
Artykuł sponsorowany
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.
Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:
Zamknij oknoGmina przyjęła też program dopłat do takich zbiorników.
W gminie Debrzno ruszyły kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Przeprowadzają je pracownicy Referatu Komunalnego, którzy powinni wylegitymować się specjalnym upoważnieniem od burmistrza. Na początek wytypowane zostały miejscowości Buchowo, Strzeczona, Kamień, Barkowo II, Kostrzyca oraz część Grzymisławia. A cały plan kontroli obejmuje okres do końca 2024 roku. Równolegle trwają też kontrole kompostowników.
- Nasi kontrolerzy pojawiają się w terenie i weryfikują stan faktyczny, przede wszystkim po to, żeby zdobyć wiedzę, jak tak naprawdę ta sytuacja wygląda i czy wszyscy nasi mieszkańcy odprowadzają ścieki zgodnie z przepisami, czy mają podpisane umowy na wywóz szamba czy na wywóz osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków czy też umowę podpisaną tam, gdzie jest sieć kanalizacyjna.
Wojciech Kallas
Mówi Weekend FM burmistrz Debrzna Wojciech Kallas.
Kontrole w gminie Debrzno zbiegły się z decyzją radnych o rozszerzeniu o przydomowe oczyszczalnie ścieków programu gminnych dopłat . Do tej pory samorząd dopłacał do tylko do zbiorników bezodpływowych i studni wierconych w miejscach, gdzie nie ma sieci. Teraz można będzie starać się też o 50-procentowe dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków, w kwocie do 5 tys. zł.
- Nie każdy chciałby mieć pod domem szambo, nie każdy ma możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Niektórzy z mieszkańców chcieliby mieć swoją przydomową oczyszczalnię i chcemy im pomóc w budowie tego i przede wszystkim dbać o środowisko.
Wojciech Kallas
Dodaje Weekend FM Wojciech Kallas.
Słuchaj w: