
- niedziela, 4 września 2022 8:54
Chojnice
Gmina Chojnice zaprasza w niedzielę do Krojant na uroczystości religijno-patriotyczne i widowisko
83. rocznica ułańskiej szarży i wybuchu II wojny światowej.
Gmina Chojnice zaprasza dziś (4.09.) na obchody 83ciej rocznicy wybuchu II wojny światowej i ułańskiej szarży pod Krojantami. Uroczystości jak zwykle dzielą się na część patriotyczno-religijną pod pomnikiem i widowisko na polu szarży. To jednak, z uwagi na toczącą się na Ukrainie wojnę, w tym roku pozbawione będzie wybuchów i wystrzałów.
Apel poległych i msza przy pomniku rozpoczną się przed południem. Potem wydarzenie przeniesie się w plener, a tu m.in. prezentacja klubów jeździeckich, musztra szwadronu kawalerii i regulaminowa szarża, a także inscenizacje. Przez cały czas widowiska podziwiać też będzie można sprzęt współczesnego wojska.
- Cały czas od godz. 13:00 do 17:30 na polu szarży rozpocznie się pokaz współczesnego sprzętu Wojska Polskiego i państw NATO. Przy każdym z tych sprzętów, pojazdów będzie obsługa, będzie można się zapoznać z ich możliwościami, będzie można wejść, na co szczególnie czekają dzieci.
Krystyna Kijek
Zachęca słuchaczy Weekend FM Krystyna Kijek z Urzędu Gminy Chojnice.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI KROJANTY 2022 "SZARŻĄ PRZEZ HISTORIĘ DO WSPÓŁCZESNOŚCI":
CZĘŚĆ PATRIOTYCZNO - RELIGIJNA (PRZY POMNIKU 18 PUŁKU UŁANÓW POMORSKICH)
10.45 - wprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych
- podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie polskiego hymn.
11.00 - powitanie gości
wystąpienia: opiekuna Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi oraz zaproszonych gości,
Apel poległych i salwa honorowa,
składanie wieńców i kwiatów,
występ uczniów ze szkoły w Nowej Cerkwi.
12.00 - Polowa msza święta
13.00 - odprowadzenie pocztów sztandarowych
13.15 - defilada kawalerii - na drodze obok Pomnika 18 Pułku Ułanów Pomorskich
CZĘŚĆ PLENEROWA - POLE SZARŻY
13.30 - 17.00 - pokaz sprzętu współczesnego Wojska Polskiego i państw NATO oraz biwak historyczny pn. "Wojsko Polskie 1914-2022”
13.45 - prezentacja klubów jeździeckich i kawaleryjskich oraz bryczek, a także trójkonnej taczanki kawaleryjskiej wz. 36 - na polu szarży
14.10 - inscenizacja "Husaria - pierwsza polska broń pancerna”
14.40 - występ orkiestry wojskowej z Elbląga
15.05 - inscenizacja "Gwardia Narodowa i szwoleżerowie”
15.25 - inscenizacja "Zwyczaje, odrębności kawaleryjskie i ułańska fantazja”
15.55 - musztra szwadronu kawalerii oraz regulaminowa szarża
16.20 - działanie współczesnego Wojska Polskiego

O tej sprawie usłyszysz też w radiu Weekend FM.
Słuchaj w:
- 3
- środa, 4 lutego 2026 14:04
Chojnice ◆ Gmina Czersk
Jest trzymiesięczny areszt dla 25-latka z Czerska. Mężczyzna pod wpływem alkoholu potrącił matkę i dziecko
- 3
- środa, 4 lutego 2026 14:04
Chojnice ◆ Gmina Czersk
Jest trzymiesięczny areszt dla 25-latka z Czerska. Mężczyzna pod wpływem alkoholu potrącił matkę i dziecko
- środa, 4 lutego 2026 12:48
Woj. Kujawsko-pomorskie ◆ Woj. Pomorskie
Wracają marznące opady. IMGW wydał ostrzeżenie 2. stopnia dla wszystkich powiatów w naszym regionie. Ma być bardzo ślisko!
- środa, 4 lutego 2026 11:37
Chojnice
Kierowca bmw zatrzymany. Nowe informacje w sprawie wczorajszego (3.02) wypadku koło Moszczenicy
- środa, 4 lutego 2026 7:18
Chojnice
Burmistrz Chojnic chce, by osadzeni w areszcie pomogli posprzątać miasto po zimie. Planuje podpisanie porozumienia
- wtorek, 3 lutego 2026 14:23
Gmina Czersk
Ogromne straty po pożarze zakładu przetwórstwa drzewnego w Polanie, w gminie Czersk. Akcja trwała ponad cztery godziny (AKTUALIZACJA)
- wtorek, 3 lutego 2026 9:46
Chojnice
Promocja Regionu Chojnickiego szuka nowych talentów. Zgłoszenia można przesyłać do 4 lutego
- 8
- wtorek, 3 lutego 2026 7:31
Gmina Chojnice
Zderzenie trzech aut na drodze wojewódzkiej 212 w okolicach Moszczenicy w gminie Chojnice (FOTO, AKTUALIZACJA)
- poniedziałek, 2 lutego 2026 19:47
Gmina Czersk
Poważny wypadek w Czersku. Pijany kierowca wjechał na chodnik i potrącił matkę z dzieckiem. 25-latek porzucił pojazd, ale jest w rękach policji (FOTO)
- poniedziałek, 2 lutego 2026 15:07
Gmina Brusy
Bruszanie świętowali dzisiaj (2.02) rocznicę powrotu miasta do niepodległej Ojczyzny
- poniedziałek, 2 lutego 2026 12:53
Woj. Kujawsko-pomorskie ◆ Woj. Pomorskie
Silny mróz nie odpuszcza. Jest kolejne ostrzeżenie IMGW: temperatura nocą ma spaść do około -20 stopni Celsjusza, a lokalnie do -25 stopni
- poniedziałek, 2 lutego 2026 10:05
Gmina Chojnice
Pszczelarze z Chojnic chcą budować w Lotyniu. Domek pszczelarza ma powstać na gminnej działce
- poniedziałek, 2 lutego 2026 7:08
Gmina Chojnice
Gmina Chojnice chce modernizować oczyszczalnię ścieków w Swornegaciach. Instalacja robi się niewydolna
- 20
- niedziela, 1 lutego 2026 17:39
Sport ◆ Chojnice
Najbardziej mroźna z dotychczasowych edycji Biegów dla Zbyszka w Chojnicach. Na trasie blisko 70 zawodników. "Najważniejsze, żeby się nie bać tego zimnego" (FOTO)
- niedziela, 1 lutego 2026 16:13
Chojnice
Tęgie mrozy w regionie. Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach skraca lekcje z powodu temperatur w salach
- niedziela, 1 lutego 2026 10:22
Chojnice
Zbiórka protez kończyn dla Nepalczyków także w Chojnicach. "Szukamy różnych protez, protez od stopy, od kolana po całą nogę, oczywiście protezy ręki"
- niedziela, 1 lutego 2026 8:51
Chojnice
Po raz siódmy pobiegną dla Zbigniewa Wiśniewskiego alejkami Parku Tysiąclecia w Chojnicach
- niedziela, 1 lutego 2026 8:46
Sport ◆ Chojnice
Chojniczanka wygrała 3:2 sparing z pierwszoligowym Zniczem Pruszków. "Bardzo dobry mecz w naszym wykonaniu"
- 23
- sobota, 31 stycznia 2026 13:42
Chojnice
W sobotę (31.01) w Chojnicach odsłonięto nagrobek na zbiorowej mogile ofiar dwóch hitlerowskich zbrodni z Doliny Śmierci (FOTO)
- 32
- sobota, 31 stycznia 2026 11:50
Chojnice
Chojnice świętują 106. rocznicę powrotu do Macierzy. Był apel, kwiaty pod Bramą Człuchowską i fragment spektaklu (FOTO)
- sobota, 31 stycznia 2026 10:15
Gmina Chojnice
Jest zwycięzca przetargu na opracowanie projektów decyzji o warunkach zabudowy
Podcasty Weekend FM
Sport:
9:56Zagrają dla Karola, ale też Igora i Nadii. Nadchodzący Memoriał Karola Ćwiklińskiego ma swój charytatywny wymiar
8:48Wychowanek zostaje na dłużej. Jakub Goliński przedłużył o rok kontrakt z Chojniczanką
9:52Zamiast meczu o punkty, pożyteczny sparing z ekipą z Ekstraklasy. Futsal Świecie - Red Devils Chojnice 5:2
9:01Zwycięstwo na początek rundy rewanżowej. Handball Czersk pokonał na wyjeździe Sambora Tczew
17:39Najbardziej mroźna z dotychczasowych edycji Biegów dla Zbyszka w Chojnicach. Na trasie blisko 70 zawodników. "Najważniejsze, żeby się nie bać tego zimnego" (FOTO)
Ostatnio dodane artykuły:
14:04Jest trzymiesięczny areszt dla 25-latka z Czerska. Mężczyzna pod wpływem alkoholu potrącił matkę i dziecko
14:04Jest trzymiesięczny areszt dla 25-latka z Czerska. Mężczyzna pod wpływem alkoholu potrącił matkę i dziecko
13:16Jest akt oskarżenia w sprawie wypadku 8-latka na basenie w Kościerzynie. "Aktem oskarżenia zostały objęte cztery osoby"
12:50Miał składać seksualne propozycje osobie małoletniej. Kryminalni z Kościerzyny zatrzymali podejrzewanego
12:49Kryminalni z Człuchowa zatrzymali 28-latka poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania
12:48Wracają marznące opady. IMGW wydał ostrzeżenie 2. stopnia dla wszystkich powiatów w naszym regionie. Ma być bardzo ślisko!
12:48Wracają marznące opady. IMGW wydał ostrzeżenie 2. stopnia dla wszystkich powiatów w naszym regionie. Ma być bardzo ślisko!
11:37Kierowca bmw zatrzymany. Nowe informacje w sprawie wczorajszego (3.02) wypadku koło Moszczenicy
10:34Dwa razy wzniecał ogień nad jeziorem Głęboczek w Tucholi. Sprawca jest w rękach policji
9:27Nierentowne oddziały zamknięto, by ratować całą placówkę. Prezes szpitala w Miastku o kondycji miejskiej lecznicy (ROZMOWA)





























