Pierwszy chojnicki mural wykonany farbami pochłaniającymi smog już gotowy. Wykonano go na jednej ze ścian Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego przy ul. Piłsudskiego w Chojnicach. Jego całkowity koszt wraz z przygotowaniem ściany wyniósł 30 tys. 140 zł:
- Chcemy ożywić ulicę, która tego wymaga i efekt ekologiczny, czyli materiały, które zostały tutaj użyte mają oczyszczać powietrze i takie 2 elementy chcieliśmy zawrzeć w dziele, które powstało na 10-lecie CEW.
Mówił podczas prezentacji i symbolicznego odsłonięcia tabliczki okolicznościowej starosta Marek Szczepański. Mural wykonali młodzi chojniczanie: Olgierd Szopiński, Błażej Miliwik oraz Bartosz Repiński. Nawiązuje on do historii działających niegdyś przy ul. Piłsudskiego młynów.
- Kompozycja jest dosyć abstrakcyjna, ścianę podzieliliśmy na 3 segmenty. Parter ma nawiązywać do starych, drewnianych młynów, środkowa część przenosi nas w taką brylastą rzeczywistość, maszyny zostały tak przetworzone, że na bazie tych istniejących rzeczywiście my stworzyliśmy taką własną wizję tego.
Wyjaśnia Weekend FM Olgierd Szopiński. Szczytowy segment autorzy nazywają wariactwem tego, jak w przyszłości młyny mogłyby wyglądać. Wszystkie piętra muralu połączone są zsypami na zboże i innymi maszynami. Najlepsza perspektywa do oglądania dzieła znajduje się po przeciwległej stronie ulicy, przy zakładzie ubezpieczeń. Miejsce to naznaczono osadzoną w chodniku tabliczką.















