak będzie"
10:22Gmina Chojnice chce, żeby jezioro w Ostrowitem przeszło na jej własność. Samorząd ma plany związane z tym akwenem